■rj r O 22 M VINCENT LUISTERT RADIO - B ufl TALPAS BS 6 John de Mol bouwt hard aan wat het grootste mediabedrijf van Nederland moet worden, maar zijn belangrijkste tv-zender SBS 6 stond er in jaren niet zo slecht voor als nu. Is er een masterplan of wordt de veelgeroemde mediamagnaat overschat? «- w yjm Wat een goed idee van de VPRO, Zo mergasten podcasten. Podcast is au- dio, radio zonder beeld, zou je zeg gen, Zomergasten is televisie. Dat is waar. Maar waar gaat het om bij Zomergastenl Om de audio. Om het gesprek. Om een avond die zich ontrolt naar aanleiding van beeldfrag menten. De beelden geven het gesprek rich ting. In de Zomergastpodcast, de zomerpod- gast eigenlijk, mis je de beelden geen moment. Ze worden zeer adequaat beschre ven door een voice-over. Voor mij is dat de ideale televisie. Over Van Gaal van gisteravond wil ik het hier nu niet hebben. Dat heeft twee redenen. Allereerst is de Van Gaal zomerpodgast nog niet beschikbaar en daarbij komt dat de krant het gewoonweg verdomde te wachten met het aanzetten van de drukpersen tot de heer Van Gaal uitgepraat was, ja, zo zijn onze vrienden van de pers. Over Zomergasten van vorige week, met ac trice Romana Vrede, kan ik pagina's vol schrijven. Ik heb gistermiddag de uitzending teruggeluisterd, via de podcast. Ik heb zelden iemand in drie uur tijd zo goed leren kennen. Ik zou hier kunnen gaan herhalen wat Vrede allemaal zei, ik zou kunnen beschrijven hoe het gesprek zich ontvouwde, ik zou de volko men vanzelfsprekende toon van Janine Ab- bring kunnen roemen, maar dat doe ik niet. Zoek de podcast, doe oordopjes in en luis ter, op een rustige plaats. Hoor Vredes one liners, de wijsheid van haar moeder, haar zoektocht naar het waarom en waartoe. Hoor haar praten over haar autistische zoon Char- lie, haar puberteit, ze blowde niet, ze had geen brommer, ze werd actief Jehova's Ge tuige. Hoor een echt, open, onbevangen en eerlijk mens, die gaandeweg het gesprek een aantal dingen formuleert die ze nog nooit eerder zo gezegd had. Hoor een gesprek tussen twee mensen die de tijd nemen. De tijd, waaraan het in alle programma's altijd ontbreekt. Zomergasten is geknipt voor podcast. Ster ker nog, het werkt beter, heb ik meerdere niet-blinden al horen zeggen, dan op tv. Je kijkt niet tegen pratende hoofden aan, waar door je af en toe afdwaalt, je luistert. En als je goed luistert, hoor je ook de stiltes, die de wijste manier van communiceren zijn, vindt Vrede. Maar hoor ook de woede, de zo onder schatte pure ongecensureerde boosheid, die wij vaak niet mogen tonen in deze positivis tische tijden. Ik had een mooie, vrolijke, droevige, leuke middag gisteren, Vrede was met mij. Quote van de dag Ik denk dat we een beetje te gevoelig worden bij de verkeerde mensen m. «L Stewart in Star Trek Ex George Michael boos Dit had misschien wel hét moment moeten zijn. „Jaar op jaar horen we: nü gaat het gebeuren. Maar het gaat nog altijd niet briljant", zegt directeur Rogier Bruggeman van Mediabureau ZIGT, dat zendtijd inkoopt voor adverteer ders. „En komend seizoen moet hij het wel écht gaan doen, anders zijn de huidige cijfers gewoon de nieuwe realiteit. Het is do ordie." Een greep uit de mislukte SBS 6- programma's van de afgelopen tijd: Naar Bed Met Irene, De Perfecte Vraag (beide met Irene Moors), Vet Fit (BN'ers vallen af), De Raadkamer (met Peter R. de Vries) en de talen tenjacht Topper Gezocht. Dit zijn ook allemaal formules uit De Mols eigen Talpa-productiestal. Mediastrateeg Evert Bronkhorst van Vizeum: „Voorheen scoorden Wegmisbruikers en Alberto Stegeman prima op zondagavond, maar die werden ineens verplaatst. En waarom moest een populaire serie als Dokter Tinus stoppen? Dit zijn in mijn ogen gewoon programmeringsfouten." Niet vrolijk Wat naast geprolongeerde successen als Utopia en Mr. Frank Visser Doet Uitspraak wél lukte: de realityseries Steenrijk Straatarm en Paleis voor een Prikkie en vooral de gameshow The Wall (overigens niet van Talpa, maar van het concurrerende productiehuis EndemolShine). Dat is te weinig, ziet ook media- consultant Oege Boonstra van 3 Ri- vers. Hij houdt zich bezig met strate gieontwikkeling voor onder meer RTL en de publieke omroep. „Over het algemeen is het kijkaandeel nog John de Mol heeft ruim een jaar de tijd gehad zonder bemoeienis van (uitgekochte) mede aandeelhouder Sa- noma te bouwen aan SBS 6, Veronica, Net 5 en SBS 9. Talloze nieuwe pro gramma's werden gelanceerd (vooral uit eigen Talpa-tuin), bekende pre sentatoren aan het werk gezet (Winston Gerschtanowitz en Peter R. de Vries) en de huisstijl aangepast (rood werd vorige week blauw). Maar sinds hij alleenheerser is van de zendergroep, omgedoopt tot Talpa TV, gaat het bepaald niet beter. Uit cijfers van de Stichting Kijkonder zoek (SKO) blijkt dat de zendergroep dit jaar als geheel iets is gezakt, Vero nica aan kijkers heeft gewonnen en Net 5 en SBS 9 redelijk stabiel bleven. Vlaggenschip SBS 6 daarentegen, is er alleen maar op achteruitgegaan. De zender behaalde in 2017 een marktaandeel van 8,3 procent. Dat ge middelde staat tot nu toe dit jaar (tot en met 23 juli) op 7,7 procent; het laagste in vijfjaar tijd. In 2015 was het nog 9,6 procent. De cijfers zijn gemeten in de voor Talpa TV belang rijke commerciële doelgroep 20-54 jaar. RTL daalt nog veel sneller, maar SBS 6 profiteert hier niet van. Waarom moest een populaire serie als Dokter Tinus stoppen? Dat is gewoon een fout in de programmering y 1 Podcast Kurt Russell vindt het ontslag van regisseur James Gunn (Guardians of the Galaxy) om dubieuze tweets van bijna tien jaar geleden, onterecht. r=> maandag 6 augustus 2018 GO SERIE Patrick Stewart maakt een co meback als zijn iconische karak ter Jean-Luc Pi- card in de ko mende Star Trek-serie. Ste wart speelde de rol in vier Star Tre/c-films. De nieuwe serie is voor de strea- mingdienst CBS All Access. FILM Fadi Fawaz, de ex-vriend van George Michael, haalt op Twitter uit naar de over leden ster. Hij is woest, omdat hij niet in het testa ment staat ver meld. Fawaz weigert overi gens te vertrek ken uit het huis van de zanger in Londen. 3 ■o John de Mo Topper nu écht vinden Gudo Tienhooven 44 - Evert Bronkhorst (Vizeum)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22