II GRATIS DE WERELD ROND 14 Vijf jaar geleden vertelde Maurice Baltissen hoe hij zondercent op zak een wereldreis ging maken. Het enige wat hij meenam was een stapeltje T-shirts met opdruk. Het was een verhaal, bijna te mooi om waar te zijn. Over een 25-jarige Ha genaar die bij wijze van afstu deerproject aan de Koninklijke Academie van Beel dende Kunsten alle landen van de wereld ging bezoeken. Zonder dat het hem ook maar één cent zou kos ten. Maar intussen is Maurice Baltis sen vijfjaren plus een bak aan gewel dige ervaringen verder. Meer dan 60 landen heeft hij inmiddels gratis en voor niets bezocht. Veelal samen met zijn twee broers, wel zo gezellig. Gevraagd naar enkele hoogtepun ten tijdens een huiselijke tussenstop buigt hij voorover. „We mochten langskomen bij de president van Ecuador. We zijn de Caribische Zee overgevaren met het vrachtschip van een kapitein die we de avond tevoren in de kroeg hadden ontmoet. We werden in San Francisco uitgenodigd om over onze reis te praten in de och tendshow van FOX, de favoriete tv- zender van Donald Trump. En we werden in de gevangenis gegooid sa men met Miss Kazachstan..." Kinderdroom Nou ja, zo gaat hij nog een tijdje door. Om vervolgens al deze en nog veel meer avonturen te larderen met anekdotes die meer papier vragen dan er voor dit verhaal beschikbaar zijn. „Het is eigenlijk een uit de hand gelopen kinderdroom", legt hij uit. „Vroeger schonk mijn moeder onze T-shirts aan arme mensen in Afrika. Altijd als ik op televisie een pro gramma zag uit die landen, dan keek ik of er een Afrikaans jongetje in mijn T-shirt rondliep. Gebeurde nooit natuurlijk. Veel later, op de kunstacademie, liet me dat nog steeds niet los en besloot ik die kin derdroom alsnog uit te laten komen. Door overal op de wereld een T-shirt van mij weg te geven aan iemand die mij in ruil daarvoor eten, drinken of onderdak zou verlenen." 63 landen heeft hij inmiddels be zocht. Verdeeld over drie lange rei zen. Sindsdien is hij ruim 2000 T- shirts armer en een schat aan erva ringen rijker. Soms kreeg hij in ruil voor zijn shirt niet meer dan een ap pel en een ei, soms ook een diner voor drie personen in een vijfsterren restaurant. „Dat kregen we in New York. Gewoon, omdat de eigenaar het zo grappig vond wat we deden." De inmiddels 30-jarige globetrot ter doet zijn verhaal op een kantoor tje in Voorschoten, waar hij samen met een compagnon artwork voor onlinebedrijven zoals YouTube maakt. Ook hiermee is hij begonnen met niks, zou je kunnen zeggen. Net dus zoals dat geldt voor zijn reizen. „Bij onze eerste trip, in 2013, vond ik dat nog supereng. Maar nu weet ik: je komt niet om van de honger en je vindt een slaapplek. Altijd. Boven dien wordt het steeds makkelijker, want je bouwt een verhaal op. Zo kwamen we ook bij FOX terecht." Hij imiteert de presentator: „Drie broers uit Holland met een missie. De we reld verkennen door ruilhandel." Mijnenveld Maar natuurlijk kwam hij niet 63 lan den door zonder kleerscheuren. In Centraal-Azië ging het bijna mis. In het grensgebied tussen de onher bergzame republiek Kirgizië en China was het even hachelijk. „We staken door een gat in het hek de grens over van Kirgizië naar China. Om achteraf te horen dat we door een mijnenveld waren getrokken. Uiteindelijk vonden we een oude Sovjetbunker waar het zo ijskoud was dat we op onze hurken probeer den te slapen om vooral geen warmte te verliezen." „En op diezelfde trip waren we dus Miss Kazachstan tegengekomen. Zij vond het supervet wat we deden. Zij nam T-shirts van ons afin ruil voor vliegtickets terug naar huis. Maar na dat wij ons daar naakt hadden laten fotograferen, op onze T-shirts na, werden we wegens schending van de openbare orde in de gevangenis ge gooid. Gelukkig kon Miss Kazachstan uitleggen dat het om een on handige grap ging en werden we aan het einde van de dag weer vrijgelaten." Eind volgend jaar hoopt hij de wereld reis af te sluiten. Dan moet hij overal en nergens geweest zijn. De belang rijkste lessen tot nog toe? Baltissen: „Dat je niet bang moet zijn. En dat in de kern elk mens hetzelfde is. Uit eindelijk houdt ieder een van een t goede grap, lek- 1 ker eten en ons soort jongens- boekenro- 1 mantiek. Ik 1 wilde laten I zien dat alles I mogelijk is. I Met niks." Ik weet nu: je komt niet om van de honger en je vindt altijd een slaapplek woensdag 8 augustus 2018 'Ik wilde laten zien dat alles mogelijk is. Met niks' Met broer Laurens en Miss Kazachstan, dat kostte een nachtje cel. Albert Kok Den Haag Toerist in een 'ghost town'. A Op bezoek bij FOX-news. A Shirtje ruilen met president Correa van Ecuador. foto s maurice baltissen - Maurice Baltissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14