Harde aanpak bjj overlast paardenpoep 3 - - haald: 1911,1947 en 2006. Gisteren was de elfde tropische dag (temperatuur boven de 30 gra den) van het jaar in Westdorpe. Het plaatselijke record staat op 12, gere gistreerd in zowel 1995 als 2006. Er lijkt een einde gekomen aan een uitzonderlijke lange periode van warmte en droogte. Sinds 1 juni - bijna tien weken geleden - viel tot gisteren bijvoorbeeld in Wilhelmi- nadorp slechts 13,5 millimeter re gen. Ter vergelijking: tussen 1 ja nuari en 1 juni was dat 387 millime ter. 300wasjes Het neerslagtekort heeft in grote delen van Zeeland de grens van 300 millimeter overschreden. Dat bete kent dat sinds 1 april per vierkante meter 300 liter meer water is ver dampt dan er aan regen is gevallen. Voor een gemiddeld tuintje van 50 vierkante meter is dat 15.000 liter ofwel 15 kubieke meter, wat gelijk staat aan zo'n 250 keer douchen of 300 wasjes draaien. Met de verwachte regen zijn het neerslagtekort en de droogtepro blemen zeker niet direct voorbij, zegt Van Wezel. „Als het hard gaat De neerslag zorgt er in elk geval wel voor dat de droogte niet verergert plenzen, spoelt het water heel snel de sloot en de riolering in, omdat de bodem dan dichtslaat. Het beste is gestage regen, over een langere pe riode. Maar er verdampt nu zo'n 4 millimeter per dag, dus het is ook zo weer weg. Maar de neerslag zorgt er in elk geval wel voor dat de droogte niet verergert." Dat betekent dat het droogtere cord van 1976,360 millimeter, voor lopig niet zal worden gehaald. Die zomer werd het nieuws in Neder land gedomineerd door de Lock- heedaffaire rond prins Bernhard. De eerste regen viel dat jaar pas eind augustus, zij het mondjes maat. De droogte haalde dat jaar zelfs de Troonrede. „Waar nodig zal de regering maatregelen treffen om het agrarisch productiepotentieel op een verantwoord peil te hou den." Tuin Of de regen soelaas gaat bieden voor de verdorde tuinen en akkers ligt aan de wijze waarop het hemel water naar beneden komt, zegt ook hovenier Cor Stoutjesdijk uit Zie- rikzee. „Als het in een keer met bakken naar beneden komt, spoelt het grotendeels weg." De bovenlaag van de grond is keihard. Het los ma ken van die bovenlaag kan helpen om het water de grond in te laten zakken. „Maar eigenlijk had het werk al eerder moeten gebeuren." Hij noemt als voorbeeld borders in je tuin en eventueel grindkoffers aanleggen waarin het water kan wegzakken en aan de bodem wordt afgegeven. Als na een bui de zon schijnt, neemt de luchtvochtigheid toe. „Daardoor zal het wat klammer aanvoelen. Maar voor veel mensen zullen de lagere temperaturen een verademing zijn. Voor vrijdag ver wacht ik 19 of 20 graden in Zeeland, met best wat wind. Dat voelt een heel stuk kouder aan. Ik denk zelfs dat we het als frisjes ervaren na al die hitte." Van Wezel voorziet dat er een aangename periode, aan komt „Waarschijnlijk krijgen we de ko mende tijd een weertype met zon, stapelwolken en een keer een lokale bui. Op warmere dagen gaan de temperaturen richting de 25 graden en op de koudere dagen rond de 20. Dat is voor veel mensen wel het ideale weer." Veere afficheert zichzelf al jaren als een 'toeristische paardenge- meente'. Dat trekt bezoekers, maar heeft ook keerzijden. De grootste is de overlast van paardenpoep. Het gemeentebestuur strijdt er al jaren tegen. Met extra controles, voor lichting bij maneges en zelfs de aanschaf van een speciale schoon- maakmachine werd geprobeerd een eind te maken aan het pro bleem. Een aantal jaar geleden bleek uit een enquête dat paardenpoep door inwoners van Veere wordt gezien als 'grootste kleine ergernis'. Daarop werden de regels nog verder aangescherpt. Ook werd overlegd met manegehouders over het ver der terugdringen van het pro bleem. Het hielp allemaal niets, conclu deert het gemeentebestuur nu. Sterker nog: de overlast wordt al leen maar groter. Zeker dat er ho pen liggen op plekken waar ruiters niet eens mogen komen, zoals op fiets- en voetpaden, stoort B en W. Die kondigen nu in een streng pers bericht nieuwe maatregelen aan. Wie ergens rijdt waar dat niet mag, krijgt vanaf komende week een waarschuwing of zelfs een boete. Ook gaat Veere nog een keer Gemeente Veere is het beu en kondigt nu strenge maatregelen aan tegen overlast paardenpoep met de manegehouders in gesprek. Want 'zeker in de buurt van mane ges is de verontreiniging van paar denpoep nog altijd zeer groot', con stateert het college. De manegehouders zelf nuance ren de boel. „Ik snap de irritatie wel, maar een beetje poep op straat is simpelweg niet te voorkomen", re ageert een eigenaar die niet met haar naam in de krant wil. „Zeker niet in de vakantieperiode. Oprui men? Zo gemakkelijk is dat niet. Als ruiter moet je op de openbare weg. Dan stop je niet overal zomaar even om de boel schoon te maken." De eigenaresse van een manege bij Oostkapelle spreekt over 'geven en nemen'. „De gemeente zou best kunnen zorgen voor wat meer voorzieningen.Hierbij Oostkapelle is geen duinovergang voor paarden. Wie naar het strand wil, moet dus wel over een voetpad. En anderzijds moeten ruiters natuurlijk gewoon rekening houden met hun omge ving. Ik ben zelf ook regelmatig in de weer om in de omgeving schoon te maken." Dat is ook het geval bij De Ponyhof in Aagtekerke. Daar De gemeente zou best kunnen zorgen voor wat meer voorzieningen voelen ze zich niet aangesproken, vertelt medewerkster Laura. „Na elke buitenrit rijden wij de route nog eens na, met een karretje. Als er onderweg poep ligt, stappen we uit en ruimen we het op. In de zomer doen we dat twee keer per dag." woensdag 8 augustus 2018 FOTO'S LEX DE MEESTER regen, maar helpt het? -Jaco van Wezel, Weeronline Bij de gemeente Veere hebben ze het gehad met de hopen paardenpoep op paden en wegen. Het gemeentebestuur kondigt nu boetes aan voor rui ters die op plekken komen waar ze niet thuishoren. Martijn de Koning Domburg -Eigenaresse manege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35