r De eerste prijs is binnen John de Mol Lokale politiek Minder vrouwen doen mee aan kankeronderzoek via uitstrijkje Personeel van Arduin Walcheren Wordt de mediamagnaat overschat? P22 Niet alle plaatsen in Zeeland zijn goed ver tegenwoordigd Feyenoord heeft de eerste prijs van het voetbalseizoen binnen. De Rotterdamse ploeg greep na een lange penaltyserie ten koste van PSV de Johan Cruijff Schaal. De uit Tholen afkomstige Bart Nieuwkoop (middelste rij, geheel links) was invaller bij Feyenoord. Van de vrouwen die de afgelopen twee jaar zijn opgeroepen, nam slechts 60 procent deel aan het be volkingsonderzoek. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM). In 2015 was dat nog 5 procent meer. Vrouwen zien vaak op tegen het onderzoek, denken dat zij geen kanker zullen krijgen, gunnen zich er geen tijd voor of passen bewust. Op verzoek van deze krant bere kende het RIVM hoeveel vrouwen kanker krijgen en sterven doordat zij géén uitstrijkje laten maken. Van de mensen die niet aan het onderzoek meedoen, overlijden jaarlijks 120 tot 150 vrouwen. Het uitstrijkje zou het merendeel van hen hebben gered. „Een grove schatting is dat 70 procent van hen sterft als gevolg van het niet of te laat screenen", zegt Sandra van Dijk van het RIVM, programma coördinator van het bevolkingson derzoek. Oproep Tussen hun dertigste en zestigste levensjaar krijgen vrouwen elke vijfjaar een oproep om bij de huis arts een uitstrijkje te laten maken. Bij dit kortdurende onderzoek worden wat cellen weggenomen bij de baarmoederhals. Omdat baarmoederhalskanker zich heel langzaam ontwikkelt - dat duurt meestal minimaal vijftien jaar - is het vijfjaarlijkse onderzoek heel Dat zoveel vrouwen sterven, is zó onnodig effectief. Het uitstrijkje biedt ove rigens geen zekerheid: van de 60 procent van de vrouwen die wél meedoen aan het onderzoek, over lijden er jaarlijks vijftig. Kankerexperts vinden de be richtgeving van het RIVM te voor zichtig. Nienke van Trommel, gy naecoloog en oncoloog van het An- toni van Leeuwenhoek: „Het RIVM wil iedereen een eigen keus laten maken, maar de voorlichting wordt wel heel erg ongekleurd ge bracht. Het RIVM is daarin doorge schoten." Volgens de kankerexpert 'heb je een heel dikke kans om met dit onderzoek baarmoederhals kanker tegen te gaan'. „Dat zoveel vrouwen sterven, is zó onnodig." RIVM'er Van Dijk erkent: „We schetsen zowel de voordelen als de nadelen. Dat vergt kennis, maar we vinden dat vrouwen zelf hun keuze mogen maken." Twee vrouwen, die zes weken geleden hun zus verloren aan baar moederhalskanker, roepen van daag in deze krant alle Neder landse vrouwen op aan het bevol kingsonderzoek mee te doen. »P8-9 slaakt nieuwe noodkreet Alleen vandaag: Nederland-Peru Nieuwsmedia öDlUIN pi6 SPORT 1T/M 5 Negeren test eist levens In Nederland overlijden jaarlijks ongeveer honderd vrouwen doordat zij niet meedoen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. De voorlichting over het uitstrijkje moet beter, vinden experts. Marcia Nieuwenhuis Bilthoven - Nienke van Trommel, oncoloog P15 Tropische hitte maandag 6 augustus 2018 31°C pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 ,1 mSISen Stoor Ga naar pzc.nl/oranje Donderdag 6 september I Johan Cruijff ArenA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1