'We moeten als een leeuw of olifant zijn' titels, voor Van Dijk is 'dat best bijzonder' 19 Slowakije, wordt ploeg er steeds jonger op Met Leonid Sloetski heeft Vitesse een markante coach. De Rus grapt vaak en legt heerlijke bespiegelin gen op tafel. Voor succes op het voetbalveld gaat hij nu zelfs op sa fari. De wetten van de Serengeti zijn leidend tegen FC Basel. „Psy chologie is in topwedstrijden nog belangrijker dan intrinsieke kwa liteit", stelt Sloetski. „Het gaat er om hoe sterk je bent. Hoeveel kracht je uitstraalt. Voetbal is als de dierenwereld. Wie is sterk, scherp en slim? Wij moeten tegen Basel vertrouwen tonen. Lef. We moeten zijn als een machtig beest. Een leeuw of olifant." Het tweeluik met de Zwitsers in de derde voorronde van de Europa League is een zware test, zegt de Rus. „Basel heeft een reputatie. Wij zijn de underdog. Daarmee wordt een topprestatie van ons gevraagd. Nou, we moeten er dan eerst staan in eigen huis. Vol con centratie. Vol energie. Iedereen in de selectie droomt van de Cham- pions League. Van grote podia. Dan moeten ze nu maar eens laten zien hoe hoog hun niveau is." Basel is vorig jaar afgestapt van het beleid om in alle uithoeken ta lent op te sporen en door te verko pen. Onder druk van de achterban heeft Rotblau een meer Zwitsers gezicht gekregen. Diezelfde aan- hang roept nu even luid om het oude regime. „De Europa League is eigenlijk te min voor Basel", weet Sloetski. „Ze stappen met frisse tegenzin deze wedstrijden tegen Vitesse in. Dat kan een voordeel zijn." De trainerswissel kan ook van invloed zijn op de staat van Basel. Eind juli ontsloeg de club Raphaël Wicky na een beroerde seizoen start. De ervaren Marcel Koller moet de boel snel op de rails zet ten. „Het is de vraag hoe de groep daarop reageert", zegt Sloetski. „Er is een nieuw systeem, 4-2-3-1 met Ricky van Wolfswinkel vanaf de rechterflank. Dat hebben ze alleen tegen Grasshoppers gespeeld (4-2 zege, red.) en dan maar een uur, omdat ze een rode kaart kregen." Vitesse worstelt zelf ook met kinderziektes. De defensie oogt allerminst solide. „Maar deze zo mer zijn ook de centrale verdedi gers Kashia en Miazga vertrokken. Daarbij staat er met Eduardo een nieuwe keeper. Dat zijn dus drie spelers achterin. Dan kost het kweken van automatismen tijd." Tegen Basel start Maikel van der Werff centraal achterin naast Jake Clarke-Salter. Rasmus Thelander begint op de bank. Op het mid denveld krijgt Thomas Bruns de voorkeur boven Matus Bero. Het is de erfenis van Mason Mount, die door Chelsea nu is verhuurd aan Derby County. Sloetski: „We zoe ken ook daar nog naar de ideale samenstelling. Dat is lastig. Mason is nu eenmaal onvervangbaar." Niemand won ooit een Europese tijdrittitel bij de eliterenners, op Van Dijk na. Sinds het kampioen schap in 2016 op de kalender kwam is Van Dijk (31) ongeslagen. „Dat moet ik zo zien te houden." Met drie achtereenvolgende titels op een rij is de winst van gisteren in Glasgow misschien wel de mooiste? „Al werd ik er op gewezen, ik was nooit met het halen van een triple bezig. Maar achteraf denk je: dat is best bijzonder. Toch, het is altijd zo lekker standaard om te zeggen dat alle drie de titels een eigen charme hebben, maar zo is het wel. Ik kan er niet één uitpikken." Ze houdt van de tijdrit. Van Dijk begon ooit als schaatsster, waar de klok ook de grootste tegenstander is. Ze is toegewijd, perfectionis tisch, bijna tot in het extreme. „Wij Nederlanders houden elkaar met ons niveau scherp", zegt ze. Anna van der Breggen werd gisteren tweede, op twee seconden. Maar ei genlijk heeft Van Dijk geen concur renten en landgenoten nodig voor scherpte. Verbetering Sinds 2013, het jaar van haar wereld titel, werkt ze aan een document. Titel: Project tijdrit. Ze zoekt altijd naar verbetering en leeft met twij fels. „Gaat het wel goed? Je leeft als sporter altijd op het randje en vraagt je af of je niet te veel of te weinig doet." Winnen is soms ook een fijne op steker. In 2016 bijvoorbeeld, vlak na de Olympische Spelen waar ze door een stuurfout de berm inreed en uiteindelijk een zuur gevoel over hield aan haar vierde plek op de olympische tijdrit. Het EK kwam al snel daarna. En tijdens dat kampi oenschap waren haar bloedwaardes niet helemaal goed, het weekend ervoor was ze niet fit en ze kreeg het advies naar huis te gaan. „Maar ik dacht onderweg: ik voel me ei genlijk helemaal niet zo slecht en wil het toch proberen. Dat het te gen alle verwachtingen in zo goed ging en ik na 'Rio' kon laten zien dat ik nog steeds goed was, dat was heel fijn." Het ene kampioenschap is ook het andere niet. Vorig jaar in Dene marken was de start en finish op een industrieterrein. Nauwelijks toeschouwers, op wat vrienden na. In Glasgow fietste ze door een sfeervol centrum. Er was een tijd dat ze haar kam pioenstruien thuis in het zicht be waarde. Goede inspiratie, op weg naar het WK. Nu niet meer. „Als het er altijd hangt, zie je het niet meer. Ik dacht: als ik het nou weg haal, zorgt dat misschien juist wel voor nieuwe inspiratie." Want van haar lijstje met piek momenten voor dit seizoen staat er nog één overeind. Ze wil wereld kampioen worden, eind september in Innsbruck. En wat het ophangen van haar nieuwe trui betreft: het kan in dit geval niet eens. Slechts een paar uur na de prijsuitreiking vloog Van Dijk alweer door naar München voor een hoogtestage en een parkoersverkenning ineen. donderdag 9 augustus 2018 GO Vitesse maakt zich als under dog op voor de krachtmeting met FC Basel. Maar trainer Leonid Sloetski ziet kansen in de derde voorronde van de Europa League. Lex Lammers Arnhem Thomas Bruns aan de bal bij de laat ste training van Vitesse voor het cru ciale duel met FC Basel. FOTO PRO SHOTS Vanavond, 20.00 uur: Vitesse - FC Basel 1ste duel, 3de voorronde EL Ellen van Dijk met haar derde EK-goud op de tijdrit, fotoanp Dylan Vente, vanavond de spits van Feyenoord, speelde vorig seizoen al Europees tegen Manchester City. FOTOSOCCRATES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19