8 Mariska Bokma ne geert op haar 30ste een oproep voor onder zoek naar baarmoeder halskanker. Zes weken geleden overleed ze. Haar zussen vertellen hun verhaal. BAARMOEDERHALSKANKER ZUSSEN jij kunt ook die zus, dat kindof die echtgenote zijn die gemist moet worden als je aan het uitstrijkje voorbijloopt f k ben zo jong. Dat overkomt mij niet." ft Nathalie (32) weet nog precies hoe haar zus Mariska het zei, exact op haar 30ste verjaardag, nadat ze een oproep had ge- Hl kregen voor het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker. Omdat baarmoederhals kanker zich heel langzaam ontwikkelt - dit duurt meestal zeker vijftien jaar - worden vrouwen vanaf hun 30ste elke vijfjaar opgeroepen. De zus sen drongen erop aan dat Mariska een uitstrijkje zou laten maken. Maar ze doet het niet. „Ik heb wel wat anders aan mijn hoofd", zegt ze. Vier jaar later, ze is dan inmiddels 34, valt Ma riska zonder reden erg af. Ze denkt dat het aan de drukte op haar werk ligt, een burn-out. 'Maak pas op de plaats', krijgt ze te horen. Ze zit vijf maan den thuis. Dan probeert de Nunspeetse voorzich tig de draad weer op te pakken. Tot ze de zomer daarop erg last krijgt van haar onderrug. Zo erg, dat ze bijna niet meer kan lopen. De huisarts stuurt haar door naar een fysiotherapeut. Na last van urineverlies en een tussentijdse bloeding wordt ze doorverwezen naar een gynaecoloog. Nog voordat een afspraak daarmee tot stand komt, krijgt Mariska de uitslag van het uitstrijkje dat ze, als ze 35 is, wél laat maken. Het is helemaal mis. Mariska heeft kanker. Scans laten zien dat de ziekte al is uitgezaaid naar haar bekken, lever en alle lymfeklieren. „Chemo's zouden haar alleen nog extra tijd geven", zegt haar zus Bianca (42). „Beter worden kon niet meer." Mariska besluit dat ze voor haar dood een aantal dingen nog wil doen. Bianca: „Haar grootste wens was trouwen. Ze vond het heel moeilijk dat ze on getrouwd zou sterven." Ook al zou haarvriend Marco binnen een jaar weduwnaar zijn, hij vroeg haar. „Eerst wilde ze op maandagochtend naar het gemeentehuis, want dan kost het niets. Dat gaat niet gebeuren, dachten wij", zegt Nathalie. Met hulp van familie, vrienden, de Vereniging Harts- dromen, Mariska's werkgever Van Gelder, waarbij ze werkte als loonadministrateur, en de plaatse lijke middenstand wordt het een bruiloft met alles erop en eraan; inclusief een knalrode Ferrari. Na thalie: „Vrienden en familie zamelden geld in voor een huwelijksreis. Een bizar groot bedrag." Ook na de huwelijksreis naar Griekenland blijft Mariska actief. Tijdens de avondvierdaagse in 2018 loopt ze op maandag 10 kilometer en op woensdag en donderdag 5 kilometer. 'Ze is er niet meer' De week erna is Bianca op haar werk, als coördina tor in de gehandicaptenzorg, als ze ziet dat haar va der twee keer heeft gebeld. Ze vreest dat Mariska weer moet worden opgenomen in het ziekenhuis. „Ik belde hem terug, maar mijn vader was alleen maar aan het huilen aan de telefoon. Het enige wat hij kon zeggen was: Ze is er niet meer." Zus Nathalie: „Normaal kijk ik altijd op mijn te lefoon, maar die dag niet; tot mijn man zei: Heb jij ook zo veel gemiste oproepen?" Nathalie belt direct haar oudere zus. „Je weet anderhalfjaar dat ze ziek is, dat er een moment komt waarop ze er niet meer is, en toch voel je dan ineens de grond onder je wegzinken." Nathalie: „Tegen de thuiszorg had ze wel gezegd: Ik voel dat de kanker harder groeit dan de chemo en ik kunnen vechten." Bianca: „Maar ik ver wachtte een soort mantelzorgmoment. Toch was ze er op een ochtend ineens niet meer." Weg Mariska. Weg zus. Weg drie-eenheid. „'Daar heb je de Bokma's', zeiden ze als wij met z'n drieën ergens binnenkwamen", vervolgt Bianca. „We hoefden elkaar maar aan te kijken en we be grepen elkaar. We lijken ook heel erg op elkaar. Je gezin is je basis. Ik blijft het onwerkelijk vinden dat maandag 6 augustus 2018 GO Door zonder Mariska Marcia Nieuwenhuis Nunspeet - Nathalie Schenk- Bokma, zus van overleden Mariska De drie zussen op de bruiloft, van links naar rechts Nathalie, Mariska en Bianca. eigen foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8