JA Darmen kunnen bekneld raken na maagverkleining Champions League Walcheren Wat is dat nou? Varkens? In de Oosterschelde? Ja, écht! De broers Willem en Rien Stoutjesdijk uit Nieuwerkerk nemen regelmatig varkens mee uit zwemmen, om eens lekker af te koelen. Knorrend van genot gaan ze kopje onder Ajax geeft tegen Standard Luik voorsprong uit handen In het ziekenhuis, dat vestigingen heeft in Eindhoven en Veldhoven, kwamen de afgelopen jaren opval lend vaak vrouwen met heftige buikkrampen op het spreekuur. In eerste instantie werd gedacht aan normale zwangerschapsklachten, maar bij vrouwen met een maag verkleining is er iets anders aan de hand, zegt obesitaschirurg Wouter Leclercq. Bij deze groep zwangeren raken de darmen sneller bekneld, waardoor eten heel moeizaam of helemaal niet meer gaat. De enige oplossing is dan een operatie om de darm te 'bevrijden', met het risico op vroeggeboorte of overlijden van moeder en kind. Leclercq brengt deze week een li teratuurstudie naar buiten waarin hij andere artsen waarschuwt voor de complicaties, die in Nederland volgens hem nog te onbekend zijn. Wanneer de vrouwen te laat wor den geholpen - na 48 uur - loopt een derde kans op een operatie waar een stuk afgestorven darm weggehaald moet worden. 10 pro cent van de moeders overlijdt tij dens of na de operatie en 14 procent van de kinderen sterft. In de knel Het probleem komt door de veran derde anatomie van deze vrouwen. Door de eerdere maagingreep is er meer ruimte in de buikholte ont staan. Wanneer de baarmoeder groeit, kan de dunne darm omhoog worden geduwd en in de knel ra ken, met alle risico's van dien. Jaarlijks vinden er in Nederland zo'n 12.000 maagverkleiningen plaats, ruim 6500 bij vrouwen in de vruchtbare levensfase. Bij hoeveel zwangere vrouwen het jaarlijks misgaat, weet Leclercq niet. Dat moet nader onderzocht worden. In zijn ziekenhuis worden jaarlijks een tiental vrouwen opgenomen. Ondanks de risico's wil Leclercq de maagverkleiningen nadrukke lijk niet afraden voor deze groep vrouwen. De voordelen lijken voor alsnog op te wegen tegen de nade len, zegt hij. Een maag verkleining helpt om blijvend veel kilo's te ver liezen. Daarnaast verbetert het de vruchtbaarheid. Om die reden on dergaan steeds meer jongere vrou wen de ingreep. „Het gaat om vrou wen die werkelijk alles al hebben geprobeerd om af te vallen en door de ingreep soms wel 60 kilo afval len." Doorverwijzen Leclercq roept verloskundigen en gynaecologen op om bij hevige buikpijnklachten de moeder snel ler door te verwijzen naar een zie kenhuis dat is gespecialiseerd in obesitaschirurgie, zoals zijn zieken huis waar chirurgen, gynaecologen en neonatologen samenwerken. Ook vrouwen moeten zelf sneller aan de bel trekken bij hun zorgver lener als zij klachten hebben. Nieuwsmedia 'ijk smeert in met ZEELAND 5 P18 Zwangere loopt ernstig risico Vrouwen met een maagverklei ning lopen tijdens hun zwanger schap kans op ernstige compli caties. Te laat ingrijpen kan zelfs leiden tot de dood van de vrouw of van het kind, waarschuwen artsen van het Maxima Medisch Centrum. Hanneke van Houwelingen Veldhoven/Eindhoven woensdag 8 augustus 2018 Wisselvallig weer pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws 25°C Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1