0 D geukb hot werk? 13 Ervaring loont het meest in huidige baan AAN HET WERK BERLIJN BIERFESTIVAL Chipfabriek getroffen door virus Wat kan je baas doen om je gelukkig op je werk te maken? Een lezer wees mij op het bestaan van een nogal bijzondere baas bij iet-bedrijf Experius. Evelien Veenman werkt daar als ChiefHappi- ness Officer (CEtO). Ze laat haar medewerkers wekelijks een 'werkgelukcijfer' invullen in een enquête. En daar moeten de medewer kers dan in de buitenlucht over praten. Het lijkt mij een slecht plan. Want laten we eerlijk zijn: het liefst wil iedereen meer sala ris van de baas en minder gezeur van col lega's. Plus vetorecht op alle aankomende re organisaties en nooit meer rotklanten hoeven te helpen. Bij Veenman geen spoor van twij fel: 'Gelukkige medewerkers leiden tot tevre den en loyale klanten en zo tot meer winst.' Ik heb slecht nieuws voor mevrouw Veen man: er is geen bewijs voor de relatie tussen gelukkige medewer kers, loyalere klan ten en winst. We tenschappers zoeken er al tientallen jaren naar, maar hebben nog geen steekhou dend verband ge vonden. Bij sommige bedrijven draaien filialen met de meest ontevreden mede werkers het beste. ChiefHappiness Of- ficers leiden dus niet tot meer winst. Het is ook maar zeer de vraag of ze leiden tot meer geluk. Vergelijk het met de romantiek. Als mijn eerstvolgende date meteen een cijfer moet plakken op de ro mantische gevoelens die ze voor mij koestert, zal er van romantiek weinig terechtkomen. Precies datzelfde mechanisme zit in ge luk. Ruth Whippman schrijft in het boek America theAnxious over deze paradox. Er is geen land te vinden met een grotere obsessie voor geluk dan Amerika. Iedereen is daar per manent in de weer met cursussen, tips, boe ken en seminars om het geluk binnen hand bereik te krijgen. Aan de andere kant is er geen land te vinden waar zoveel mensen aan de antidepressiva zitten. Amerikanen maken zichzelf ontevreden door steeds het geluk na te jagen. Richard Engelfriet is spreker en schreef het boek 'De Succesillusie'. Bij sommige bedrijven draaien filialen met de meest ontevreden medewerkers het beste Nieuwe eis megafusie „Dat wordt de hele tijd beweerd, banen veranderen sneller en du ren korter. Maar ik zie daar nooit bewijs voor. Jongeren waren altijd al mobiel op de arbeidsmarkt. Dat was twintig jaar geleden niet an ders dan nu. Ook toen begon je met een baantje na school en kwam je er een jaar later achter dat het toch niet was wat je zocht. Dan ging je naar een andere baan en na enkele jaren en banen kwam je op de plek terecht waar je wilde zijn. En daar bleef je dan." „Het enige verschil is dat je vroe ger vaker een vaste baan had. Dan bepaalde je zelf of je bleef of ver trok. Nu moet je vaker veranderen als je contract is afgelopen. Maar dat betekent niet dat mensen nu meer van baan wisselen dan vroe ger. We accepteren dat het langer duurt voor we een vast contract krijgen." „Ja, dat kan best veranderen. Maar het is ook niet zo dat mensen die lang hetzelfde werk doen, niets leren. Al doende leert men, is niet voor niets het spreekwoord. Ou dere werknemers doen ook veel kennis op én ervaring. Dat is ook kennis." „Er wordt vooral gekeken naar wat formeel geleerd wordt. Scholing wordt bijgehouden, cursussen die werknemers doen. Maar wat iemand bijleert tijdens zijn werk, wordt niet geregistreerd. Daarom lijkt het alsof er geen kennis wordt opgebouwd." „Het kan best zijn dat je op latere leeftijd minder productief wordt. Je ziet dat de waardering groeit vooroudere werknemers Dat kan een reden zijn dat de werkgever van je af wil. Ouderen zijn over het algemeen duurder. Maar er zit ook een maatschappe lijke kant aan. Als ouderen een an dere baan krijgen, is de kans groot dat de opgebouwde kennis en er varing veel minder bruikbaar zijn. Dus ouderen zijn het productiefst in hun huidige baan." „Inderdaad. Maatschappelijk heb ben ze zo ook het meeste rende ment. Het is voor ouderen heel moeilijk om een nieuwe baan te vinden op hetzelfde niveau en met dezelfde beloning. Als ze hun baan verliezen, is de kans groot dat ze met een uitkering eindigen. Zo zijn ze nog het meest productief." Je ziet dat de arbeidsparticipatie van ouderen het hoogst is in lan den waar ze beter zijn beschermd tegen gedwongen ontslag. In Ne derland is het duur en moeilijk om oudere werknemers te ontslaan. Maar ik ben ook minder pessimis tisch geworden over de arbeids marktpositie van ouderen. Je ziet wel dat de waardering groeit voor oudere werknemers." maandag 6 augustus 2018 GO APPLE De grote chipfa brikant Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) heeft afgelopen weekend gro tendeels platge legen door een computervirus. TSMC is een belangrijke toe leverancier van Apple en maakt onder meer de centrale pro cessor voor de iPhones. GASLEVERING De Ameri kaanse toe zichthouder FTC wil dat de Duitse produ cent van indu striële gassen Linde en de Amerikaanse branchegenoot Praxair nog meer bezittin gen afstoten voordat ze fuse ren. Met de fusie ontstaat de grootste gasleverancier ter wereld. o Jobhoppen slecht idee voor ouderen Oudere werknemers kunnen het best op hun plek blijven zitten. Daar kunnen ze van grote waarde zijn. Volgens hoogleraar arbeidsmarktverhoudingen Paul de Beer (Universiteit van Am sterdam) ontwikkelen ouderen zich wel degelijk, ook in een vaste baan. Peet Vogels Amsterdam De arbeidsmarkt is flink in be weging toch? We moeten alle maal een stuk flexibeler worden. Is er dan niets veranderd? Verandert het werk inhoudelijk ook niet? Waarom wordt dat niet zo gezien? Toch liggen oudere werknemers slechter bij werkgevers. Waar ligt dat dan aan? - Paul de Beer, hoogleraar Oudere werknemers kunnen dus maar beter op hun plek blijven zitten? Een ondernemer kijkt naar zijn eigen portemonnee, niet naar het maatschappelijk rendement. Maakt dat oudere werknemers niet kwetsbaar? Nooit kun je eens rus tig je werk doen. Om de haverklap krijg je van je baas te horen dat het anders moet. Schrijver Richard En gelfriet scheidt in deze rubriek de zin van de onzin. Van daag: zorgen geluk kige werknemers voor meer winst? Deze modellen krijgen hun glazen vast wel leeg tijdens een wandeling langs het ruim twee kilometer lange terrein van het internationale bierfestival in Berlijn. Het festival met 'de lang ste Biergarten van de wereld' stond afgelopen weekend in het teken van bieren van over de hele wereld, met speciale aandacht voor Nieuw- Zeeland. foto wolfgang kumm/dpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13