'Dit voelt als olympisch goud' Heemskerk heeft een abonnement op zilver 20 Met tranen in haar ogen en een ge zicht vol ongeloof stortte Van Duijn zich in de armen van bondscoach Edwin Jongejans. „Ik moest echt huilen. Zo blij was ik", zei Van Duijn na haar wereldprestatie: goud op 'de toren'. Doordat ze zich als beste had gekwalificeerd voor de finale, mocht ze als laatste haar slot- sprong maken. Die ging net als de andere vier geweldig. „Toen ik bo ven water kwam en naar het grote scherm keek, zag ik opeens een t achter mijn naam staan! Echt ge weldig. Voor mijn laatste sprong dacht ik nog: misschien kan ik een medaille winnen. Ik zou al super blij zijn met brons. En dan win ik goud.zei de schoonspringster. Na Daphne Jongejans in 1987 is Celine van Duijn de tweede Neder landse die een Europese titel in de wacht sleept. Van Duijn steeg gis teren op de 10-metertoren in Edin burgh boven zichzelf uit. Na vijf sprongen liet ze de Italiaanse favo riete Noemi Batki nipt achter zich met een totaalscore van 319,10 te genover 315. De schoonspringster uit Amersfoort, die sinds 2011 in Eindhoven traint, is de eerste Ne derlandse die EK-goud wint op dit onderdeel. Onwerkelijk Even later galmde toch echt het Wilhelmus door de Royal Com- monwealth Pool in Edinburgh. „Het Wilhelmus heb ik nog nooit gehoord tijdens een toernooi. Heel onwerkelijk. Nee, ik ken de tekst niet zo goed, dus ik hield mijn mond maar dicht." Celine van Duijn Europees kam pioen. Werkelijk niemand had deze prestatie voor mogelijk gehouden. Ze kwam op een EK nooit verder dan de negende plek op de toren. Van Duijn liet vorige week nog we ten dat ze samen met Inge Jansen voor een medaille zou gaan op de 3- meterplank komend weekeinde. Maar een individuele plak? Nee, dat zou in het sterke Europese veld vrij wel onmogelijk zijn. Met haar Europese titel treedt ze in de voetsporen van broer en zus Jongejans. Daphne Jongejans was in 1987 de laatste vrouw die EK-goud won. Dat was op de 3-meterplank. De huidige bondscoach Edwin Jon gejans was in 1989 en 1995 de beste van Europa op de t-meterplank en werd in 1991 wereldkampioen. Van Duijn heeft haar verrassende titel voor een groot deel aan hem te dan- Voor mijn laatste sprong dacht ik: misschien kan ik een medaille winnen ken, stelde ze gisteren. Hij is sinds begin dit jaar bondscoach. „Edwin heeft mij geleerd om te geloven in mezelf. Ik had altijd de neiging om naar negatieve punten te kijken. Ed is heel positief. Hij bena drukt juist de din gen die wel goed gaan. Dat heeft mij enorm gehol pen. Daarnaast is Edwin op tech nisch vlak heel sterk." Jongejans kon gisteren weinig uitbrengen. „Ik ben supertrots op Celine", liet hij nog wel los. Voor Van Duijn is de Europese ti tel ook een financiële meevaller. Haar A-status van sportkoepel NOC*NSF, en daarmee haar inko men, is voor een jaar gegarandeerd. Jarenlang moest Van Duijn, die 30 uur per week traint, de eindjes aan elkaar knopen. Zo werkte ze als schoonmaakster en gaf ze spring- training aan de jeugd. Het onderonsje tussen Sharon van Rouwendaal en haar coach Philippe Lucas, aan de rand van het meer Loch Lomond, sprak boekdelen. Geen glimlach, geen schouderklop en zelfs geen pluim van de Franse coach voor de Europees kampioene. De 24-jarige topzwemster weet niet beter. Zelfs na haar olympische titel in 2016 vertrok hij geen spier. „Aan zijn ogen kon ik zien dat hij tevreden was. Die tijgerogen zei- den: ja, dit is de Van Rouwendaal die ik wil zien", vertelde ze met de gouden medaille om haar nek. De verstandhouding tussen coach en zwemster is bijzonder. De Nederlandse traint al vijfjaar onder Lucas, eerst vier jaar in Narbonne en sinds vorig jaar in Montpellier. Van Rouwendaal heeft vooral heel veel vertrouwen in de werkwijze van haar coach. „Hard zwemmen en niet zeuren. Dat heb ik van Phi lippe geleerd." En dat kwam haar gisteren in Schotland uitstekend van pas. Veel zwemsters klaagden over de kou, de regen en de wetsuit die ze verplicht moesten dragen omdat de water temperatuur onder de 18 graden lag (17,5). Van Rouwendaal verspilde daar allemaal geen energie aan. „Ik kan in mijn hoofd alle negatieve dingen uitschakelen. Daarmee heb ik al een voorsprong op de rest." Na 56 minuten pakte ze haar eerste EK-goud op de 5 kilometer. „Deze titel is heel speciaal. Ik ben weer de beste en ook nog na een sterke race. Dit goud voelt bijna als olympisch goud." donderdag 9 augustus 2018 GO Toen zag ik opeens een 1 Voor het eerst in ruim 30 jaar heeft Nederland weer een schoonspringster die zich de beste van Europa mag noemen. Celine van Duijn (25) zorgde voor een daverende stunt met goud vanaf de 10-metertoren. Natasja Weber Edinburgh Celine van Duijn tijdens een van haar vijf finalesprongen. -Celine van Duijn FOTO REUTERS Kou en regen. Voor Sharon van Rouwendaal waren de omstan digheden in Loch Lomond ide aal. Ze pakte goud op de 5 kilo meter. „Hard zwemmen, niet zeuren." Natasja Weber Loch Lomond Sharon van Rouwendaal is blij met haar eerste EK-goud op de 5 kilometer, fotogetty images GLASGOW Femke Heemskerk (foto) was gisteren dicht bij goud op de 100 meter vrije slag bij de EK in Glasgow. Zij hoefde alleen de Zweedse Sarah Sjö- ström voor zich te dulden: 52,93 om 53,23. Het brons ging naar de Fran- gaise Charlotte Bonnet in 53,35. Heemskerk had maandag op de 200 meter vrije slag ook zilver ge wonnen in Glasgow. Toen ging het goud naar Bonnet. „Ik ben echt heel blij. Echt fantastisch weer", zei een uitzinnige Heemskerk in een eerste reac tie. „Ik was gewoon heel goed vandaag. Ik heb zoveel races al gehad. Vandaag heb ik goed mijn plan uit gevoerd." Als lid van de ge mengde estafette ploeg 4x100 vrije slag was Heems kerk gisteren ook goed voor een tweede plaats. Met Nyls Korstanje, Stan Pijnenburg en Ranomi Kromowidjojo moest zij alleen het superieure Frankrijk voor zich dulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20