M 9 Schamele uitkomst vlindertelling Arrestatie na reeks branden 3,6 of 8 dagen ultra all-inn in hetSalzburgerland De tuinvlindertelling heeft dit jaar tot een schamele uitkomst geleid. Volgens de Vlinder stichting is het lang niet voor gekomen dat er zo weinig vlin ders in de tuinen zijn waarge nomen. Vanwege het tienjarig jubileum werd de telling dit jaar over tien dagen verspreid in plaats van een weekend. Hierdoor kwam het aantal vlinders met 29.048 hoger uit, maar het ge middelde was een stuk lager. Er werden nu per tuin gemiddeld acht vlinders geteld, vorig jaar waren dat er vijftien. Het aantal verschillende soorten vlinders kwam uit op 3,5. In 2017 waren dat er tussen de zeven en acht. „We hadden juist op veel vlin ders gerekend omdat ze hou den van het warme weer. Maar deze hitte en droogte is voor de vlinders toch te gek", aldus de woordvoerster van de stichting. „Zo stil is het nog nooit ge weest. Het lijkt erop dat ze zich verschuilen of het niet redden omdat veel planten zijn ver droogd. We vrezen ook voor de nakomelingen." Hitier wilde een wereld zonder Joden, Kroatïe wilde een wereld zonder Serviërs Massaprotest tegen omstreden Israël-wet Tienduizenden mensen heb ben op het Rabinplein in Tel Aviv gedemonstreerd tegen de omstreden wet die Israël offici eel aanwijst als het thuisland van het Joodse volk. Het Forum van Druzische Legerofficieren had opgeroepen tot het protest. Ongeveer 130.000 van de onge veer negen miljoen Israëliërs zijn druzen. Hun religie is voortgekomen uit de islam. In tegenstelling tot moslims en christenen dienen druzen wel in het Israëlische leger. Kangoeroe op de snelweg Een 43-jarige man uit het Gro ningse Hoogezand is zaterdag avond opgepakt op verdenking van brandstichting in een por tiek van een flat aan de Ferdi- nand Bolstraat in zijn woon plaats. De politie zoekt uit of hij ook achter tien andere brandjes zit die sinds begin dit jaar in de buurt daarvan zijn aangestoken. Vanwege die branden, waarbij vooral voer tuigen en containers het doel wit waren, surveilleert de poli tie extra en is camerabewaking ingesteld. Die maatregelen blij ven van kracht zolang het on derzoek loopt. De brand in de portiek van de flat vond zaterdagochtend plaats. Het vuur was snel ge doofd. Onderzoek leidde naar de 43-jarige man. Hij zit vast en zal worden verhoord. we nu voorgoed met z'n tweetjes zijn." Mariska was niet zo'n knuffelig type. Bianca: „Vroeger is ze gepest, ze liet anderen niet gauw dichtbij. De laatste anderhalfjaar van haar leven liet ze dat meer toe." Nathalie: „We spraken naar elkaar uit: 'Ik houd van je en ik ben gek op je.' Als je op zo'n punt komt, wil je dat tegen elkaar ge zegd hebben." Ze huilt als ze het vertelt. Daredevil In huize Bokma doorbrak Mariska de grenzen. Bi anca: „Wat anderen dachten, deed Mariska ge woon. Als zij geen zin had om naar de kerk te gaan, keerde ze om. Om 1.00 uur thuis zijn, werd gerust 3.00 uur. Ze was de daredevil van het gezin." Na thalie: „Mariska maakte de weg vrij voor mij. Ze at veganistisch en stak niet onder stoelen of banken dat anderen dat ook zouden moeten doen." De eerste dagen na de dood van Mariska kregen vrien den en familie geen hap door hun keel. Nathalie: „Jouw man gooide de eerste drie dagen alle vlees waren terug in de koelkast. Hij kreeg het niet op." Nathalie vindt het moeilijk om de draad weer op te pakken. „De week na haar dood was mijn doch terjarig. Tegen kinderen ga je niet zeggen: we vie ren je verjaardag niet." Dat is pijnlijk, vooral voor hun ouders, die achter in de zestig zijn. Bianca: „Je kunt er voor ze zijn, maar de pijn die zij hebben, kun je niet wegnemen." Opmerkingen bedoeld om mee te leven, vallen soms zwaar. „Mensen zeggen bijvoorbeeld: mooi dat je afscheid hebt kunnen nemen, maar dat kan helemaal niet", betoogt Bianca. „Of ze zeggen: ge lukkig had ze geen kinderen. Maar ze had wel twee ouders, twee zussen en een man." Nathalie gaat regelmatig naar de begraafplaats. „Dan neem ik waxinelichtjes mee en ga ik voor het graf zitten. Het geeft mij rust om haar daar te herdenken." Op Mariska's begrafenis spreekt Nathalie na mens de zussen. „Het was alsof Mariska me bij mijn schouders pakte en zei: Kom op Naat, je kan dit." Met die gedachte in het achterhoofd doen de zussen nu, zes weken na haar dood, ook hun ver haal. De zussen roepen alle vrouwen in Nederland op om massaal gehoor te geven aan de oproep voor het bevolkingsonderzoek. Nathalie: „Vrouwen uit onze omgeving waren bang voor het uitstrijkje, maar zeggen nu: 'door wat jouw zus is overkomen, ga ik toch.' Tegen al die vrouwen willen wij zeg gen: Jij kunt ook die zus, dat kind of die echtge note zijn die gemist moet worden als je hieraan voorbijloopt." maandag 6 augustus 2018 GO Hotel Tatzlwurm •S 2,5 of 7 overnachtingen incl. ontbijtbuffet Dagelijks lunch en kleine snacks Dagelijks 4-gangendiner of buffet Onbeperkt drankjes tussen 10-23 Inclusief vele leuke extra's hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 ARCEN De Servische president Aleks- andar Vucic in een toespraak ter herdenking van Operatie Storm in augustus 1995. TEL AVIV RUCPHEN Het is zeldzaam, een kangoeroe op de snelweg. Maar zaterdagavond meldde Rijkswater staat dat er een in het rond sprong op en langs de A58 tussen Rucphen en Sint Willebrord. Het bleek een wal- laby. FOTO@RON VISSER HOOGEZAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9