M Fruitteler vindt vermiste tractor terug in meertje 3 Politie woedend op filmende automobilisten na dodelijk ongeval op A58 Agent Koen Simmens kon zijn ogen niet geloven toen hij bijstand ver richtte na het ongeluk op de A58, waarbij drie auto's op elkaar botsten, een 48-jarige man uit Limburg om kwam en twee anderen gewond raak ten. Een automobiliste die het kenne lijk heel spannend vond wat er voor haar ogen gebeurde, pakte haar tele foon en begon te filmen, terwijl hulp verleners vochten voor het leven van een van de slachtoffers. Simmens zag het en greep in. „Mevrouw, wilt u niet filmen dat wij iemand aan het reanimeren zijn", vroeg hij vriendelijk, zo vertelt hij op Twitter. Tot zijn verbazing trok de vrouw zich daar niets van aan. „Me vrouw keek me arrogant aan en filmde door." Toen Simmers de vrouw opnieuw vroeg om te stoppen met filmen, deed ze haar telefoon weg en droop af. „Om je dan in te houden als agent is vrij las tig, kan ik vertellen. Gelukkig was er al snel meer dan genoeg hulp. Achteraf hoorde ik van omstanders dat mensen foto's van een van de voertuigen maakten, terwijl het slachtoffer daarin bekneld zat en zichtbaar gewond was. Maar goed dat ik dat niet heb gezien." Veel bestuurders negeerden na het ongeluk de rode kruisen op de matrix- borden en reden filmend langs de plek van het ongeval. Eén automobilist zette daarbij zelfs zijn auto stil op de andere rijbaan. Daardoor klapte bijna een vrachtwagen achterop een perso nenauto. Agenten noteerden de ken tekens van zeker 25 automobilisten die al rijdend filmden of fotografeerden. Zij kunnen een boete verwachten van 239 euro wegens het vasthouden van een mobieltje tijdens het rijden. Sommige omstanders bemoeilijk ten zelfs het werk van de hulpverle- lijkheden om het gedrag zwaar te be keuren, als agenten in hun proces-ver baal maar goed opschrijven wat er ge beurt „Als hulpverleners gehinderd worden, of een bestuurder op de an dere rijbaan op de rem trapt en zo een gevaarlijke verkeerssituatie veroor zaakt, zie je dat het OM in de strafeis daarmee dan echt rekening houdt." Dan rest de vraag 'waarom doen mensen dit'. Volgens klinisch psycho loog Jan Derksen van de Radboud Universiteit in Nijmegen, komt derge lijk gedrag voort uit een collectieve obsessie met telefoons. „Dat de mens geniet van andermans ellende, is van alle tijden. In de middeleeuwen be schouwden mensen een ophanging als een dagje uit. Geweld, narigheid en ellende trekken de mens aan. Daar komt nu bij dat we helemaal geobse deerd zijn geraakt door onze telefoons. Dat heeft ons narcistischer gemaakt, schaamtelozer. De technologie van nu heeft nog geen normen en waarden, waardoor impulsieve types niet meer nadenken voor ze iets op Facebook plaatsen, met alle gevolgen van dien." van een ongeval inmiddels een 'be kend verschijnsel'. „Als agent ben je als eerste ter plaatse, je helpt met rea nimeren, en hebt je handen vol aan de verkeersveiligheid. Dan zit je niet te wachten op hinderlijke omstanders." Struijs stelt dat dit soort mensen duidelijk een ethische drempel pas seert, en roept hen op eens goed na te denken over waar ze mee bezig zijn. „Je moet er niet aan denken dat vrien den en familie van het slachtoffer dit soort beelden te zien krijgen." Volgens hem biedt het recht voldoende moge- Je moet er niet aan denken dat familie van het slachtoffer die beelden te zien krijgt ners. „Na de aanrijding vonden men sen het nodig om op de plaats van het ongeval met telefoons opnames van de voertuigen en slachtoffers te maken en door de sporen te lopen; zelfs bij het reanimeren van een van de slacht offers", meldt Politieteam Leijdal. „Hiermee toon je niet alleen dat je geen enkele vorm van respect hebt, maar je loopt ook in de weg en zorgt voor woede bij de hulpverleners." Volgens Jan Struijs, voorzitter van de Nederlandse Politie Bond (NPB), zijn filmende omstanders op de plek De schade bedraagt 20.000 tot 30.000 duizend euro, denkt fruit teler Esli Vink (25). Meerdere trac toren stonden die nacht water te pompen om de appelbomen te be regenen. Toen Vink gisterochtend om 05.00 uur diesel ging bijvul len, bleek een van de voertuigen te zijn verdwenen. „Toen we gingen kijken, vonden we de tractor in het meertje." Met de waterpomp en de slangen nog aan de tractor bevestigd, is deze in beweging gezet. „Zeker weten. Hij stond in de hoogste versnelling, terwijl die tijdens het pompen al tijd in z'n vrij staat. Ik denk dat ie mand ermee is gaan rijden en toen die de tractor niet in bedwang kon houden, erafis gesprongen." De tractor reed door de boom gaard en daarbij raakten 120 appel bomen beschadigd. „Die moet ik nu snoeien en versnipperen. De tractor is total-loss." In het land van Maas en Waal heb ben agrariërs vaker te maken met zogeheten agriterreur. Vink: „Mo gelijk is ook dat een stel dronken mensen met de tractor is gaan rij den. Maar je weet het niet." maandag 6 augustus 2018 GO 'Ze filmden de reanimatie, zoiets doetje toch niet?' De politie is furieus over het ge drag van tientallen automobilisten na een dodelijk ongeluk op de A58 afgelopen zaterdag. Ze filmden en fotografeerden de nasleep van het ongeval. Sommigen liepen zelfs door de sporen. Maartje Huijben Sander van Mersbergen Rotterdam Het ongeval leidde tot een op stopping, waarbij veel mensen uit hun auto stapten. FOTO PERSBUREAU BMS Een agent no teert kentekens van filmende auto mobilisten. FOTO ERIK HAVERHALS -Jan Struijs, NPB De tractor wordt uit het meertje ge trokken. FOTO PERSBUEAU HEITINK Onbekenden hebben bij een fruitteler in Dreumel in de nacht van zaterdag op zondag een tractor dwars door een boom gaard heen een meertje in laten rijden. Was het agriterreur, joyri ding of een dronkemansdaad? Nanne Nicolasen Dreumel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3