Badgasten helpen massaal zoeken naar in zee verdwenen kleuter 4 KLIMAATVERANDERING EXTREME ZOMERS Woensdag gaat het eindelijk afkoelen. Maar de laatste hittegolf was het niet. „We krijgen een klimaat als in Bordeaux." We krijgen buien die we nu kennen uit Italië, met grote hagelstenen Twintig graden: het lijkt een eeuwig heid geleden, maar komend weekend kunnen we er voorzichtig rekening mee houden. Voor het zover is, wordt het overigens wel écht doorbijten, zeker maandag en dinsdag. Die laatste dag belooft opnieuw extreem heet te worden, zegt meteoroloog Raymond Klaassen van Weerplaza, met in het zuiden temperaturen boven de 35 gra den. Maar vanaf woensdag gaat het dan eindelijk afkoelen, en mogen we ook weer wat regen verwachten. Het was een wonderlijke zomer, tot dusver, met al die hitte en droogte. De veroorzaker: een hogedrukgebied dat van de oceaan richting West- en Noord-Europa ging. „Dat hogedruk gebied blokkeerde eigenlijk alle storingen", legt Klaassen uit. Óm zo'n stabiel hogedrukgebied van zijn plek te krijgen is er een zware depressie nodig. „Die beukt er dan als het ware tegenaan, zodat het hogedrukgebied wordt leeggetrokken." Maar zo'n depressie was er een tijd lang niet. Tot deze week. De verwach ting is dat er nu weer een westelijke stroming op gang komt, het type stro ming dat het Nederlandse weer door gaans bepaalt. „Die stroming is over het algemeen wisselvallig van aard. We krijgen weer het weerbeeld dat we gewend zijn." Een andere reden dat het droge hete weer zolang aanhield, is dat ook de temperatuur van de bovenlucht hoog was. „Als die kouder is, krijg je insta biliteit, met bijvoorbeeld onweers buien. Dat zag je voorheen vaak in Nederland. Na een of een paar warme dagen ging het onweren. Dat hebben we nu niet gezien." Het was een unicum, deze zomer. In 1976 hadden we voor het laatst een enigszins vergelijkbaar weerbeeld. Maar de kans dat het nu weer 42 jaar duurt voordat een dermate droge en warme zomer zich voordoet, acht Klaassen niet groot. „We zullen dit soort zomers vaker krijgen, en dat heeft alles met de klimaatverandering te maken." De belangrijkste verandering: de lucht wordt warmer. En dat kan zich, als de overige omstandigheden net zo zijn als nu, vertalen in extreme hitte en droogte. Maar het kan ook een an dere kant op slaan, zegt Klaassen. „Warme lucht kan meer vocht bevat ten dan koudere lucht. Wat we vaker zullen gaan zien, zijn de buien die we nu kennen uit Zuid-Frankrijk en Ita- De vader van het jongetje meldde zich bij de reddingsbrigade, die meteen groot alarm sloeg. De red dingsbrigades van Callantsoog en Den Helder rukten uit en de kust wacht lanceerde een zoekactie vanuit de lucht met een vliegtuig en een zogenoemde SAR-helikop- ter (search rescué). Ook de politie zocht vanuit een helikopter. Tientallen badgasten liepen spontaan de zee in, waar ze een menselijke slinger vormden en zo het water af speurden. Na ongeveer drie kwartier kwam het verlossende bericht dat het jongetje was gevonden. Hij liep bij een strandslag zo'n twee kilometer verderop. Via een luid spreker deelde de bemanning van de reddingshelikopter het goede nieuws mee. Dat veroorzaakte een massale ontlading. „Honderden mensen begonnen te applaudisse ren", vertelt ooggetuige Peter van Aalst. „Hartverwarmend." Daarna volgde de hereniging met de ouders en een broertje en zusje. Van Aalst: „De moeder zakte vrijwel onmiddellijk door de knieën, vermoedelijk van de span ning. Daarna omhelsde ze haar zoontje, gevolgd door een groeps knuffel met het hele gezin." Het is nog niet bekend hoe de kleuter een paar kilometer ver derop bij een andere strandslag te rechtkwam, maar Van Aalst heeft wel een vermoeden. „Ik denk dat het jongetje gedesoriënteerd raakte door zijn duik in de golven en eenmaal op het strand de ver keerde kant op liep." maandag 6 augustus 2018 GO Sander van Mersbergen Amsterdam —Raymond Klaassen, meteoroloog Voor de kust van het Noord- Hollandse Julianadorp is zondagmiddag met man en macht gezocht naar een 5-jarig jongetje. Zijn vader zag hem in de golven duiken, maar niet meer bovenkomen. Caspar Naber Julianadorp Vrijwilligers van de Reddingsbrigade bespreken met het geschrok ken Duitse gezin de goeide afloop, foto peter van aalst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4