binnen tussen elf en vijf Man mishandeld op eigen trouwfeest 5 Weerwaarschuwingen in Europa lië. Die enorme regenval, met grote hagelstenen. Dat kun je krijgen als de bovenlucht wel iets kouder blijft, waardoor het tijdens een hete zomerdag onstabiel wordt in de middag en het helemaal los kan gaan." Als de ontwikkelingen zich door zetten, hebben we hier over een jaar of dertig, veertig een klimaat zoals dat nu in Bordeaux bestaat, zegt de weerman. En dat kan zich de ene keer uiten in een droge zomer, en de andere keer in een natte. Nu kunt u denken: och, een paar zware buien kan ik wel hebben, en deze zomer heb ik ook overleefd, nietwaar? Voor u heeft de Franse klimatoloog Jean Jouzel een ontnuchterende bood schap. De gemiddelde opwarming is wellicht nog tot daaraan toe, maar volgens Jouzel zijn het juist de extre men die ons pijn gaan doen. Hij stelde zaterdag in de Belgische krant De Tijd dat in de tweede helft van deze eeuw temperaturen tot 55 gra den mogelijk zijn in West-Europa. Pier Vellinga, hoogleraar water en klimaat in Wageningen, stelt dat deze voorspelling wel erg extreem is. „Gemiddeld is het hier nu twee gra den warmer dan honderd jaar gele den. Dat zal later deze eeuw drie a vier graden zijn. Ik verwacht dat in Nederland een graad of veertig de bovengrens wordt. 55 graden? Het is niet onmogelijk, maar wel heel on waarschijnlijk. Dat zeg ik overigens niet om te zeggen dat het allemaal wel meevalt. Het is erg genoeg." Herman van Beuningen kijkt zijn dochter aan. „Als je wilt, gaan we, hoor." De 72-jarige Nederlander, die al veertig jaar in Portugal woont, zit rustig in de schaduw in de tuin bij zijn zoon Hein en schoondochter Victorien. Het is tien uur 's och tends, het kwik is al tot 37 gra den gestegen. Op de voorhoof den beginnen zweetdruppels te parelen. Dochter Helena, die over is uit de VS, twijfelt. Ze wil naar een antiekmarkt in de buurt en vandaag is voor haar nog de enige mogelijkheid. Maar die hitte.„We lijken wel gek." Ze gaan niet. Het is omschakelen. Portugal beleefde de koudste julimaand in dertig jaar, en nu, een paar dagen later, kent het land plots woestijndagen met tropische nachten. Zo'n tien graden war mer dan normaal in deze tijd van het jaar. „Gewoon doorbijten", zegt Hein (35) Nederlands nuch ter. „Dinsdag zijn we het weer vergeten, dan is het zo tien gra den kouder." Dan piepen de telefoons. Een waarschuwing voor natuurbran- den. De Portugese overheid staat op scherp, want vorig jaar vielen bij heftige bosbranden meer dan zestig doden in het land. Hein en Victorien, die het agrarische bedrijf van zijn ouders vier jaar geleden overnamen, maken zich geen zorgen. „Iedereen moest van de overheid zijn land op orde hebben, zodat het vuur zo min mogelijk vat kan krijgen", zegt Hein. „Alleen slaan ze wel door. Eigenlijk zou de boom waar we nu onder zitten, gekapt moeten worden omdat-ie te een handvol toeristen loopt door de smalle straatjes van het we relderfgoed. Twee internationale cameraploegen staan opgesteld rond het centrale plein Praqa do Giraldo om verslag te doen van de extreme temperatuur. „We zijn de enigen die zo gek zijn om nu buiten te zijn", kirt de verslaggever van Sky News in de microfoon. Op de deur van een van de res taurants hangt een briefje met de bemoedigende tekst 'aircon ditioning' erop, maar binnen zit niemand. De toeristen zijn in hun hotels met zwembad. Souvenirverkoper Francisca Serrano zit bij haar kraam. Het zweet gutst van haar lichaam, het wapperen met een geïmpro viseerde waaier ten spijt. „Het is te heet, dit is ongekend. Ik kan er haast niet van ademen." Toch weigert ze de koelte op te zoe ken, zoals wordt geadviseerd om tussen elf en vijf uur te doen. Serrano hoopt dat er nog wat va kantiegangers op de terrassen plaatsnemen, die wellicht te por ren zijn voor een van haar hebbedingen. De thermometer wijst inmid dels 46 graden aan, de terrassen blijven leeg. Zelden was het in Portugal zo warm als nu - in het plaatsje Alvega wordt het 46,6 graden en in hoofdstad Lissabon wordt zelfs de hoogste tempera tuur ooit in de stad gemeten: 44 graden. Fabio Regouga wacht met zijn tuktuk voor de beroemde kathe draal van Évora, waar zo nu en dan een plukje bezoekers de relatieve koelte opzoekt. Ook