'Als je hier zit, wil je maar één ding: helpen' Offerfeest in Marokko houdt garnalenvissers thuis 3 LOMBOK AARDBEVING HULPVERLENING Het dodental na de aardbeving op Lombok blijft oplopen. 105 mensen overleefden de ramp van zondag niet, maar af en toe gebeurt er toch een klein wonder en blijkt er nog iemand te leven onder het puin. gio, moet nog veel geduld hebben. Som mige Nederlanders kunnen niet eerder dan morgen vertrekken, doordat er te weinig vliegtuigen en boten zijn om ie dereen te kunnen vervoeren. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft inmiddels het reisadvies aan gescherpt en raadt mensen nu af om te reizen naar het noorden van Lombok en de nabijgelegen Gili-eilanden. Wel zijn reisorganisaties en touroperators er zelf verantwoordelijk voor of ze rei zen laten doorgaan. Reisorganisa tie TUI liet maandag nog weten dat Nederlanders die de komende weken naar Lombok op vakantie willen, in principe konden gaan, maar dat is nu aangepast. „We gaan vanaf nu geen nieuwe passa giers naar Noord-Lombok en de Gili-eilanden brengen", zegt een TUI-woordvoerster. „Veertien Ne derlanders die in een hotel in het zuidoosten van het eiland zitten, zijn ongedeerd gebleven, maar willen eerder naar huis." Met handen in de lucht loopt een bezoe ker van de Jabal Nurmoskee naar een ambulance. Ruim een dag lag hij onder het ingestorte dak van het gebedshuis in Lading-Lading. „U bent veilig", troost een Indonesische militair hem als hij in huilen uitbarst bij het zien van een jui chende menigte. Die mensen zitten al uren in angst over het lot van de mos- keegangers. De man hield met zo'n honderd an dere gelovigen een avondgebed precies op het moment dat de aarde zondag op het Indonesische eiland Lombok begon te beven. Sommigen konden op tijd wegkomen, maar hij niet. Mogelijk lig gen nog vele anderen er onder het puin. Twee dagen na de ramp wordt steeds meer duidelijk over hoe groot de ravage is die de aardbeving met een kracht van 6.9 op Lombok heeft aangericht. Vol gens hulporganisatie Oxfam zijn 20.000 mensen ondergebracht in opvangcen tra. Duizenden andere ontheemde in woners slapen noodgedwongen onder de blote hemel. Oxfam waarschuwt dat schoon drinkwater schaars is door het droge weer. Getroffen inwoners zouden behalve water, ook kleding, medicijnen en voedsel nodig hebben. Zo'n 75 pro cent van het noordelijke deel van het ei land zit zonder stroom. Toeristen De meeste van de honderden toeristen die maandag nog vastzaten op de Gili- eilanden in het noorden, zijn volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken inmiddels met boten van de eilanden afgehaald. Wie terug naar huis wil of naar een andere bestemming in de re- om de slachtoffers van de aardbeving te helpen en de voorbereidingen voor de reisorganisatie even zijn gestopt, is dus van zelfsprekend." De Schiedamse verblijft momenteel in Mataram, de hoofdstad van Lombok, aan de westkant. De aard beving heeft vooral het oosten en noorden getrof fen. „We zijn nu zo veel mogelijk spullen aan het kopen en verzamelen. Het is de bedoeling dat we die inladen in een truck. Mor gen gaan we proberen naar het noorden te rijden. Dat zal niet gemakkelijk zijn, want op veel plekken is het een puinhoop." Beijen noemt de stem ming onder de bevolking 'bangig'. „Mensen slapen met de deur open of in de buitenlucht, zoals mijn huisgenoot en ik ook heb ben gedaan. Naschokken kunnen nog tot en met morgen voorkomen." De lokale bevolking is ook vastberaden 'de broe ders en zusters in het noorden en oosten te hel pen'. „Mensen zijn heel lief naar elkaar. Iedereen wil anderen helpen. Dat geldt ook voor ons. Als je hier zit, wil je maar