u II ex-prof Wibier Andere druk deert titelverdediger Iturrizaga niet in eerste twee ronden 13 COPA DEL REY REGATTA 2018 Jan de Kraker wint een prestigieuze zeilwedstrijd op de Middellandse Zee. De Axelaar krijgt zijn prijs uit handen van FelipeVI. COPA BELREY COPA mREY Bij zijn derde deelname aan de Copa del Rey Regatta boekte Jan de Kraker zijn grootste succes als wedstrijd zeiler. Na een intensieve week op de Middellandse Zee pakte de 56- jarige Axelaar samen met zijn elf bemanningsleden van de K-Force de eindzege in de klasse SWAN 45. Zaterdagavond kregen ze de hoofdprijs uit handen van de Spaanse koning Felipe, zelf ook een fervent zeiler. Lennard van Oeveren uit Goes eindigde in de zelfde klasse als vierde. „Het was niet de eerste keer dat ik de koning ontmoette", vertelde De Kraker gisteren, een dag na de prijsuitreiking. „Vorig jaar eindig den we op de derde plaats, toen heb ik hem ook al even gesproken. Ik vroeg hem toen hoe het was ge gaan op zee, maar hij was toen niet tevreden. De koning vaart met de Aifos, de zeilboot die is vernoemd naar zijn moeder want het is Sofia achterstevoren geschreven." De Copa del Rey Regatta is een prestigieuze zeilwedstrijd bij Palma de Mallorca. „Het is de grootste wedstrijd van de Middel landse Zee", vertelt Jan de Kraker. „In totaal doen er in alle klassen zo'n 150 boten mee. Je zit iedere dag met een paar duizend man op het water. Vanaf maandag hebben we vijf dagen met twee wedstrij den per dag gehad. Alleen op vrij dag hadden we een zogenaamde coastal, dan vaar je 24 nautische mijlen, zo'n 44 kilometer." Twee eerste plaatsen Afgelopen maandag begon de K- Force met een vierde en twee plaats, een dag later gevolgd door een vierde en derde plaats. Op woensdag stuurde de directeur-ei- Vorig jaar eindigde we op de derde plaats, toen heb ik de koning ook even gesproken genaar van Kraker Trailers zijn boot naar twee eerste plaatsen. „Dat was een superdag. Op één dag twee keer eerste worden, dat gebeurt niet vaak." In de vijf reste rende wedstrijden werd de K- Force achtereenvolgens twee keer tweede, derde, eerste en opnieuw derde. Daarmee kwam het team uit op 22 punten, waarmee het de Porron IX en Elena Nova (beiden 24 punten) voorbleef. De Automo- tions van Goesenaar Lennard van Oeveren eindigde met 27 punten op plek vier. Jan de Kraker, die vol gens de reglementen als eigenaar van de boot ook de stuurman moet zijn, bekende dat het een slo pende week was geweest. „Na tuurlijk door de hoge temperatu ren. En een hele dag op het water, dat voel je wel." Hij was trots op de prestatie van zijn team, dat drie vaders en zoons herbergde: Jan en Thomas de Kraker, Nic en Chri stopher Bol en Rudi en Kwinten Cornelissen. De bemanning be stond verder uit Hulstenaar Yves de Block, Tim de Weerdt, Kim Peeters, Jacco Huigen, Martin Rinckes en de Portugees Afonso Domingos. In de eenheidsklasse SWAN 45 zijn de boten allemaal hetzelfde. „Hetzelfde gewicht, de zelfde zeilen, noem maar op", zegt De Kraker. „De bemanning mag bij elkaar opgeteld maximaal 950 kilo wegen. Daar bleven we net onder." Dat er dit jaar slechts vijf boten meededen in de SWAN 45, was wel een tegenvaller. „De Itali anen lieten het afweten. In voor- Je zit iedere dag met een paar duizend man op het water gaande jaren deden er meer mee." In Palma de Mallorca was het gisteren 41 graden, maar Jan de Kraker genoot nog even na van de overwinning. Daar heeft hij de ko mende weken ook nog tijd voor. „Mijn vakantie is nu begonnen", lachte hij. „We gaan de komende dagen weer lekker varen. Wat de bestemming is? Menorca." De volgende wedstrijd waar de K-Force in actie komt is de Rolex Swan Cup, bij Porto Cervo