Regouga hoopt op toeristen die de hitte trotseren en een tour van hem willen. Vooralsnog tevergeefs. Zijn gemoed lijdt er niet onder. „Ach, misschien lukt het aan het eind van de dag nog." Hij lacht. „Je kunt nu wel een foto maken van de kathedraal zónder een hoop mensen erop. Dat is normaal onmogelijk." dicht bij het huis staat. Dat is toch zonde?" Een uurtje later drijft de hitte, inmiddels dik over de veertig graden, de Van Beuningens naar binnen. In het huis dringt de hitte nauwelijks door. Dikke muren, kleinere ramen dan we in Nederland gewend zijn. Ze brengen de hete middaguren binnen door, net als de Portuge zen. „We gaan een versnelling lager", zegt Herman. „Alleen 's ochtends en 's avonds kun je wat doen. Ik ga noodgedwongen een boek lezen." Die lagere versnelling is even verderop, in het historische stadje Évora, te merken. Slechts Het had de mooiste dag van hun leven moeten worden, maar het trouwfeest van Noreen en Mitch in Scheveningen eindigde rond één uur 's nachts ter hoogte van Sea Life met een zware mishandeling van de bruidegom door twee onbe kende mannen. Mitch werd daarbij dusdanig toegetakeld dat hij geope reerd moest worden en de huwelijksreis moest worden gean nuleerd. De politie riep zaterdag getuigen op zich te melden. Gezocht worden twee mannen van ongeveer 20 tot 25 jaar met een Noord-Afrikaans uiterlijk. Ondernemers in Scheveningen vinden dat er 's avonds en 's nachts te weinig politie surveilleert, ter wijl de sfeer door de warme zomer broeierig is. Ook is er later op de avond veel drugsmisbruik, zegt Peter Ludovici van strandtent Blue Lagoon, waar het trouwfeest was. „Wij vinden het een raadsel waarom er zo weinig politie is. We vechten er al twintig jaar voor. De rottigheid gebeurt altijd na elf uur." Groep De Mos, de grootste partij van Den Haag, heeft zaterdag naar aanleiding van het geweld drin gende vragen ingediend bij het college van burgemeester en wet houders. De partij vroeg in juli al Ondernemers in Scheveningen slaan al jaren alarm vanwege geweld om meer voetsurveillances in Sche veningen. Burgemeester Pauline Krikke antwoordde toen dat dat volgens haar niet nodig was. „Afgelopen weken werd door Scheveningers alarm geslagen omdat er structureel straatintimi daties plaatsvinden door tuig. En nu is zelfs een bruut einde gemaakt aan een trouwfeest", aldus raadslid Nino Davituliani van Groep de Mos. Ze vraagt of de burgemeester alsnog bereid is voetsurveillances te gaan invoeren. Ook vindt de partij het onbegrijpelijk dat er rond het drukke strand geen politie-eenheid structureel aanwezig is. Volgens ondernemer Ludovici zijn er momenteel na elf uur 's avonds veel hangjongeren dusda nig intimiderend aanwezig dat 'ge wone' Hagenaars de boulevard niet meer op durven. „Ze hangen rond en gebruiken cocaïne. En iedereen heeft een kort lontje. Er zijn ook drugsdealers. Dat is het probleem gewoon." Ludovici heeft geen idee waardoor de vlam na het trouwfeest in de pan sloeg. Maar volgens de politie was er eerst bij de trap van Sea Life een woordenwisseling tussen twee vrienden van de bruidegom en een groepje jongeren. De bruidegom kwam erbij om de situatie te sus sen, aldus woordvoerder Yvette Verboon van de politie. „Hij zei zoiets als: 'Jongens dit is mijn trouwfeest, de mooiste dag van mijn leven. Laat toch gaan'." Daarna liep het uit de hand. „Er is mogelijk geduwd en hij is van de trap geval len." De politie kon gisteren nog niet reageren op de kritiek dat zij 's avonds te weinig zichtbaar aan wezig is. maandag 6 augustus 2018 GO prognose voor 6 augustus Zeer gevaarlijk weer Gevaarlijk weer niet heus... Met de klok mee: Naarden- Vesting, Delde- nerbroek en De Lutte, vóór en tijdens de droogte. FOTO'S FTP, ERIC BRINKHORST Warm? In Portugal, daar is het pas warm. Op sommige plek ken werd het er gisteren bijna 47 graden. Hoe kom je in die hitte de dag door? Marlies van Leeuwen Évora Hein en Victorien van Beuningen. fotomarliesvanleeuwen 0608181JGI BRON: METEOALARM.EU Een man uit Den Haag is vrijdag tijdens zijn eigen trouwfeest zwaar mishandeld. Onder nemers in Scheveningen eisen maatregelen tegen de toe nemende agressie. Navin Bhagwat Ingrid de Groot Scheveningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5