Friet wordt niet duur betaald Weer Kamervragen gesteld over Arduin 'The Sister Brothers' slotfilm Film by the Sea Kinderen 2 NEERSLAG EINDE DROOGTE Commentaar Boeren mopperen altijd, hoor je vaak. Het is te nat, te droog, de prijzen zijn te laag of de landbouwminister laat zich in Brussel knollen voor citroenen verkopen. Maar dit jaar heeft landbouwend Zeeland recht van klagen. In een pro vincie waar slechts een fractie van de boeren kan beregenen, slaat de langdurige droogte en extreme hitte keihard toe. Groentetelers zien hun bloemkolen verschrompelen, uiente- lers werken onder kostprijs en nu dreigt ook de aardappe loogst in het water te vallen. Ook de voedselverwerkers zien de hete zomer met lede ogen aan. Fritesproducent Lamb Weston Meijer verwacht dat de oogst van consumptieaardappelen 30 tot 40% lager uitvalt. En de kwaliteit zal een stuk minder zijn. U, de consument, hoeft zich geen zorgen te maken. Ondanks de malheur op de akkers zal de fritesprijs nauwelijks stijgen. Maar er ontvouwt zich een situatie die onhoudbaar is. Als we vaker zulke lange, droge perioden krijgen, wordt het telen van voedsel lastiger en duurder. Investeren in zoetwatervoorzienin gen kost handenvol geld. Veel boeren kunnen dat niet betalen. Terwijl fritesproducenten programma's ontwikkelen om samen met telers de landbouw efficiënt en duurzaam te maken, is er één groep die zich rot lacht: de consumenten. Ga eens naar de supermarkt in Italië en je zal je verbazen over hoe bela chelijk goedkoop voedsel in Nederland is. Topkwaliteit voor weinig, op den duur kan het niet meer. Als we vaker zulke lange, droge perioden krijgen, wordt het telen van voedsel lastiger en duurder Afgelopen week sloeg personeel van Arduin opnieuw alarm over het personeelstekort bij de instelling. Aanleiding was een gebeurtenis eerder die week. Op een afdeling was geen personeel aanwezig. De situatie was zelfs zo ernstig dat per soneel van een andere afdeling moest bijspringen. Een personeels lid dat een vrije dag had, kwam om de boel te redden. Het CDA snapt het incident niet. Arduin wordt al nauwlettend in de gaten gehouden. Dat antwoordde minister De Jonge, nadat eerder al de PvdA in de Tweede Kamer vragen had gesteld over arbeidsomstandigheden bij Arduin. Maatregelen De inspectie heeft Arduin vorig jaar meerdere keren bezocht in verband met tekortkomingen in de zorg. Van den Berg en Slootweg willen van de minister weten of de inspec tie in het recente incident aanlei ding ziet om nadere maatregelen te treffen en zo ja, om wat voor soort maatregelen het gaat richting direc tie en Raad van Toezicht. De twee Kamerleden vragen de minister ook wat personeel kan doen als zij constateren dat er te weinig personeel is. ALMANAK Tijdens het familiefeest werd vol trots aangekondigd, dat er binnen de clan binnenkort een nieuwe telg aan de stamboom wordt verwacht. Daarop werden door de hele fa milie meteen alle pro's en con tra's van het hebben van kinde ren op tafel gegooid. Opa, de oudste en meest wijze van het stel, had in al die jaren zo zijn eigen filosofie ontwik keld: „Ja", zei hij, „tot ze vier jaar oud zijn, zou je ze wel kunnen opvreten. En jaren later heb je daar soms een beetje spijt van. Dan denk je, had ik dat toen maar gedaan!" Familievereniging Scheele viert feest jÊér*** Afscheidsdienst van dominee REIMERSWAAL Extra controle op 'kliko-tijden' In Westdorpe staat de teller dit jaar al op 52 zomerse dagen, ofwel da gen waarop het minimaal 25 graden is. Het record dateerde van 2003:46. „Dat is dus nu al, begin augustus, verpulverd", zegt Jaco van Wezel van Weeronline. Over heel 2017 registreerde het weerstation 40 zomerse dagen. In 2016 waren dat er slechts 28. „52 is dus echt een ongekend hoog aan tal", zegt Van Wezel. De eerste zo