c Hulp voor boeren in problemen door hitte Ml Jm 5 Stinkende singels en dode vissen Verraderlijke wegen Verstopte dakgoten en afvoerputjes Goed voor bijna alle akkers ■er. De aarde blijft dorstig 0 f mm Mocht de riolering alle neerslag niet meer aan kunnen, dan moet het water ergens heen. Om te voorkomen dat het via toiletpotten en wasbak ken de huizen binnen komt, kunnen water schappen het overtollige water via een overstort naar sloten en singels transporteren. Dat bete kent dat die lieflijke stadssingel plots rioolwa ter bevat. „En dat kan in derdaad even stinken", bevestigt Jongepier. Als het zo ver komt, pakt deze oplossing ook voor zoetwatervissen slecht uit. „Die resulteert in een versnelde afbraak van organische stof, wat weer leidt tot zuurstofte kort in het water", waar schuwt Gerard de Laak van Sportvisserij Neder land. „Vissen kunnen daardoor massaal omko men." <s! r? - Een bekend fenomeen na die verlossende regenval na een periode van droogte: de wegen wor den verraderlijk glad. „Die kans is groot", zegt Ad Vonk van de ANWB, „Dus daar willen we weggebruikers, vooral ook motorrijders, zeker voor waarschuwen." Volgens Vonk is het probleem dat de weg we kenlang niet is schoonge spoeld door neerslag, waardoor van alles zich erop heeft kunnen verza melen. „Als het gaat rege nen, wordt het een soort smurrie, die maakt dat je als weggebruiker een stuk minder grip hebt. In een bochtje kun je zo maar wegglijden." Ion In dakgoten en bij afvoer putjes bestaat het risico dat opgehoopte takjes, bladeren en ander afval ervoor zorgen dat de re gen niet goed kan weglo pen. „Als er dan straks in één keer een lading water doorheen moet, is er een grote kans op blokkades, met als eventueel risico lekkage", stelt Joost Ver steeg van onderhouds- en schadebedrijf Main- Plus. Versteeg raadt parti culieren aan om voordat het gaat regenen, de go ten en afvoerputten nog eens na te lopen. Hij wijst ook op platte daken, die het met de hitte 'extra moeilijk' heb ben gehad, wat schade kan hebben veroorzaakt. „Er zit zo een scheurtje in de bekleding, waardoor bij een flinke plensbui de kans op lekkage zeker groot is." r* 1 Cv r Veel boeren keken reik halzend uit naar de regen. Gewassen hebben het zwaar te verduren gehad en lang niet alle boeren konden hun akkers bere genen. In Zeeland is het water te zout en dus was aardappelteler Marco de Bruine volledig afhanke lijk van moeder natuur. „Het is fijn dat er wat neerslag aankomt, maar vooralsnog is het te wei nig." Nu zijn de aardap pels zelfs nog te klein om patat van te maken, dus groei is noodzakelijk. Toch kan de regen ook slecht uitpakken voor de aardappels en zorgen voor doorwas, een proces waarbij aan bestaande knollen kleinere knolle tjes gaan groeien die de grotere knol leegzuigen. Veel boeren zullen dus blij zijn met de regen, maar hoe het afloopt voor de aardappels is de vraag. V's Ook in de dagen na de re genval blijven er her en der buitjes vallen. Ge noeg om het neerslagte kort op te lossen dat de afgelopen maanden is ontstaan, zijn die echter niet, waarschuwt de Unie van Waterschappen. Wie slim is en een beetje zui nig met het schaarse wa ter wil omgaan, plaatst voor het gaat regenen, een of meerdere regen tonnen. „Zo kun je met het water daarin in de weken hierna de tuin sproeien", zegt woord voerder Judith de Jong. Het liefst zou de Unie van Waterschappen zien dat particulieren nog veel meer maatregelen ne men. „De tegels uit de tuin halen en gras neer leggen, een groen dak op het huis, overleggen met de buurt om die groener te maken. Maar daarvoor is het nu natuurlijk alle maal wat kort dag", zegt De Jong met een lach. rjg Agrariërs kunnen een verklaring aanvragen, waarmee ze vervolgens een overbruggingskrediet bij de bank kunnen krijgen. Normaal gesproken worden in de landbouwsector in december de toeslagen van de Europese Unie uitgekeerd, maar door de aanhou dende hitte kunnen sommige boe ren daar mogelijk niet op wachten. Via een overbruggingskrediet zou den die boeren het tot het einde van het jaar moeten kunnen uitzingen. Schouten wijst er wel op dat fi nanciële schade tot het 'bedrijfsri sico' van boeren behoort. „Door de keuze van gewassen en andere maatregelen kan preventief ge werkt worden aan het verminderen van de risico's." Ze waarschuwt er bovendien voor dat veel boeren nu nog niet verzekerd zijn voor extreme weers omstandigheden, maar 'rekent' er wel op dat het aantal verzekerde boeren de komende jaren 'flink zal toenemen'. „De noodzaak van der gelijke verzekering, ook met het grilliger worden van het weerbeeld door klimaatverandering, dringt zich steeds meer aan ons op." Minister Schouten wil het moge lijk maken dat boeren Europese re gels tijdelijk kunnen omzeilen. Er zijn namelijk regels voor wat boe ren zaaien, maar het kabinet erkent dat door de hitte bijvoorbeeld een deel van het veevoer is verpieterd op de velden. De minister dringt er bij de Europese Commissie op aan dat die snel duidelijk maakt wan neer boeren wintergewassen kun nen gaan inzaaien. Schouten kon digt ook aan dat boeren langer mest mogen uitrijden op hun grond, waar het gaat om bouwland. Ze wil dit nog niet beloven aan boeren met grasland, omdat daarbij meer mi lieurisico's kunnen optreden. woensdag 8 augustus 2018 GO Neerslag tekort S (300 mm /S 240 3R0N: KNMI V -A - v n */- - A fS A t r 7 V x - •-ÏZ1 FOTO'S ANP, SHUTTERSTOCK Boeren die door de aanhou dende droogte in financiële pro blemen zijn gekomen, krijgen hulp van het kabinet. Dat heeft minister Carola Schouten van Landbouw gisteren aangekon digd. Tobias den Hartog Den Haag Aardappelplanten verpieteren op de velden, foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5