Marjan Berk Beschaamde PSV- fans steken Ritchie hart onder de riem Oberschoppers Praag worden vervolgd voor poging moord 15 KNVB nodigt jongens uit voor interland Ik voel me helemaal Louis Davids met m'n voeten in het water Ga je met ons mee naar het strand?" In mijn hoofd resoneert het woord strand luid en duidelijk. „We halen je over een half uur op. Zorg dat je klaarstaat." Ik sta klaar. Met een haastig on der mijn jurk aangetrokken bad pak, dat ik toch even moest zoe ken. Mijn hart klopt vrolijk met af en toe een kleine versnelling: het strand, de zee... dat is lang ge leden. Waar zijn de jaren dat de vakantie ons, telkens weer, naar Bretagne voerde in een afgeladen auto, gevuld met proviand voor onderweg, badhanddoeken, zwemspullen, zonnehoeden, tu bes antiverbrandzalf. De aankomst bij het huis van de familie Bouvet, allerliefste oude mensen, die hun huis aan ons verhuurden en zeifin de grote schuur hun intrek namen. Mon sieur Bouvet keek samen met mijn echtgenoot naar de Tour de France en wij reden de volgende dag naar een dorp waar de Tour karavaan zou passeren. Lang wachten om in een flits die horde fietsers te zien langstrekken. Bretagne, jarenlang was dat ons reisdoel. De eerste jaren in dat huisje bij de familie Bouvet. Waar madame Bouvet 's avonds op onze jongste paste, wanneer wij de pier in Le Pouliguen gin gen verkennen: botsautootjes rij den, draaimolen, sjoelen voor prijzen, crêpes en ijsjes eten. Wanneer je onze vakantiefoto's uit die tijd bekijkt, zie je ieder jaar dezelfde beelden, alleen de kinderen daarop zijn steeds een jaar lang groter gegroeid.... En nu mag ik met mijn jongste zoon en zijn gezin mee naar het strand. Effe wennen: handdoek, en een strooien hoedje. Ik stap in, mag voorin zitten, schoondoch ter en kleindochters plus vrien dinnetje op de achterbank. We meren af bij strandpaviljoen Tijn Akersloot in Zandvoort, waar ik op deze hete dag eerst even bij kom in de schaduw. Mijn familie begint zich op het strand dicht bij de zee te nestelen met para sols en ligbedden. Ik sjok op blote voeten door het zand naar ze toe, trek mijn jurk uit, ga voetje voor voetje naar de zee, het water trekt terug, het is eb. Ik voel me hele maal Louis Davids met m'n voe ten in het water. De zee trekt aan me, ik laat me achterovervallen, na de vorig jaar verkregen nieuwe schouder is dit de eerste keer dat ik zwem. Ja, het gaat nog. Onder toezicht van schoon- en kleindochters zwem ik op mijn rug. De zee heeft de temperatuur van een lauw af- wassopje en ik vind dat nog lek ker ook... ben diep gelukkig, een ouwe oma die zwemt, omgeven door haar nakroost. Ik voel me ook nog eens Jacques Bloem met zijn 'domweg gelukkig in de Dapperstraat', hoewel dat oer-Hollandse ge dicht niks met zon en zee te ma ken heeft. Maar wel met het on der handbereik liggende geluks gevoel van gewone dingen. Hier in de Zandvoortse zee, levend en wel op m'n ouwe dag. En we hoe ven er ook geen duizend kilome ter voor te rijden. „Niet afdrijven oma", roepen de kinderen. „Anders drijf je naar Engeland!" /3e'^ 1 Veel PSV-supporters schamen zich sinds zaterdagavond kapot. Dat een hooligan van hun club de verstan delijke beperkte Ritchie een klap vol in zijn gezicht gaf, gaat voor hen alle perken te buiten. De 45-jarige dader heeft intussen een stadion verbod opgelegd gekregen. Hij moet in november bij de politie rechter voorkomen voor mishande ling. Byron Frölich en Eric Provaas willen nu laten zien dat de meeste PSV-fans het juist waarderen dat Ritchie en zijn vriend Kjell wed strijden bezoeken. Ook al zijn ze fan van de tegenstander. „Het is voor hen lastig te begrijpen dat er één zo'n gek zit in een stadion verder