merse dag in Westdorpe was overi gens al in april. Op 19 april werd het 27,3 graden. Vlissingen telde tot en met dins dag 31 zomerse dagen en stevent ook af op een record. Dat staat op 33, een aantal dat in drie jaren werd ge- 'The Sisters Brothers' is zaterdag 15 september de slotfilm van Film by the Sea. De film, die vanaf 18 okto ber in de Nederlandse bioscopen draait, is gebaseerd op de gelijkna mige roman uit 2011 van de Cana dese schrijver Patrick DeWitt. Voor regisseur Jacques Audiard (in 2009 winnaar van de Gouden Palm met 'Un prophéte') is het de eerste Hollywoordproductie. De hoofdrollen zijn voor Joaquin Phoenix ('Walk the line', 'Her', 'Gladiator'), Jake Gyllenhaal ('Nightcrawler', 'Donnie Darko', 'Brokeback Mountain') en John C. Reilly ('The lobster', 'We need to talk about Kevin', 'Kong: Skull Is- land'). Huurmoordenaars Het verhaal gaat over de broers Eli en Charlie Sisters, die beruchte huurmoordenaars zijn. Zij krijgen de opdracht om Hermann Kermit Warm op te sporen. Wat aanvanke lijk een routineopdracht lijkt, loopt steeds verder uit de hand. Film by the Sea beleeft dit jaar zijn twintigste editie. Deze begint vrijdag 7 september en duurt tot en met zondag 16 september. Het is de laatste editie onder lei ding van artistiek directeur Leo Hannewijk. woensdag 8 augustus 2018 81 Hoe kan het dat op een afdeling van Arduin geen personeel aan wezig was, terwijl de inspectie de zorginstelling al in de gaten houdt? Dat willen de CDA-ka- merleden Joba van den Berg en Evert Jan Slootweg weten van minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid). De twee hebben schriftelijke vragen gesteld. Ab van der Sluis Den Haag Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Familievereniging Mr. Hendrick Scheele viert 29 september haar 35- jarig jubileum in Middel burg. Tijdens deze dag komen de leden samen in De Kloveniersdoelen. Bij zonder aan dit jubileum is de presentatie van het hernieuwde Scheel- eboek. Commissaris van de Koning Han Polman neemt het eerste exemplaar in ontvangst. Aansluitend is er een rondvaart met buffet over het Veerse Meer. Schee- les die nog geen lid zijn maar graag willen deel nemen aan deze dag, kunnen zich opgeven via a.scheele@xs4all.nl. DRIEWEGEN Dominee Arie van der Maas neemt afscheid van de protestantse ge meente Driewegen-Elle- woutsdijk-Ovezande. Zondag 12 augustus wordt tijdens een zon dagmorgendienst af scheid genomen. Van der Maas gaat per 1 septem ber aan de slag als clas- sispredikant van de nieuwe classis Delta bin nen de protestantse kerk Nederland. Die classis omvat alle Zeeuwse en Zuid-Hollandse afdelin gen. De afscheidsdienst begint om 10.00 uur in de protestantse kerk aan de Van Tilburghstraat in Driewegen. Afvalcontainers die te vroeg of te lang aan de straat staan. Daarop gaat de gemeente Rei- merswaal de komende maanden scherp con troleren. Kliko's moeten op de inzameldag voor middernacht weer van de straat zijn gehaald. Eigenaren die dit niet doen, kunnen een waar schuwing of boete ver wachten. Volgens de ge meente staan de slinge rende bakken in de weg voor mensen met kin derwagens en invaliden. Ook gebruiken inbre kers de containers als opstapje om ergens op te klimmen. V? S Eindelijk Bovenstaande foto is op 28 februari gemaakt in de Sint Laurense Weihoek op Walcheren, toen aan het einde van de middag de ge voelstemperatuur tot min 15 zakte door een ijzige oostenwind. De foto ernaast is gisteren gemaakt, toen een hete zuidenwind het kwik omhoog stuwde tot 35 graden. Toen kon je over de doorgaans natte Weihoek lopen zonder natte voeten te krijgen doordat het zo hard gevroren had. Nu kan dat ook, maar dan vanwege de langdu rige droogte. Rolf Bosboom en Theo Giele Vlissingen Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34