Aardappels groeien slecht „Dit weer is uitzonderlijk. Het is nu al weken erg droog. Een periode van regen is natuurlijk uitermate wel kom. We proberen momenteel onze contracttelers zo goed mogelijk te helpen met kennis en advies. Het is lastig nu al te voorspellen hoe groot de oogst zal zijn, maar we schatten in dat de aanvoer 30 tot 40 procent lager zal liggen dan normaal. De situatie is zorgelijk", zegt woordvoerder Janet Verhoeven van frietproducent Lamb Weston/Meijer in Kruiningen, dat ook vestigingen heeft in Bergen op Zoom en Broekhuizenvorst in Lim burg. Het bedrijf telt 600 contractte lers van wie 79 in Zeeland. Collega-producent McCain Foods Holland in Lewedorp durft er nog geen percentage op te plakken, want 'stel dat het vanaf morgen een poos gaat regenen'. „Dan kan de prognose anders uitvallen", zegt Jindra van Gij sel, Sales Manager Foodservice bij McCain. Toch noemt ook hij de toe stand in aardappeltelend Zeeland 'zorgwekkend'. McCain heeft 100 Zeeuwse contracttelers. „Dat we af stevenen op een kleinere oogst mag duidelijk zijn. Tot juli groeiden de aardappelen goed. Sindsdien is het kurkdroog met temperaturen boven de dertig graden. Dan groeien de aardappelen nauwelijks nog. Samen met onze telers volgen we de situatie op de voet." Creatief Een kleinere oogst met aardappelen van mindere kwaliteit. Wat betekent dat voor de frietindustrie? „We gaan daarover praten met afnemers. Dui delijk is dat je geen lange friet kunt produceren van kleine aardappelen. Het zal uitdraaien op kortere frietjes. Misschien maken we dit seizoen ook meer an dere aardappel producten. We zullen creatief met aardappel moeten zijn", zegt Verhoeven van Lamb Weston/Meijer. Het bedrijf verwacht geen dip in de productie. „We zijn een internationaal opererend bedrijf We kopen aardap pelen uit verschillende landen in." Van Gij sel van McCain vertelt een zelfde verhaal. „Van kleine aardappe len kun je geen lange frieten maken." Aangezien grote delen van Europa kampen met langdurige droogte, zou een kleine Europese oogst kunnen leiden tot duurdere frietproducten. Volgens Verhoeven zal dat wel mee vallen. „We voorzien geen noemens waardig effect op de consumenten prijs. Je praat dan hooguit over een paar centen per pak." Nederland telt 8000 aardappelte lers. Viervijfde van het areaal zijn aardappelen waarover afspraken zijn gemaakt met afnemers. Landbouw organisatie ZLTO roept contractte lers op hun afnemers goed te infor meren, ook over extra kosten die ze maken als ze beregenen omdat die niet opwegen tegen de baten. Lagere opbrengsten en een minder goede kwaliteit kunnen ertoe leiden dat te lers niet aan hun contractvoorwaar den (zoals volumes) voldoen. De Je kunt geen lange friet maken van kleine aardappels ZLTO heeft daarom al contact ge zocht met de Vavi, de Vereniging voor de aardappelverwerkende indu strie. „Dit is namelijk een over machtsituatie." Landbouwminister Carola Schou ten kondigde gisteren maatregelen aan om de boeren tegemoet te ko men. Boeren die door de droogte in financiële problemen komen, kun nen een verklaring aanvragen waar mee ze bij de bank een overbrug gingskrediet kunnen vragen tot de toeslagen van de Europese Unie in december betaald worden. Aan de toeslagen zijn voorwaar den verbonden over wat voor gewas sen boeren mogen planten. Schou ten gaat in Brussel pleiten voor een tijdelijke ont heffing van deze ver plichtingen, zodat boeren veevoederge wassen kunnen zaaien. Ze voeren nu al bij met voer dat voor de winter bedoeld was. MIDDELBURG Een flinke sprong en veel gespetter. Water was natuurlijk onontbeerlijk op het Zomerfestijn in Middelburg. Elias (rechts) en Yesper wisten wel raad met het water in Speelhof Hoogerzael. Het zomerfestijn is een initiatief van Middelburg in Beweging, Welzijn Middelburg, Koozie, Kunsteducatie Walcheren, Optisport en Kinderopvang Walcheren. Kinderen van 4 tot en met 14 konden meedoen aan allerlei activiteiten, zoals zonnekleppen in elkaar knutselen, varen op een vlot, sportlessen volgen en over een hindernisbaan klauteren. It woensdag 8 augustus 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Droogte zorgt voor minifrieten De frietindustrie houdt zijn hart vast. Door de langdurige droogte dreigt een kleine oogst met waar schijnlijk aardappelen van minder goede kwaliteit. De gevolgen zijn nog moeilijk te overzien. „De situ atie is wel zorgelijk." Frank Balkenende Kruiningen -Janet Verhoeven, Lamb Weston/Meijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33