Kennisgeving Super geeft beelden dieven vrij 9 MUSEUM HULST COLLECTIE De nieuwe expositie in Museum Hulst is zo bijzonder, dat ze een permanente expositie waard is. Daarvoor is wel een groter museum nodig. Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat Projectplan Compensatie Roggenplaat De Minister van Infrastructuur en Waterstaat heeft het voornemen om het projectplan voor de Compensatie Roggenplaat vast te stellen; Inhoud Projectplan In 2014 zijn ter hoogte van Schelphoek, Burghsluis en Zierikzee (gelegen aan de Oosterschelde) vooroever- verdedigingen aangebracht. Hiervoor is een Natuur beschermingswetvergunning verleend door de provincie Zeeland. Na de uitvoering van het werk door Rijkswaterstaat is tegen de vergunning beroep aangetekend bij de Raad van State. Dit heeft uiteindelijk geleid tot een vernietiging van de vergunning. Het gevolg hiervan is dat een nieuwe vergunning aangevraagd moet worden bij de provincie Zeeland. Bovendien moet er natuurcompensatie uitgevoerd worden. Voor deze natuurcompensatie is Rijkswaterstaat voornemens om op de Roggenplaat in de Oosterschelde zand te suppleren. De compensatiemaatregel Roggenplaat draagt tevens bij aan het tegen gaan van de zandhonger in de Oosterschelde. Deze compensatiemaatregel is een ander project van Rijkswaterstaat dan het project suppletie Roggenplaat dat in 2017 bekend is gemaakt Terinzagelegging Het plan met bijbehorende stukken ligt van 9 augustus 2018 voor een periode van zes weken ter inzage bij: - Rijkswaterstaat Zee en Delta, Poelendaelesingel 18 te Middelburg; - Gemeente Schouwen - Duiveland, Laan van St. Hilaire 2 te Zierikzee; Zienswijze(n) Belanghebbenden kunnen naar aanleiding van het plan zienswijzen naar voren brengen gedurende de periode van terinzagelegging. Zienswijze(n) kunnen worden gericht aan Rijkswaterstaat Zee en Delta, afdeling Werkenpakket, Postbus 2232, 3500 GE Utrecht, ter attentie van de heer mr. M. de Bruijne. Middelburg, 30 juli 2018 DE MINISTER VAN INFRASTRUCTUUR EN WATERSTAAT, namens deze, directeur Netwerkontwikkeling Rijkswaterstaat Zee en Delta b.a. directeur Bedrijfsvoering Rijkswaterstaat Zee en Delta mevrouw drs. J.E. Geertsma PHILIPPINE Vier 'bezoekers' van de Spar-supermarkt in Philippine hebben maandagavond voor zeker 300 euro aan boodschappen 'mee genomen'. Eigenaar Peter Bolle- man heeft camerabeelden van hen op de Facebook-pagina van zijn zaak gezet. Het kwartet ging, vol gens hem, geraffineerd te werk. Ze laadden een boodschappenwagen en ook nog tassen helemaal vol. Vervolgens hield er één het perso neel aan de praat, waarop een an der het sein gaf dat het mogelijk was de winkel snel met alles te verlaten. Bolleman heeft in het verleden te maken had met meer dere inbraken en een gewapende overval, en sindsdien zestien ca mera's geïnstaleerd. Tegen één uur 's middags was het bericht al bijna duizend keer gedeeld. Bolleman denkt dat er zeker voor driehon derd euro is gestolen. Bolleman moet nog officieel aangifte doen. „Ik heb het hartstikke druk." Bol leman heeft overigens gisteren te gen 13.00 uur de beelden zelf van Facebook gehaald. „Ze hebben wel genoeg aandacht gehad." Water. Wegen. Werken. Rijkswaterstaat. Vechten tegen de Bier kaai heet de expositie die tot en met no vember te zien is. Iro nisch genoeg moest het museumbestuur ook lange tijd 'vechten tegen de Bierkaai'. De drang het gebouw te vernieu wen en vergroten, was groot. Veel mogelijkheden had de gemeente Hulst lange tijd echter niet. „Maar het begint te kantelen", zegt be stuurslid Edie Bogaert. „Wethou der Diana van Damme heeft ons verteld dat ze veel geld heeft klaarliggen." Een woordvoerder van Hulst nuanceert dat. „De ge meenteraad moet nog beslissen." Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) onderzoekt daarop vooruitlopend hoe het museum in de Steenstraat kan vergroten. De wens van het bestuur is alvast duidelijk: een doorsteek naar het leegstaande pand naast het museum. Het zou een oplossing voor het structurele ruimtegebrek zijn. Bogaert: „Dan kunnen we een ont vangsthal en meer expo sitieruimtes maken. En minder mo biele men sen kunnen via een nieuwe ingang naar bin nen." De expositie Vechten tegen de Bierkaai voor deze vondsten een aparte kamer inrichten." Mede-be stuurslid Hanneke Stam vult hem aan. „Er komt een wetenschappe lijk artikel dat aantoont dat Hulst de grootste militaire vindplaats van de Tachtigjarige Oorlog is. Sommige voorwerpen zijn zo uniek, dat we ze alleen van schil derijen kennen." Neem nu de harnashandschoen. Die is alleen bekend van het vijf- tiende-eeuwse schilderij Het Lam Gods van de gebroeders Van Eyck. Ook de buikplaat van een plaatpantser (1435-1460) is wei nig vertoond. Stam: „Ik heb het aan dr. Grimm gevraagd en het is volgens hem 15.000 euro waard." Een van de oudste vondsten stamt uit de dertiende eeuw. Een pincet, waarvan de achterkant ge bruikt wordt om de oren schoon te maken. Uit de Tachtigjarige Oorlog zijn een Spaanse helm en kruitmaten speciaal. Kruitmaten werden gebruikt om kruit op te slaan en vervolgens een geweer te laden. Bogaert: „Normaal waren die van hout, maar in de Bierkaai zijn exemplaren van messing ge vonden. Er zijn nergens in Europa zoveel kruitmaten gevonden als hier." rechtvaardigt de uitbreidings plannen, vindt het bestuur. De roerige tijden van de Gentse oor logen (1452-1583), Staatse oorlo gen (1583-1645) en Franse oorlo gen (1645-1795) worden daarin belicht. Het bestuur krijgt steun van twee vooraanstaande Duitse experts, dr. Gerald Volker Grimm en dr. Stefanie Hoss. Met stij gende verbazing bekeken zij de collectie. De objecten zijn gevon den tijdens de opgravingen in de Bierkaai in 2011 en zijn volgens Grimm en Hoss buiten gewoon voor Europa. Bogaert: „Ze zijn goed be waard gebleven van wege het voch tige, zuursto- farme mi lieu. Ieder Europees museum zou ja loers zijn. We willen woensdag 8 augustus 2018 WA Hulster vondsten uniek in Europa Bob Maes Hulst De zeer zeldzame harnashandschoen en gedeelte van een borstplaat. Hanneke Stam en Edie Bogaert. foto's boaztimmermans De expositie loopt nog tot en met november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41