4 15 gen in zijn gemeente voor één euro te verkopen. Een derde van de wonin gen in het oude centrum staat leeg, vaak al langer dan dertig jaar. De huizen zijn vervallen en over woekerd door onkruid. Ollolai heeft steeds minder inwoners en Arbau hoopt op die manier het dorp nieuw leven in te blazen. De prijs is symbo lisch, maar de koper moet het huis wel binnen drie jaar opknappen. Ar bau: „Ik heb na die reportages hon derden, misschien wel duizenden e- mails en berichten via Facebook ont vangen, vooral van Nederlanders.' RTL4 besloot een reality-programma te wijden aan het initiatief: Het Itali aanse Dorp: Ollolai, geprodueerd door Blue Circle. De koppels die een huis - of wat daarvan over is - op de kop hebben getikt, moeten er een be drijfje starten, integreren in het dorp én de bouwval opknappen. Opgelucht Voor het programma lopen vrijwel dagelijks cameraploegen door het dorp. Burgemeester Arbau: „Ik was in het begin een tikkeltje nerveus of de oudere bevolking van het dorp daar wel zin in zou hebben." Tot zijn op luchting merkte hij dat iedereen zich goed vermaakt. „En daar gaat het om. Ik wilde het leven van de inwoners van Ollolai verbeteren. Dat lijkt me gelukt. Het is hier nog nooit zo druk geweest. De economie heeft een be hoorlijke oppepper gekregen." De bar van Massimo, in een zij straatje bij het dorpsplein, zit om één uur 's middags vol met lunchende Nederlandse families. Massimo sla- lomt met schalen ravioli tussen de tafels. „Ik heb speciaal mayonaise aangeschaft. Die eten jullie bij de frieten, toch?" Tot voor kort verkocht Ik snap er nog steeds helemaal niets van. Het is hier nog nooit zo druk geweest hij overdag vooral koffie en nog wat flesjes bier. Een enkele keer serveerde hij 's avonds pizza. Massimo: „Ik heb nog nooit zo hard gewerkt. Ook de crew komt hier graag. Vorige week kreeg ik van een van mijn stamgasten - met een knipoog - het verwijt dat van de dertig mensen die aan de bar stonden, er slechts zes Italiaan wa ren." Lachend duikt hij weer de keu ken in. Een aantal hoofden aan de ta feltjes schiet omhoog. Chantal, een van de deelnemers aan het pro gramma, komt binnen. Geduldig maakt ze een praatje met nieuwsgie rige fans. Burgemeester Arbau nodigt na de lunch een aantal gasten uit om bui ten, op het terras, een limoncello te drinken, onder wie de familie Nij- man. Hij trakteert. Ellen en Kees heb ben liever een pilsje. Ellen: „Ik hou niet zo van die zoete drankjes. Maar dit is ongelooflijk! Zo leuk." Een tafeltje verderop zitten drie in woners van Ollolai aan de witte wijn, hartelijk lachend om die Olandesi die hun dorp opeens overspoelen. „Zeker dertig per dag", schat Mario. „Nor maal krijgen we dat aantal in een jaar." Hij woont naast een van de deelnemende stellen. „Aardige lui hoor. Ik vond het eerst maar een gek plan. Waarom zou je hierheen ko men? Maar inmiddels hebben we el kaar met handen, voeten en een klein beetje Engels leren kennen. En ge lukkig wordt hun Italiaans ook lang zaam beter." Zijn buurman zet zijn glas wijn met een klap op tafel en onderbreekt hem: „Maar.ze zijn wel gierig! Ze willen steeds van iedereen een of ferte als ze iets willen repareren of bouwen, en gaan dan net zolang zoe ken tot ze het goedkoper kunnen LEEGLOOP krijgen." Het viertal barst in lachen uit. Naast hun tafeltje stopt een auto met Nederlands nummerbord. Ge routineerd wijst het viertal de weg naar het vorige maand geopende tou- rist office. Hier legt een gemeenteme dewerker uit waar de i-eurohuisjes staan, waar de vijf koppels wonen. Sinds kort kunnen ze zelfs een speci ale reality tour krijgen. Yvonne en Janpieter Corbeek uit Nederhorst den Berg hebben hem net achter de rug. Ze zijn door deelnemer Diederik rondgeleid en hebben deelneemster Danielle zien klussen. Yvonne: „Echt ontzettend leuk. Wat een oase van rust hier. We kijken thuis vaak naar het programma en hadden op de kaart al opgezocht of het haalbaar zou zijn om even langs te gaan." Jan pieter moet er zelf niet aan denken om huis en haard achter te laten. „Ik ben er te oud voor, maar ik snap ze wel. Dit is een geweldig avontuur." Te koop Na afloop van de tour loopt burge meester Arbau even langs, om de Ne derlanders persoonlijk te verwelko men. Of er nog huisjes voor 1 euro zijn, wil iemand weten. „Zeker. Stuurt u een mail naar het speciale e- mail-adres op onze website. Hoe meer Nederlanders, hoe beter!" Nadat hij ook met deze groep uit gebreid op de foto is geweest, zwaait Arbau de groep uit. Voor zijn eigen collectie heeft hij ook een paar foto's gemaakt. „Ik vind het nog altijd spe ciaal. Een jaar geleden verklaarde ie dereen mij voor gek dat ik met dit wilde plan kwam om Nederlanders naar Ollolai te halen. Nu weet ik: met sceptisch zijn kom je helemaal nergens." Ollolai donderdag 9 augustus 2018 GO f' -4 Nederlandse fans van het programma Het Italiaanse Dorp: Ollolai, lopen de tour langs de 1-eurohuizen die het dorp voor ze heeft bedacht, fotos EVELINE RETHMEIER, RTL - Efisio Arbau (burgemeester) In Italië hebben veel dorpjes te maken met leeg loop. 70 procent van de gemeenten telt minder dan vijfduizend inwo ners. Het gaat doorgaans om af gelegen dorpjes, ver van de stede lijke gebieden waar de meeste Italia nen vandaag de dag werken. Alleen de oudere genera tie blijft, en na hun overlijden staan de woningen vaak leeg. Vorig jaar nam het Italiaanse parle ment een wet aan om de leegloop in de kleinere ge meenten te bestrij den. Een bedrag van 100 miljoen euro is vrijgemaakt om wegen en voor zieningen te verbe teren, te investeren in scholen en leeg staande en verval len huizen op te knappen. Voor 1500 gemeenten komen de plannen te laat; ze staan volledig leeg en zijn veranderd in spookdorpjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15