i 'Dit goud is ook van de staf' 9 f Hoofdrol Van Rijsselberghe TRILOGIE Van Gerwen klopt 'Barney' Plek vier voor beachkoppel Ze wilde er zelf niets van weten, maar het WK-goud van de hockeysters na de 6-0 zege op Ierland betekende ook eerherstel voor Alyson Annan (45). Na de Olympische Spelen kon de Oranje- bondscoach zich eigenlijk geen andere kleur medaille veroorloven. En dan breekt Alyson Annan. Ze wil niet dat het over haar gaat. Maar ze gaat het ook niet uit de weg. Ja, ze had een paar keer naar de hemel ge keken. Op de dag van de WK-fïnale is het precies zeven jaar geleden dat haar broer overleed, op 39-jarige leeftijd, een hartstilstand. Annan laat de tranen een uur na de gewon nen WK-finale niet toe. Ze slikt ze weg. Het is behalve een euforische ook een moeilijke dag geweest. „Je pro beert het weg te drukken, maar dat is niet gemakkelijk. Ik heb een paar keer even alleen gezeten vandaag. Ik had graag gewild dat hij erbij was, of dat ik mijn medaille kon ruilen voor hem. Al die uren dat ik tegen hem heb gehockeyd, een-te gen-een. Hij zou trots zijn. Het was een lieve man, met een groot hart." Natuurlijk gaat het verhaal na deze eenzijdige finale tegen Ierland (6-0) ook over Annan. Het is haar eerste mondiale hoofdprijs als coach. De medaille kan bij de rest van het goud, thuis in de kast. Als speelster van Australië won ze de WK's van 1994 en 1998 en de Olym pische Spelen in 1996 en 2000. Twee keer werd ze verkozen tot beste speelster van de wereld. Na haar carrière werd ze opgenomen in de 'Hall of Fame' van de Australische sport. Goud als coach won Annan vorig jaar op het EK voor het eerst. Maar deze titel telt écht. Hoewel Annan haar eigen rol en importantie graag minimaliseert, was dit goud voor haar van niet te onderschatten belang. Ze denkt niet in termen van revanche of eer herstel, zegt ze. Ze heeft het liever niet meer over Rio de Janeiro, de Olympische Spelen van twee jaar geleden. Daar waar het mis ging. In de halve finale tegen Duitsland had Annan een black-out, ze had niet in de gaten dat het na vier kwarten tijd was voor shoot-outs. Keepster Joyce Sombroek voorkwam een de ceptie. Maar toen de finale tegen Groot-Brittannië na shoot-outs verloren ging, bleven de pijnlijke beelden van een paar dagen eerder hangen. In een deel van de media werd de coach hard aangepakt. Vorig jaar vertelde ze in deze krant wat die kritiek met haar had gedaan. „Ik durfde het schoolplein niet meer op. Ik vond het zelf al heel erg, maar hoe er over mij geschreven werd... Ik werd afgeschilderd als een heel slechte coach. Dat deed echt pijn. Afgerekend op een halve minuut." Annan overwoog te stoppen, deed het niet. Gisteren volgde in Londen de bekroning voor dat be sluit. Ze zal nu blijven tot de Spelen van Tokio. „Maar dit is geen eerher stel", zegt ze. „Ik heb na Rio een plan gemaakt. Over wat ik wilde met het team, welke coach ik wilde zijn. Dat plan is uitgevoerd. Ik heb meer aan mezelf gedacht de laatste anderhalfjaar. Er was meer rust." Ik heb de laatste anderhalf jaar meer aan mezelf gedacht. Er was meer rust Zelfs de shoot-out-serie in de halve finale van zaterdag, tegen haar vaderland nota bene, voelde niet als déja vu, blufte Annan. „Ik voelde geen spanning. Omdat ik weet dat we er beter in zijn." De de cibellen die ze vanaf de dug-out had geproduceerd, verrieden toch ook de logische stress. En het had tegen Australië ook anders kunnen aflopen. Het stoppen van een aantal boeg beelden en dragende speelsters bood Annan de gelegenheid wat za ken te veranderen na Rio. Ze voerde een vriendelijker regime in, het aantal regels werd teruggebracht. Er was meer gelijkheid in de ploeg. Maar: wie neemt het team op sleep touw als het tegenzit? Dat bleek za terdag nog geen uitgemaakte zaak. Maar waar in de olympische fi nale niemand een shoot-out maakte, gingen er nu drie in. En keepster Josine Koning hield er drie tegen. De finale van gisteren tegen het zwakke Ierland was een forma liteit. „Ik ben vooral ook trots op de manier waarop we de titel winnen. Hoe we op het veld stonden, het plezier dat we uitstraalden." CAPTAIN maandag 6 augustus 2018 WINDSURFEN Dorian van Rijsselberghe (foto) en Kiran Badloe zijn gisteren het WK in de RS:X-klasse goed gestart. Voor de kust van het Deense Aarhus wonnen beide Nederlan ders één race en allebei eindigden ze een keer als tweede. De Fransman Louis Giard leidt na drie races met twee punten. Van Rijsselberghe en Bad loe staan op drie punten. De twee zijn eikaars rivalen voor de Spelen van Tokio in 2020. Ze spraken samen het selectiecriterium af: wie op de drie WK's tot de Spelen het best presteert, mag naar Tokio. De Spaanse Carolina Marin is opnieuw wereld kampioene badminton. Ze is nu regerend EK-, WK- én olympisch kampioene. DARTS Met groot machts vertoon heeft Michael van Gerwen de Auckland Mas- ters gewonnen. De 29-ja- rige Brabander overklaste in de finale Raymond van Barneveld met 11-4. De nummer 1 van de wereld versloeg op weg naar de eindstrijd onder anderen de Schotse topdarters Gary Anderson (10-4) en Peter Wright (10-3). BEACHVOLLEYBAL Robert Meeuwsen en Alexander Brouwer zijn als vierde ge ëindigd op het majortoer- nooi in Wenen. Ze verloren de strijd om het brons van Younousse en Tijan uit Qatar, nadat ze de finale waren misgelopen door een nederlaag in de halve eindstrijd tegen de Noren Anders Berntsen Mol en Christian Sandlie Scrum. ▲De wereldbeker kan de lucht in bij de Nederlandse hockey vrouwen na een 6-0 zege op Ierland, fotoepa Eerherstel Annan Rik Spekenbrink Londen -Alyson Annan (45) Bondscoach Alyson Annan kan opgelucht lachen, foto FRANK UIJLENBROEK LONDEN Carlien Dirkse van den Heuvel zag bondscoach Alyson Annan afgelopen jaren van dichtbij veranderen. Waar in Rio op momenten de spanning toesloeg, was er in Londen de afgelopen twee weken totale ontspanning, zei de aanvoerster van Oranje gisteravond. „Alyson was het hele toernooi relaxed. Ze straalde zelfvertrou wen uit, positivisme, energie en plezier. Dat straalt op ons af. Zoals we het in Rio meegekre gen dat er soms stress was. Al zal ik daar nooit de reden van onze verloren finale in zien. Die stress was niet onlogisch, toen Alyson kwam was het een puinhoop in Oranje. Maar ze moest wel in negen maanden tijd naar olympisch goud toewerken." Voor Dirkse was eerherstel voor Annan dan ook geen issue. „Fouten maken is menselijk. Het was nooit een ding voor ons. Aly son weet ons nu beter te bereiken en motive ren. Dit goud is ook van de staf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37