Teleurgestelde Belg wil asiel in Nederland Vliegtuigcrashes in de Alpen roepen veel vraagtekens op 7 sterdam om te boeken. Het is wel mooi geweest." Het vliegverkeer op zowel Lom bok als het naastgelegen Bali is nog operationeel, al is er op de luchtha vens wel enige schade. Dat is goed nieuws voor de Nederlanders die weg willen. Veel vakantiegangers maakten beide aardbevingen mee. Voor Britt Westrik (25) en Bart Vro lijk (26) uit Apeldoorn horen aard bevingen er zo langzamerhand bij. Op Lombok maakten ze er nu twee mee en vorig jaar ook al een op het Griekse eiland Kos, toen daar een aardbeving van 6.7 op de schaal van Richter de grond deed schudden. „Kennissen van ons grapten afgelo pen week al: waar gaan Britt en Bart volgend jaar heen? Dan weten we welke plek we moeten mijden", re ageert vader Wilco Westrik. Britt en Bart zijn niet van plan hun va kantie af te breken, maar willen wel weg uit Lombok. Moeizamer is de situatie voor Rotterdammer Maurice Pasman (44) die bij zijn Indonesische vriendin zit op het kleine eiland Gili Air. Hun appartement is zwaar beschadigd, met honderden men sen liggen ze nu buiten op een veld. „Gili Air is een van drie kleine ei landjes, met zo'n 3500 mensen die allemaal weg willen. Ik vrees vluch- telingachtige toestanden met veel te veel mensen op boten naar Lom bok." Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er bij de beving geen Nederlanders gewond geraakt. Het reisadvies wordt voor alsnog ook niet aangepast. „Maar download onze app, daar houden we het reisadvies 24 uur per dag up- to-date", zegt een woordvoerster. BUDEL Een 'teleurgestelde' inwoner van België heeft gis teren geprobeerd om asiel aan te vragen in Nederland. Dat deed de Belg bij het asielzoe kerscentrum van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers in Budel. Het Asielzoekerscentrum Cranendonck, zoals de op- vanglocatie aan de Randweg- Oost in Budel voluit heet, is een van de locaties in Neder land waar asielzoekers worden geregistreerd. Dat wordt ge daan met behulp van speciale zuilen: apparaten die digitale vingerafdrukken, foto's en een digitale handtekening afne men van de aanvragers. Daar meldde zich zondag ook een persoon met de Belgi sche identiteit. „Het moet niet gekker worden", aldus een be trokken agent, die op dat mo ment dienst had bij het azc en online melding maakte van het voorval. Geen grap Hij wil verder niets over het incident kwijt, maar geeft aan dat de aanvraag geen grap was. „Voor die persoon niet. Dit is iemand die teleurgesteld is in de eigen regering." Of het verzoek officieel wordt toegewezen of afgewe zen, wordt later bepaald. De inschrijvingen worden pas la ter behandeld. „Maar je kunt het denk ik wel raden." Het COA heeft zo'n zestig locaties door heel Nederland. Budel-Cranendonck is er daar één van. Een zwarte dag voor Zwitserland: twee vliegtuigongelukken op één dag. Vooral de manier waarop het historische vliegtuig omlaag kwam, stelt onderzoekers voor een raadsel. Of dat ooit zal worden opgelost, is nog maar de vraag. Er was geen zwarte doos aan boord die vlucht- gegevens opslaat. Volgens de politie zou het toestel als een steen uit de lucht zijn gevallen. Bijna verticaal en met relatief hoge snelheid boorde het zich in de rechterflank van de berg Piz Segnas bij de stad Flims. De zeer ervaren piloten zou den geen noodsignaal hebben afge geven, wat het raadsel groter maakt. Hoewel het een antieke kist was, mankeerde er technisch niets aan, zegt directeur Kurt Waldmeier van vliegtuigmaatschappij Ju-Air dat drie oude Junkers van de Zwitserse luchtmacht exploiteert voor toeris tische rondvluchten boven de Al pen. Bij het neergestorte toestel stonden 10.187 vlieguren op de tel ler. Om de 35 uur worden de Junc- kers gecontroleerd, aldus de Ju-Air baas Kurt Waldmeier. De heenreis, naar Locarno aan de Zwitserse zuidgrens, was prima verlopen. Het toestel crashte in een onher bergzaam gebied. Alle twintig in zittenden (zeventien Zwitsers en t Het toestel zou als een steen uit de lucht zijn gevallen drie Oostenrijkers), elf mannen en negen vrouwen, zijn dood. De bizarre duikvlucht van het toestel deed denken aan de crash van de Airbus van Germanwings in 2015 die opzettelijk werd veroor zaakt door de depressieve, 27-jarige, Duitse co-piloot. De piloten aan boord van de ge crashte Junker meldden nooit een probleem. Beiden waren voorma lige lijnvluchtpiloten. De eerste (62) had ook bijna dertig jaar bij de Zwitserse luchtmacht gevlogen. De tweede (63) had een vergelijkbare CV. Ze vlogen 'op zicht'. Van slecht weer was geen sprake. Onverklaarbaar is ook de crash eerder op de dag van een Zwitsers gezin, waarbij twee ouders en twee kinderen omkwamen, vlakbij de plaats Hergiswil, nabij Luzern. Ze zouden met een privévliegtuig naar Frankrijk reizen, maar het toestel stortte neer vlak na de start. maandag 6 augustus 2018 GO De twee aardbevin gen die het Indonesi sche eiland Lombok de afgelopen week trof fen, zorgden voor veel schade en paniek. Pa tiënten in ziekenhuizen moesten naar buiten worden gebracht. Ook dreigde een tsunami, maar die waarschuw- ling werd later inge trokken. Honderden mensen brachten de nacht door in de open lucht. FOTO'S EPA, REUTERS EN AF Kijk op de site bij /video Nederlanders in paniek: 'Naar Beneden!' Mysterie over de crash van een vooroorlogs propellervliegtuig in de Zwitserse Alpen. Daarbij zijn zaterdag alle twintig inzittenden omgekomen. Dezelfde dag ver ongelukte ook een privévlieg- tuigje met vier inzittenden. Bob van Huët Rotterdam/Flims

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7