u Een gevaer op de weg? 5 OOSTERSCHELDE VERKOELING Met je varkens zwemmen? Niet de normaalste zaak van de wereld. Daarom is er veel bekijks voor de dieren van de broers Stoutjesdijk. Streektaal Ze zijn uitverkoren, deze hete middag. Het elf weken oude zwarte varkentje dribbelt ge willig richting de be stelwagen. Zijn zes weken jongere roze lotgenoot volgt hem gedwee. „Die zwarte is al een paar keer eerder mee geweest de afgelopen week", zegt boer Willem Stoutjes dijk. „Hij weet al een beetje wat komen gaat." Het gekrijs wanneer de twee op de loopplank worden getild, betekent niks, verzekert zijn broer Rien. „Dat doen varkens nu eenmaal." Aan de dijk bij het gemaal even voorbij Ouwerkerk dragen de broers hun varkens naar de uitno digend kabbelende Oosterschelde. In eerste instantie rennen ze terug het schelpenstrandje op. Maar het koele water lonkt. De donkere durfal ruikt er nog even aan en be sluit dan toch heerlijk kopje onder te gaan. En nog een keer. En nog een keer. Tevreden klappert hij met z'n oren. De roze babe kan haar nieuwsgierigheid niet weer staan en duikt er ongeremd ach teraan. Het handjevol lokale badgasten is inmiddels vertrouwd met het tafereel. Het filmpje dat de broers van hun eerdere gezamenlijke zwempartij op Facebook zetten, is in een kleine week tijd zo'n vijf tienduizend keer gedeeld, vertelt Rien. „Het is een kleine hype ge- worden. Mensen vliegen naar de Bahama's om te zwemmen met varkens, maar hier in Ouwerkerk doen we dat ook gewoon." De broers Stoutjesdijk houden op hun bedrijf in Nieuwerkerk zo'n 1500 scharrelvarkens. En ze hebben het heet deze da gen, ondanks alle mogelijke koe ling die is aangebracht in de stal len met stro. „Net als wij", haalt Willem zijn schouders op. „Var kens zijn net mensen wat dat be treft." Modderpoel De dieren kunnen ook vrij uitlo pen naar een omheind weitje met bomen en een modderpoel. Een paar zeugen liggen op hun buik op de bodem. Rien: „Een graadje of twintig vinden ze lekker en ze hebben ook een hekel aan vries kou." Het zwarte varkentje had het vorige week zichtbaar zwaar met de hitte, vertelt Willem. „Ook dat is net als bij mensen: hijgen en puffen. Wij hadden zin om te gaan zwemmen. M'n broer zei: 'zullen we dat varken dan ook niet eens meenemen?' Zo is het ervan geko men. Het is heus niet dat wij hier iedere dag met de varkens gaan zwemmen. Tenzij de consument minimaal tien euro over heeft voor z'n karbonaadje. Dan wil ik het ge rust vaker doen." Dieren en baasjes genieten zichtbaar van het verfrissende bad. Uit zwemmen gaan is een leuk extraatje toch? De broers nemen de varkens mee een stukje uit de kant en laten ze los. In hoog tempo zwemmen de dieren naar het talud, om vervol gens heerlijk zomaar een beetje te keutelen langs de waterlijn. Rien: „Dat doen ze het liefst. Maar var kens zijn enorm goeie zwemmers. Van big af aan. Die zwem jij er niet zomaar uit." „Verbranden in de zon, daar hebben varkens óók last van", wijst Rien op de licht roze huid van de kleinste. Jomanja Stoutjes dijk smeert het aandoenlijke dier in met zonnebrandcrême. Rien realiseert zich dat het voor sommigen moeilijk valt te begrij pen wat ze doen. „We houden écht van onze dieren. Maar na een maandje of zeven gaan de ze toch naar de slager. Zo is het nu een