één ding en dat is helpen." Naast het kopen van materiaal en eten en drinken zal het gedoneerde geld straks ook gebruikt worden voor het heropbouwen van de dorpjes. „De ge troffen inwoners moeten weer snel een thuis hebben", besluit Beijen. Nadat ze vanaf Lombok een noodkreet had ge stuurd naar vrienden en familie in Nederland, haalde Nina Beijen uit Schiedam in enkele dagen een paar honderd euro op. „Voor 5 euro kan ik al de kens, een matras en eten en drinken kopen voor een heel gezin", vertelt ze. Beijen was al een paar maanden op Lombok, om met haar oudere broer de reisorganisatie Go Indo op te zetten, toen de aardbe ving het Indonesische ei land trof. Het is bij Go Indo de bedoeling dat van elke geboekte reis een per centage wordt gedoneerd aan lokale scholen en stichtingen. „Wij hadden dus al een ander doel dan de meeste reisorganisaties. Dat we nu hebben beslo ten alles op alles te zetten Het advies komt van de Neder landse Vissersbond zelf. Die voor ziet grote problemen als vissers gedurende de feestdagen in Ma rokko doorgaan met het opvissen van garnalen uit de Noordzee en de Waddenzee. 90 procent van de daar gevangen garnalen wordt in het Noord-Afrikaanse land gepeld. Door alle feestelijkheden ligt de productie tussen 13 en 26 augustus volledig stil. Alle opgeviste garna len moeten de diepvries in, en dat geeft daarna een enorme mis match tussen vraag en aanbod. De problemen ontstaan dit jaar doordat na een slecht begin van het jaar juist nu enorme hoeveel heden garnalen uit de twee zeeën worden opgevist. Vermoedelijk zijn de grote vangsten een gevolg van het warme weer. Dat veroor zaakt veel algengroei, en daarmee veel voedsel voor de garnalen. Die kunnen zich daardoor flink voort planten. In 2011 was er een vergelijkbare situatie. Garnalen werden massaal ingevroren en dat gaf volgens voorzitter Johan Nooitgedagt van de vissersbond nog maanden daarna een enorme verstoring van de balans tussen vraag en aanbod. „Dat is geen verantwoorde visserij. De zee is nog altijd het beste pak huis voor de garnaal." Nooitgedagt kan de vissers niet verbieden uit te varen. Hij hoopt wel dat ze in het eigen belang ge hoor geven aan de oproep van de Vissersbond en tussen 13 en 26 au gustus op vakantie gaan; of juist in die weken onderhoud aan hun W Juist nu worden enorme hoeveelheden garnalen opgevist schepen uitvoeren. „Maar elke op lossing is eigenlijk goed. Ze kun nen bijvoorbeeld ook korter vis sen, of langere tussenpozen hou den." De reacties die de Vissersbond tot nu toe ontving, zijn wisselend. Een deel van de vissers had het ad vies graag eerder gekregen. De va kantie en het onderhoud van sche pen zijn al gepland. Er zijn in het Noordzee-Wad- denzeegebied in totaal vijfhon derd garnalenvissers actief. Die komen uit Nederland, Duitsland en Denemarken. Jaarlijks vangen ze tussen de 25 en 35 miljoen kilo garnalen. Voor een kilo gepelde garnalen is drie kilo verse garnalen uit zee nodig. woensdag 8 augustus 2018 GO over Reddingswerkers dragen een slachtoffer weg uit het puin van de Jabal Nurmoskee. foto getty images Raymond Boere Den Haag/Mataram Nina Beijen (24) was op Lombok toen de aardbe ving het eiland trof. Ze is meteen geld gaan inza melen voor mensen die dringend hulp nodig heb ben. „Dat is nu het aller belangrijkste." Sandra Don Rotterdam/Mataram Nina Beijen (links) op Lombok, privéfoto Garnalenvissers hebben het ad vies gekregen vanaf volgende week twee weken lang hun boot in de haven te laten liggen. De reden daarvoor is het offerfeest in Marokko. Jorina Haspels-Goudriaan Emmeloord A Het grootschalig pellen van garnalen, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3