EUWS 11 V V LOMBOK AARDBEVING Gistermorgen was nog sprake van 131 slachtoffers, maar staats- persbureau Antara stelde dat aan tal gistermiddag bij op basis van de meest recente tellingen. Zo'n 2500 mensen zijn zwaargewond en zeker 150.000 mensen hebben geen dak meer boven hun hoofd. De autoriteiten weten niet hoe veel mensen nog onder het puin liggen van ingestorte gebouwen. Zeker driehonderd Nederlan ders zijn na de aardbeving op Lombok geëvacueerd, maar en kele tientallen Nederlanders zit ten volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken nog vast doordat zij op een vlucht moeten wachten. Bij de aardbeving zijn enkele Nederlanders gewond ge raakt, maar niemand ernstig. Alle Nederlanders die dat wil den, zijn weg van de Gili-eilan- den bij Lombok. Daar was de si tuatie voor toeristen het ergst, omdat veel hotels ernstig bescha digd waren en de stroom was uit gevallen. Jeanelyn Soleana was een van filmers van een ongeval op de A58. Ze filmde om te waarschuwen, maar ook voor de aandacht op sociale media. „Ik vind het stiekem wel leuk als grote kanalen mijn berichten retweeten." Of ze bang is voor negatieve reacties? Welnee, het fil men van heftige ongelukken 'hoort nu eenmaal bij deze tijd'. De 52-jarige Jeanelyn Soleana uit Gouda was een van de vele mensen die zaterdag de na sleep van het ongeval op de A58 op beeld vastlegden. De politie is woedend over het gedrag van de filmers en roept hen op eens goed na te denken over waar ze mee be zig zijn. Jeanelyn, een fanatieke twitteraar, voelt zich daardoor niet persoonlijk aangesproken. Zij zat op de bijrijdersstoel en maakte vanaf de andere rijbaan twee filmpjes: een van de file, en een van de ravage en de brokstuk- @ANWBverkeer het is een dodelijk ongeluk op de a58 hoor ik nu. Zal ik het filmpje van t ongeluk verwijderen? Wat denkt U? Gaat er niet om of er lichamen te zien zijn, is gewoon gestoord gedrag als je dit filmt en er ook nog van geniet. Denk echt dat je eens de hersens moet latenwerken, is ziek en misselijkmakend gedrag. @rclecluse Je snapt het echt niet hè. En wat nou als dierbaren een auto herkennen. Of kledingstukken of whatever. Je filmt zoiets gewoon niet. Dat heet RESPECT! ken op de weg. „Voor zover ik weet, waren er geen gewonden op mijn filmpjes te zien. Toen ik hoorde dat er iemand was overle den, heb ik de beelden verwijderd; op advies van het Twitteraccount van de ANWB." 'Niet uit sensatiezucht' Op Twitter reageerden enkele mensen negatief op de tweets van Jeanelyn. Of ze dat begrijpt? „Jawel hoor, ik snap best dat mensen boos zijn. Aan de andere kant, het hoort er ook wel een beetje bij. YouTube staat vol met dit soort filmpjes. Daarbij doe ik het vooral om men sen te waarschuwen. Zij kunnen dan met eigen ogen zien wat voor een drukte het is op de weg. De beelden hebben dus ook een pre- lk ben zelf verpleger en heb de privacy van slachtoffers hoog in het vaandel staan ventieve werking, het is niet alleen maar sensatiezucht", legt ze uit. „Maar", vult Jeanelyn snel aan, „ik vind het stiekem ook wel leuk als grote en belangrijke kanalen mijn berichten retweeten. Ik plaats wel vaker filmpjes en foto's van ongelukken, en als een groot account mijn bericht retweet, krijg ik er heel veel volgers bij. Daar krijg ik echt een kick van, dat mensen mij volgen omdat ik ken nelijk vaak de eerste ben die dat soort filmpjes plaatst." De politie denkt hier heel an ders over en stelt dat de filmers duidelijk een ethische drempel passeren. „Je moet er niet aan den ken dat vrienden en familie van het slachtoffer dit soort beelden te zien krijgen", zei Jan Struijs, voor zitter van de Nederlandse Politie Bond, na het ongeval. Jeanelyn benadrukt dat ze nie mand wil kwetsen en zegt er altijd goed op te letten dat er geen schokkende details op haar film pjes te zien zijn. „Je zag op mijn beelden een gecrashte auto die he lemaal uit elkaar lag, maar volgens mij zag je nergens slachtoffers lig gen. Dan vind ik dat ik dat best mag filmen. Die vrouw die de reanimatie filmde, is een ander verhaal. Zoiets zou ik nooit doen. Ik ben zelf verpleger en heb de pri vacy van slachtoffers en patiënten hoog in het vaandel staan. Boven dien heb ik de hulpverleners niet in de weg gezeten." 'Krampachtig' Waarom de Goudse het nodig vindt haar verhaal te vertellen? „Ik begrijp de reacties, maar ik vind ook dat we met z'n allen vrij krampachtig doen over dit soort dingen. Er rust een taboe op 'de dood'. Zelf snap ik best dat zo veel mensen het gefilmd hebben. Het is iets heftigs, iets ernstigs. De mensen hebben het recht te weten wat er in hun wereld gebeurt. Ik word als verpleger bijna iedere maand met de dood geconfron teerd, voor mij is het heel normaal geworden." donderdag 9 augustus 2018 GO Aantal doden schiet omhoog Het dodental als gevolg van de aardbeving op Lombok blijft oplopen. Volgens de Indonesi sche autoriteiten overleefden 347 mensen de ramp van zon dag niet. Raymond Boere Jakarta 'Iets heftigs filmen hoort nu eenmaal bij deze tijd' Sebastiaan Quekel Gilze/Gouda @Jaenalyn @Kimmie1978 -Jeanelyn Soleana (52) Een gisteren vrijgegeven luchtfoto van mensen die maandag aan boord van een schip wilden gaan om van een van de eveneens zwaar door de aardbeving getroffen Gili-eilanden geëvacueerd te worden, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11