Vrouw verdient beter dan 0) O O lil 16 21 v Het is eerder verrassend dat de prijzen lang zo laag bleven Kort Daimler schrapt uitbreiding De Duitse automaker Daimler schrapt zijn uitbreidingsplannen in Iran. Daarmee re ageert het bedrijf op de nieuwe sancties die de VS tegen het Arabische land hebben in gesteld. De Amerikanen dreigden ook met maatregelen tegen bedrijven die zaken blij ven doen met Iran. Begin 2016 tekende Daimler een overeen komst met de Iraanse automaker Iran Kho- dro om vrachtwagens van Mercedes-Benz in het land te produceren. De Duitsers wilden ook een kantoor openen. Ook dat plan is ge schrapt. Daimler wil de VS, een belangrijke afzetmarkt, niet voor het hoofd stoten. Bierbrouwers: slechte oogst Bierbrouwers zetten zich schrap voor een gersttekort. De oogst van het graan in Scan dinavië, Noord-Duitsland en de Baltische staten valt tot wel 40 procent lager uit door het aanhoudende droge en warme weer, verwacht graanhandelaar Evergrain Ger- many. Overigens viel de gerstoogst in Frankrijk juist hoger uit. De prijs van gerst stijgt al stevig. Enkele Duitse bierbrouwers hebben hun prijzen daarom al verhoogd, stelt handelaar GrainCom. LUCHTVAART Ryanair schrapt in België Budgetmaatschappij Ryanair schrapt vrijdag 104 vluchten van en naar België, waarvan 82 via Brussels South Charleroi Airport. Dat is het gevolg van een staking van piloten. Vol gens een woordvoerder van de luchthaven bij Charleroi treft de staking vrijdag 13.940 passagiers. Het gaat daar om 41 vertrekkende en 41 aankomende vluchten. Flitsen Arcelor Mittal Ahold Delhaize ASMI CBS CONSUMENTENCIJFERS Het leven is afgelopen jaar een stuk duurder geworden. Consumenten betaalden in juli ruim 2 procent meer aan boodschappen, benzine, energie, woonlasten en kleding dan een jaar geleden, blijkt uit cijfers van het CBS. Het is de sterkste stijging sinds september 2013. Vooral de huren, maar ook de duur dere olie, elektriciteit en aardgas drijven de prijzen op. In de horeca moet eveneens iets meer betaald worden. De gestegen huren vormen de belangrijkste factor. Vorige maand - in juli verhogen veel huisbazen traditioneel de huur - betaalden huurders 2,3 procent meer dan in juli 2017. Een jaar eerder bedroeg de stijging slechts 1,6 procent. Het is voor het eerst in vijfjaar dat de prijzen op jaarbasis meer dan 2 procent stijgen. Dat was in septem ber 2013 voor het laatst het geval. „Het leven wordt duurder", con cludeert Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom bij het CBS op de gestegen inflatie. Verbaasd is hij niet. „De Nederlandse economie draait heel goed. We kenden vorig jaar een groei van ruim 3 procent, dit jaar komen we daar waarschijn lijk weer op uit. Het is eerder ver rassend dat de prijsstijging zo lang zo laag bleef." Tegelijk relativeert hij de 2 pro cent. „Historisch gezien blijft 2 pro cent niet veel. Vroeger was een ho ger percentage bepaald geen uit zondering." Econoom Marcel Klok van ING verwacht niet dat het doorbreken van de 2 procent het startsein vormt voor nog veel hogere inflatieper centages. „De inflatie verandert doorgaans niet zo snel. Alleen met de jaarlijkse huurstijging zie je echt een duidelijke sprong vooruit. De huren veranderen echter pas vol gend jaar juli opnieuw. Het effect ijlt het hele jaar door." Van Mulligen voorziet eveneens geen inflatiesprong. „Dat wordt slechts anders als de olieprijzen bij voorbeeld ineens omhoog schieten. Maar dat valt altijd lastig te voor spellen." Van Mulligen en Klok wijzen bo vendien op het ruime monetaire "«3ÏS Vrouwelijke gemeenteambtena ren verdienden het afgelopen jaar gemiddeld meer dan mannen, blijkt uit de personeelsmonitor van A+O Fonds Gemeenten en on derzoeksbureau Panteia. Ze kregen gemiddeld 3679 euro bruto per maand bijgeschreven op hun reke ning, mannen zaten ietsje lager met een maandsalaris van 3653 euro. Het is voor het eerst dat vrou wen meer verdienen. Henk Volberda, hoogleraar Stra tegisch Management aan de Rot terdam School of Management van de Erasmus Universiteit, is niet erg verrast over de cijfers. „Uit eerder onderzoek blijkt dat vrouwen ge middeld steeds hoger zijn opgeleid dan mannen en dus hogere salaris sen krijgen. In de hele populatie zie je vooral dat oudere mannen nog meer verdienen, maar het is aannemelijk dat het salarisverschil Mannen maken een inhaalslag als vrouwen meer zorgtaken krijgen tussen mannen en vrouwen steeds kleiner wordt." Uit een CBS-onderzoek bleek dat het beloningsverschil tussen mannen en vrouwen van 2008 tot 2014 in de overheidssector al was afgenomen van 16 naar 10 procent. In het bedrijfsleven was het loon- verschil in 2014 nog 20 procent. Dat is wel zonder de correctie van kenmerken van werknemers, werkgever en baan - bijvoorbeeld fulltime of parttime. Met correctie komt het op een percentage van 7 procent in het bedrijfsleven, vijf procent bij de overheid. Wel nam de loonkloof toe vanaf het dertigste levensjaar. Vrouwen verdienen in het begin van hun loopbaan vaak ietsje beter omdat ze gemiddeld hoger opgeleid zijn, zegt Volberda. „Als er daarna meer zorgtaken bij de vrouw terecht ko- AUTOINDUSTRIE LANDBOUW ABN AMRO gaat snijden in zijn zaken bank. Volgens De Telegraaf wordt binnen de bank zelfs gesproken over een mogelijke hal vering. Een deel van de activiteiten blijven overeind om grote Nederlandse klanten vast te houden. De vier grote Nederlandse steden beho ren tot de lucratiefste van Europa voor vast goedinvesteerders. Amsterdam voerde vorig jaar met een rendement van 16,4 procent zelfs de Europese lijst aan, blijkt uit een rap port van ingenieurs- en adviesbureau Sweco. O woensdag 8 augustus 2018 Het biotech- bedrijf zit sterk in de lift na een positief rapport van zakenbank Morgan Stanley. Het staalbedrijf, maandag de grootste daler, wil 750 miljoen dollar leningen sneller aflossen. Het supermarkt concern kreeg een verkoop advies van de analisten van Berenberg. Het chipbedrijf betaalde dinsdag het jaarlijkse divi dend uit; nieuwe beleggers lopen dat nu mis. GO Hoogste stijging inflatie in vijf jaar David Bremmer Heerlen De prijsstijging zonder huurverhoging komt het af gelopen jaar volgens het CBS uit op 1,9 procent. - Peter Hein van Mulligen, Econoom CBS Marcel Klok. fotoing Vrouwelijke gemeenteambtena ren verdienen voor het eerst (ietsje) meer dan mannelijke collega's. Hoe komt dat? En vol gen andere sectoren? Marlou van der Schrier Den Haag - Henk Volberda, hoogleraar Strategisch Management E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16