I ■s 8 Als dreigementen kogels zouden zijn, waren Israël en Iran allang in oorlog. De joodse staat noemt Iran zijn 'allergrootste bedreiging', de leiders in Teheran zien het liefst een wereldkaart zonder Israël. Voetbaltripje nekt verkrachter Een tripje naar het WK voet bal is voor een 30-jarige man uit Marokko totaal anders uit gepakt dan verwacht. Tegen de man was een internatio naal aanhoudingsbevel uitge vaardigd vanwege twee ver krachtingszaken in Amster dam in 2012 en 2014. In juli dit jaar werd hij tijdens een tus senstop op een Franse lucht haven gepakt. Bij de zoektocht naar de dader van de verkrachtingen von den zedenrechercheurs aan knopingspunten op sociale media. Die leidden naar het buitenland. Het gaat om een man met Marokkaans pas poort die niet in Nederland woont. Hij zou tijdens be zoekjes aan Nederland heb ben toegeslagen, de eerste keer in het Sloterpark en de tweede keer in het Vondel park. Uit aangetroffen sporen kon na de tweede verkrach ting een dna-profiel worden samengesteld. De man is inmiddels uitgele verd en zit vast. Dna-onder- zoek heeft nu uitgewezen dat hij inderdaad de verkrachter lijkt te zijn. Eenieder die zakendoet met Iran, zal geen zakendoen met de Verenigde Staten Van Uhm pakt onrust bij brandweer aan Oud-commandant der strijd krachten Peter van Uhm gaat de Amsterdamse brandweer helpen de onrust in het korps aan te pakken. Burgemeester Halsema noemde de bedrei gingen aan het adres van brandweercommandant Leen Schaap onacceptabel. Hij heeft aangifte gedaan. Halsema constateert dat 'ver andering van de gesloten, interne cultuur effectief wordt tegengehouden door een kleinere groep en het verzet in enkele gevallen ontaardt in onacceptabele intimidatie en bedreiging'. Heterdaadje accudief Rampfilmers krijgen boete Man dood na val van berg 1 Op de Hoogte van Golan, op Mount Bental, is de oorlog in Syrië vlakbij. Kilo meters verderop hangen zwarte rook wolken in de lucht. Er klinkt gedreun van mortieren en artillerie. Het leger van Basher al-Assad is met de steun van Iran en Hezbollah aan de winnende hand. De hoogvlakte, 1154 vierkante kilo meter groot, is een perfecte 'uitkijk toren'. Al eeuwen wordt om het heuvel achtige terrein gevochten. Wie het bezit, heeft zicht op een strategisch cruciaal gebied. Israël annexeerde de Golan in 1981. Sindsdien liggen Liba non, Syrië en Jordanië aan zijn voeten. Brigade-generaal bd Nitzan Nuriël haalt de verrekijker van de ogen. „Daar ginds wordt zwaar gevochten. Mis schien nemen er ook Iraanse soldaten en militieleden aan deel", zegt de expert in terrorismebestrijding. „Het front met de grote vijand is vlakbij." Het is de schrik van de joodse staat: nog nooit is Iran zo dichtbij geweest, aan de overkant van de eigen grens. De Israëli sche strijdkrachten voelen zich omsin geld. In het noorden, in Libanon, heerst de pro-Iraanse militie Hezbollah. In het oosten houden Hezbollah en Iraanse troepen het leger van president Bashet al-Assad op de been. In het zuiden is Iran een van de overgebleven steunpila ren van Harnas in de Strook van Gaza. Minister van Defensie, Avigdor Lie- berman, kan er kort over zijn. „Waar Israël mee worstelt? We hebben drie problemen: Iran, Iran en Iran." Zijn premier, Benjamin Netanyahu, noemt het land van de Islamitische Revolutie 'de existentiële vijand'. Hij is ervan overtuigd dat Iran in het geheim blijft werken aan kernwapens en neemt de Iraanse dreigementen dat de joodse staat van de kaart moet worden geveegd, uiterst serieus. Hij zou inmiddels van Rusland, de steun en toeverlaat van Syrië, gedaan hebben gekregen dat de troepen van Hezbollah en Iran in Syrië op minimaal 85 kilome ter van de Hoogte van Golan worden Golanhoogte gehouden. Intussen voelt Israël zich ge rechtigd bases en wapenopslagplaatsen van Iran te bestoken. Met Iraanse mo derne raketten ligt de joodse staat in schootsbereik. „Tot elke prijs zullen we verhinderen dat Iran van Syrië een uitvalsbasis maakt tegen Israël", belooft minister Lieberman. Nu de spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten oplopen na de afkon diging van nieuwe Amerikaanse sanc ties (gisteren en later deze maand), zegt Netanyahu de leiders in Teheran op nieuw de wacht aan. Na het dreigement van Iran om eventueel de Straat van Hormuz, de toegang tot de Perzische Golf, af te sluiten als het geen olie meer kan exporteren, ging de premier in de tegenaanval. Als Iran de slechts 29 kilo meter brede Straat van Bab al-Mandeb blokkeert, zal Israël daar met geweld een einde aan maken. De pro-Iraanse Houthi's uit Jemen hebben er onlangs al twee schepen aangevallen. Saoedi- Arabië heeft in reactie daarop het olie transport - bijna 5 miljoen vaten per dag - door de zeeëngte stilgelegd. „Er worden ook dreigementen geuit tegen Israëlische schepen in de Rode Zee", zegt minister Lieberman. Netanyahu prijst Donald Trump voor het besluit zich terug te trekken uit het 1ÏLl woensdag 8 augustus 2018 AMSTERDAM Donald Trump De president kondigt de 'pijnlijkste sancties ooit' aan tegen Iran. AMSTERDAM HEIDEBRAND ROTTERDAM Met de aanhouding van een 42-jarige man denkt de poli tie een einde te hebben gemaakt aan de diefstal van scootmobielen. De man sloopte de ac cu's uit scootmobie len en verkocht die door. Hij werd op heterdaad betrapt toen hij een scoot- mobiel wilde stelen die de politie neer zette na zeventien aangiften in korte tijd uit Rotterdam- West en Schiedam. UTRECHT Ruim dertig auto mobilisten die maandag een brand langs de A12 film den, kunnen een bekeuring van 230 euro verwachten. Op de vluchtstrook stond een container op een aanhang wagen in brand. DENT-BLANCHE Een 60-jarige Ne derlander is maan dag om het leven gekomen op een berg in Zwitserland. Hij gleed uit en viel 300 meter de diepte in. De man had de 4357 meter hoge berg Dent- Blanche beklom men, meldde de Zwitserse politie gisteren. De Dent- Blanche ligt bij de Matterhorn in het zuiden van Zwitser land, niet ver van de grens met Italië. GO Hans van Zon Mount Bental 1967: Israël bezet de Golan in de Zesdaagse Oorlog 1981: Annexatie door Israël LIBANON SYRIË Nazareth JORDANIË pevei Jeruzalem» Gaza^ strook 50 km 080818 /TU Een brand bij het Drentse Wateren heeft 75 hectare heide zwartgeblakerd. Uit voorzorg werden vier campings ont ruimd en wegen afgesloten. Behalve 150 brandweermensen hielpen ook boeren de brand te bestrijden. De luchtmacht ondersteunde met blushelikopters. foto jaring rispens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8