Garnalenprijs terug naar normaler peil Kloppend hart Oostburg heeft geen raadsleden 17 Oostburg is niet alleen de grootste stad, maar ook het kloppend hart van de gemeente Sluis. Er zijn de meeste voorzieningen van de gemeente. Raadsleden wonen er opvallend genoeg niet. „Het doet vreemd aan voor een grote kern als Oostburg", beaamt stadsraadvoorzitter Bob Dierkx. Het Zwin College, het zie kenhuis en het Ledeltheater. Allemaal staan ze in Oostburg. Ook het gemeentehuis staat er, al vinden de gemeenteraads vergaderingen plaats in de raadszaal van het belfort in Sluis. Dat er sinds de laatste verkiezingen geen raadsleden uit Oostburg zijn, viel de stads raad ook op. „We proberen zelf een schakel te zijn tussen de inwoners en gemeente. We vinden politiek belangrijk en de belangen van Oostburg die behartigd worden", zegt Dierkx. Oostburg heeft sinds vorig jaar weer een stadsraad, die zeer actiefis. Zo nam de raad in de aanloop naar de ge meenteraadsverkiezingen het initiatief voor een politiek de bat. Achtergesteld is Oostburg niet, vindt Dierkx. „Dat is te kort door de bocht. Er gebeurt hier heel veel." Hij doelt onder meer op de complete herin richting van het centrum. „Vo rige periode was er ook een raadslid uit Oostburg, Francois Babijn. Hij is nu wethouder en dat compenseert natuurlijk ook het gevoel dat er niemand uit Oostburg in de raad zit. Er stonden wel mensen uit Oost burg op verkiezingslijsten, maar zij hebben de raad niet gehaald." De stadsraad gaat meer samenwerking met raadsleden zoeken, om de be langen van Oostburg onder de aandacht te brengen. „En de volgende gemeenteraadsver kiezingen gaan we partijen ge woon wat dichter op de huid zitten." latief klein en hebben minder dan 1500 inwoners. Biggekerke is juist 'oververtegen woordigd'. Het dorp telde begin dit jaar 885 inwoners, maar beschikt wel over vijf raadsleden. Ook onder In totaal telt de provincie tientallen stadjes en dorpen zonder raadsleden meer Wissenkerke, Geersdijk, Kloosterzande, Zaamslag en Krui- ningen hebben relatief veel raads leden. In Vlissingen is duidelijk het ef fect meetbaar van de verkiezings winst van de Partij Souburg-Rit- them. Oost-Souburg heeft naar ver houding veel meer raadsleden (een derde) dan inwoners (nog geen kwart) in de gemeente. Overigens komt Ritthem er be kaaid vanaf: kandidaat-raadsleden uit het dorp stonden zowel bij de PSR als bij andere partijen te laag op de lijst om in de raad te kunnen ko men. Afspiegeling Niet in alle gemeenten is sprake van disbalans. De raadszalen van met name Terneuzen en Goes vormen een aardige afspiegeling van de ge meente. Neem alleen al de hoofd steden van deze gemeenten: die hebben precies genoeg zetels waar ze, gelet op de grootte van de stad, 'recht' op zouden hebben. Ook in Schouwen-Duiveland, Tholen en Reimerswaal zijn de stoeltjes be hoorlijk eerlijk verdeeld over alle dorpen en steden. Hennekeij maakte er geen drama van, evenmin als directeur Foort Lokerse van de Zeeuwse Visveiling (Breskens en Vlissingen). „Vissers betalen nu terug dat de garnalen- prijzen zo hoog waren", aldus Lo kerse. „Dat is altijd al zo geweest." De garnalenprijzen waren de laatste twee jaar ook abnormaal, laat een cijferoverzicht van de Wa- geningen Universiteit sinds 2003 zien. De gemiddelde kiloprijs schommelde tot 2016 tussen de 1,97 euro (2011) en 4,17 euro (2008), om in 2016 uit te komen op 7,29 euro en vorig jaar zelfs op 7,45 euro. In het noorden van Nederland waren de vangsten laag. De handel raakte door zijn voorraden heen. „Nu ligt de gemiddelde prijs op een goede drie euro", vertelde vismijn directeur Lokerse. „In het noorden is al veel aanvoer. Hier om de Zuid is die afgelopen week op gang geko men." De garnalenvissers moeten het weer doen met 'normale' prijzen. Ton Hoebeke van de Yerseke 76 heeft de vette jaren benut om te in vesteren in zijn schip, onder meer Nu ligt de gemiddelde prijs op een goede drie euro in een nieuwe ijsmachine. „Je moet dat doen als goed ondernemer." Of het dat alleen is geweest, wie zal het zeggen, maar Hoebeke ging er za terdag wel vandoor met de prijs voor de beste garnalenaanvoerder in Breskens, de garnalenwimpel 2018. Burgemeester Marga Vermue van Sluis reikte de prijs rond het middaguur uit in een rumoerige, met eters volgepakte vismijn. Hoe beke won met één punt verschil van de Yerseke 6 van de familie Van der Endt. Dat twee vissers uit Yerseke zo hoog scoorden en geen visser uit Breskens, wekte nauwelijks verba zing. De eigen vissersvloot is nog maar klein, met slechts één garna- lenvisser, Robbie Verschelling van de Breskens 29, en één Noordzee- viskotter, de BR 14 van de familie Fenijn. De positie van Breskens als 'grootste garnalenhaven van zuid west-Nederland staat ondertussen als een huis', aldus vissersvoorman Hennekeij. „Zeker met oog op de toekomstige investering in een nieuw viscentrum in combinatie met appartementenbouw aan de Vissers betalen nu terug dat de garnalenprijzen zo hoog waren haven." In het garnalenseizoen ko men er wekelijks dertig aanvoer ders uit Nederland en België met hun vangsten, over het water of per vrachtwagen, om die in de vismijn te laten zeven. Breskens ligt gunstig voor de vershandel in België. maandag 6 augustus 2018 A Het kleine Biggekerke telt vijf gemeenteraadsleden... Sophie Stockman Ahet veel grotereArnemuiden geen een Na twee vette jaren in de garna lenvisserij is de prijs van een kilo garnalen terug bij af. De hoge prijzen in 2016 en 2017 hebben ertoe geleid dat marktaandeel verloren is gegaan. Voorzitter Jaap Hennekeij van vissersver eniging Ons Belang noemde dit zaterdag in Breskens op de Vis serijfeesten als één van de oor zaken. Harmen van der Werf Breskens - Foort Lokerse, directeur Zeeuwse Visveiling - Foort Lokerse Deze buurt is beveiligd met WhatsApp Buurtpreventie TIMMERMANS WhatsApp Buurtpreven tie bordje op aan de Brede- straat in Oost burg. FOTO BOAZ A Burgemees ter Marga Ver mue hangt in maart dit jaar met stads raadvoorzitter Bob Dierkx het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17