maal. We hebben ook een bedrijf te runnen." „Maar", roept Willem vanuit het water, „eerst zorgen wij er voor dat ze een goed leven hebben. Dat is heel belangrijk. Ziek zijn ze nog nooit geweest! Uit zwemmen gaan is een leuk extraatje dan toch?" Om te vieren da me vuuftig jaer gelee 'in de echt verbonde' bin, ebbe me, saemen mee ons naegeslacht een lang weekend deuge- brocht in een hotel in het oosten des lands. Negen man en vrouwe sterk, drie generaties, verbleve in een omge bouwd 'herstellingsoord. De huus en de kleinhuus drukte de gemiddelde leeftied di behoorlijk. En ons waere dudelijk de 'ouwe lui'. En vö zukke mensen moe goed gezurgd ore. En be- zurgd en zurgzaem waere ze! Ze deeë eêl goed d'r best om het ook ons nè de zin te maeken. Voral as verkeersgebrukers kriehe me ongevraegd anwiezingen. Ze bin goed bedoeld mè toch. Onze klein dochter, a meer dan een jaer in 't bezit van d'r riebewies, kwam in onzen auto te zitten. Me volgde d'r vaoder die voruut ree. Op een hegeve mo ment kwam 't ohe woord d'r uut: „Opa, jij houdt veel te weinig afstand hoor! Als papa moet remmen, zit je er bovenop!" Ik lachte d'r bezurgdheid weg deu te melden da'k wè wist wat ik dee en oe of ik ree. Mè dat bleek toch nie voldoende. As een schooljuf frouw tegen een vervelend joentje uut groep drie dicteerde ze: Eén-en-twin- tig..twee-en-twintig..zover moet je afstand houden! Ik sputterde nog wat tegen, ieuw iets in, mè dienkelijks te weinig wan de 'juf hieng dudelijk verder: „Opa, als er ineens een koe oversteekt, dan red je het echt niet hoor!" Noe waere me in een gebied vol weien, mè overstekende koeien ao ik nog nie gezie. Dirom kon ik het nie laete om te zeien: „Jae, as t'r een droenke vent mee twi ontstoke ohen en een verkeerde bril op en ook nog een stieve nek mien nie ziet, dan ebb'ik een probleem. Mè noe. Toch bleef ze d'r bie da opa en oma echt nooit mi zouwe slahe vö d'r riebewies. Me waere nog net hin gevaer op de weg. Da'k nog in êén dag nè Oösten- riek rieë dee niks af an d'r mêning. Op de fiets schien ik ook een bitje ondersteuning ard nödig t'ebben, a rie ik nog zonder 'stroom'. Eén dag was t'r keuze tussen 'winkele' en 'fletse'. Drie mannen, drie generaties, kóze vö 't leste. De twi joengste generaties maekte kennis mee het fenomeen 'knooppuntenroutes', wi opa aoles van af weet. Ondanks het feit da me op naebie uutgestorve landweggetjes reeëlangs de IJssel, leek het ze toch goed om me attent te maeken op an dere weggebrukers, onder het motto: „Opa zie en oort het nie mi zö goed!" en a ebb'ik nog hin bril nödig en zeker hin hoortoestel, toch wier ik 'liefdevol' geweze op andere fietsers en auto's, die onze wehen kruuste. Me bin zonder ongelukken wi bie de 'winkelaers' gekomme. Vö aole ze kerheid ebb'ik toch nog mè gevrohe of het nog verantwoord is om in de zeumer op m'n eêntje, of mee oma, over de wehen van Walchere te rieën. Of da'k beter kon wachte tot novem ber. Het mocht nog. Ik ope noe mè, da ze nog lang eêl bezurgd over ons zulle weze! woensdag 8 augustus 2018 'Varkens zwem je er niet snel uit' Marcel Modde Nieuwerkerk varkens genieten samen op en in het water, foto dirk-jan gjeltema Boer Willem Stoutjesdijk en zijn - Willem Stoutjesdijk, varkenshouder Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37