gevuld met prachtige sup porters", aldus Fröhlich. Beide voetbalfans hebben al een PSV-shirt opgestuurd naar Ritchie. Pleegvader Theo Maas laat weten het medeleven te waarderen. Sinds hij in de nacht van zaterdag op zondag een filmpje op Facebook zette van zijn juichende zoon, wordt hij overstelpt met reacties van het publiek. „Het belangrijkste is dat het inmiddels weer goed gaat met Ritchie. We kwamen erachter dat hij het fijn vond dat erover ge sproken is. Hij heeft volop genoten van de aandacht, maar nu is het ook wel klaar." Maar nog niet helemaal. Want de Het belangrijkste is dat het inmiddels weer goed gaat met Ritchie KNVB vindt de gebeurtenissen ook schokkend: dus mogen Kjell, Rit chie en hun ouders op 6 september naar de afscheidswedstrijd van Wesley Sneijder (Nederland-Peru) in de Johan Cruijff Arena in Am sterdam. Maas overlegt nog met de ouders van Kjell of ze op het aanbod van de voetbalbond ingaan. „De wedstrijd is 's avonds en ze hebben allebei hun rust nodig. De KNVB wil hen echter een positief gevoel geven tijdens het bezoeken van een wedstrijd in een stadion. We heb ben het aanbod nog even in be raad." Genieten Maas vindt het goed dat de discus sie over het incident in het Philips Stadion is gevoerd, ook al gaat het om een gevoelig onderwerp. Maas hoopt nu wel dat de rust enigszins terugkeert. De komende dagen gaat hij met zijn gezin genieten van Rot terdam. Daar werd Ritchie al in de watten gelegd door zijn favoriete club. Hij kreeg een wedstrijdtenue en kaartjes voor het duel Feye- noord-Excelsior. Aanvankelijk leken de broers Ar- min en Arash N. vervolgd te wor den voor zware mishandeling met ernstig lichamelijk letsel tot gevolg. Dat kon uitdraaien op vijf tot twaalf jaar cel. Na het lezen van de medi sche dossiers over Mirek is de aan klacht verzwaard tot poging moord. Daardoor riskeren de daders tien tot achttien jaar cel. Op beelden is te zien dat met name Armin N. blijft inslaan op de dan al lang op de grond liggende Mirek. Zijn broer Arash schopt de ober nog in zijn rug. De broers namen daarbij het ri sico dat hij kon overlijden, vindt justitie in Tsjechië. Armin en Arash maakten deel uit van een groep van zeven Nederlan ders die in april een vrijgezellen feest vierden in Praag. Toen zij met eigen drank op het terras van res taurant Polpo zaten, kregen ze bonje met de obers. Daarbij werd ober Mirek zo zwaar mishandeld dat hij nog steeds niet werkt. Hij liep onder meer een gebroken kaak, hersenbloeding en gebroken oog kas op. Hij is twee keer geopereerd en eist een schadevergoeding. De andere vijf belagers van de ober kwamen er met vrijspraak of voorwaardelijke celstraffen vanaf. Armin en Arash zitten nog vast in Tsjechië. Hagenaar Armin N„ sportinstructeur van beroep, be tuigde onlangs in deze krant uitge breid spijt. Hij heeft de familie van Mirek financiële hulp aangeboden. De ober reageerde daar afwijzend op en ziet de spijtbetuiging als on oprecht en een poging om strafver- laging te krijgen. woensdag 8 augustus 2018 GO Afdri ve Ritchie (links) en Kjell met Feyenoordcoach Giovanni van Bronckhorst. fototheo maas PSV-fans en voetbalbond KNVB willen Feyenoordsupporter Rit chie een hart onder de riem ste ken. De mishandelde pleegzoon van wethouder Theo Maas uit Someren krijgt shirts en andere voetbalspullen aangeboden en hij mag naar de interland Neder- land-Peru. Tonny Peeters Someren -Theo Maas De twee Nederlandse broers die nog vastzitten voor het in elkaar slaan van de Praagse ober Mirek, worden nu vervolgd voor poging moord. Justitie in Tsje chië heeft de aanklacht ver zwaard. Victor Schildkamp Praag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15