op het Italiaanse eiland Sardinië. Die wedstrijd vindt plaats tussen 9 en 16 september. „Daar zijn nu al 10 Swan 45-boten ingeschreven", weet Jan de Kraker. „En daar zijn deze keer ook een aantal Italianen bij..." nooi te winnen. Ik doe graag mee in Terneuzen. Het is een groot evene ment dat goed is voor de hele re gio", vertelde Clausing. „Het was een sportieve partij. Alle respect voor Fernon Wibier. Hij is een hele Ik doe graag mee in Terneuzen. Dit is een groot evenement dat goed is voor de regio degelijke speler zonder mindere wapens. Vandaar dat hij proftennis ser is geweest." Hij was een van de weinige Zeeu wen die een hoofdprijs pakte. Zo gingen de 500 euro-categorieën, met 32 of meer deelnemers naar Max Harteveld (HE 6) van studen tentennisvereniging De Uithof uit Utrecht, Bas Dielis (HE 7) en het koppel Cecil ten Cate/Bob de Ronde (mixed-6) van het Twentse TC Ludica. Wespensteek In de beoogde 4-finale moest Hul stenaar Bram Donze met 6-4 6-1 zijn meerdere erkennen in Wiebe Meerstra (Ludica). In het dubbel-2 moesten Kevin de Rooij en Jeroen Alliët in hun laatste pou lewedstrijd verstek laten gaan door dat laatstgenoemde een wespen- steek had opgelopen. Wesley Raemdonck van Drive uit Sas van Gent verloor de 5-finale in extremis van Tom Kleinluchten- beld (ook Ludica). Zeeuws-Vlaams succes was er wel voor het duo De Heus/Van de Vrie. Zij wonnen het dubbel-5. De Venezolaan Iturrizaga ging deze editie van het grootste schaaktoernooi van Zeeland met een heel ander soort druk in dan een jaar eerder, toen hij won. Des tijds gold de Zuid-Amerikaan als dé grote favoriet, iedereen ver wachtte dat hij zou winnen. Dit jaar moet hij zijn titel zien te ver dedigen, in de wetenschap dat er met de Argentijn Mareco een schaker met een hogere rating aanwezig is. In de eerste twee ronden was van druk echter maar weinig te merken bij grootmeester Iturri zaga. In beide partijen schaakte hij zich naar de zege. Eerst werd Ron Smit aan de zegekar gebon den, daarna moest Theo Bressy eraan geloven. Ook Mareco, de grote concurrent in de strijd om de titel, won twee keer. Gilbert Leentjens en Henrik Hesse kon den niet verrassen tegen de groot meester. De derde belangrijke kansheb ber - Van Foreest, die vorig jaar achter Iturrizaga op de tweede plaats eindigde in Vlissingen - liep in de eerste twee partijen in het gebouw van de HZ University of Applied Sciences ook geen ave rij op. De Nederlandse groot meester versloeg eerst Jonathan de Kleuver en daarna Max Merbis. Zeeuwse troef Joey Grochal - bij afwezigheid van Koen Leenhouts de belang rijkste Zeeuwse troef tijdens het toernooi in Vlissingen - maakte ook geen fout in de eerste twee ronden. Gijs Markus en Casper Wouters werden allebei opzij ge zet door de Fide-meester uit Goes. Gisteravond werd in Vlissingen ook de derde ronde van het HZ- toernooi afgewerkt. Bij het ter perse gaan van deze krant waren de partijen nog niet afgerond. Kijk daarom voor de stand van za ken na de derde ronde en een ver slag van deze partijen op www.pzc.nl/sport. maandag 6 augustus 2018 Felicitaties van de Spaanse koning Barry van der Hooft Palma de Mallorca A Jan de Kraker (foto linksonder) in gesprek met koning Felipe. De eindzege van de K-Force werd uit gebreid gevierd op Mallorca. foto's jan de kraker -Jan de Kraker -Jan de Kraker - Frank Clausing (35) De drie grote favorieten zijn de eerste twee ronden van het HZ- schaaktoernooi zonder kleer scheuren doorgekomen. Zowel titelverdediger Eduardo Iturri zaga, de als eerste geplaatste Sandro Mareco als de Neder landse topper Jorden van Fo- reest bleef foutloos. Daniël Vervelde Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41