12 Vraagje bij alles af: wil ik het, kan ik het en krijg ik er energie van? Met pensioen gaan, hoe doe je dat? Hoe ga je om met de zeeën van tijd die je ineens hebt? Hoe zorg je ervoor dat je je nog zinvol voelt en niet depressief achter de geraniums belandt? Het is heel belangrijk om eerst mentaal vakantie te nemen ick en Saskia Daal- hof volgden een Pensioen-in-Zicht cursus. „Je gaat een andere levens fase in. Omdat je overal wat van kunt leren, zijn we deze cursus gaan doen", vertelt Saskia Daalhof (6i). Ze kregen de cursus aangeboden via Shell, waar Dick Daalhof (6t) nu 37 jaar werkt. Deze maand ging hij met pensioen. Saskia werkte drie dagen in de jeugdhulpverlening en blijft dit nog 1,5 dag in de week doen. Er zijn tweedaagse cursussen, maar Saskia en Dick deden mee aan een vierdaags programma. De groep be stond uit zo'n twintig deelnemers met ieder een andere achtergrond. Sommigen waren net met pensioen, anderen waren er bijna aan toe. Van de eerste dag hebben Dick en Saskia de ochtend moeten missen. Een be grafenis van een collega. Dick: „Hij was plotseling overleden. De man is 58 jaar geworden. Zijn pensioen heeft hij niet gehaald, terwijl hij mooie plannen had. Dat voelde wel dubbel." De cursus bestaat sinds 1967, ver telt Esmeralda Jongmans van Bureau Van der Veeken en De Bruijn, een or ganisator van de Pensioen-in-Zicht (PIZ) cursussen. De cursus werd in het leven geroepen toen de mannen die bij Hoogovens in IJmuiden werk ten een jaar eerder mochten stoppen, maar niet wisten wat ze met hun tijd aan moesten. Mensen waren - anders dan nu - niet gewend aan vrije tijd. Jongmans: „Het is ook een hele ver andering in je leven. Je gaat van een moeten-situatie naar een situatie waarin je vrije keuzes kunt maken. De meeste mensen die aan de cursus beginnen, hebben de vraag: wat ga ik met mijn tijd doen?", vertelt Jong mans. „Dan vraag ik: waar gaat je hart naar uit? Wat past bij je? En belang rijk: neem de eerste tijd mentaal va kantie. Je hoeft je echt niet meteen te storten op vrijwilligerswerk. En let erop dat je je niet laat leven door je omgeving. Vraag je bij alles af: wil ik het, kan ik het en krijg ik er energie van? Oppassen op de kleinkinderen is leuk, maar wil je dit elke week op een vaste dag doen of zie je dat an ders? Wees je er bewust van dat je ook nee kunt zeggen." Erfrecht Op een van de dagen kwam er ook een notaris praten over Nederlands erfrecht. „Ik had er nooit aan gedacht dat het handig zou zijn om een le venstestament te regelen", vertelt Saskia. „Want als je partner gaat de menteren en zelf geen beslissingen meer kan nemen, kun je niet eens je huis verkopen. We worden ouder, dus dit zijn wel dingen waarover je moet nadenken. En we hebben meegemaakt dat de dood je zomaar kan overkomen. Dan kun je het maar beter goed geregeld hebben." Naast het inrichten van de finan ciën en het vormen van een nieuwe tijdsindeling, is het van belang als stel goed met elkaar te praten over de veranderingen. Saskia: „Er was een dame die elke middag haar boter hammetje at voor de televisie, met haar favoriete serie. Zij vroeg zich af of dat nog wel kon nu hij thuis zou zijn. En of ze het moest melden als ze bij de buurvrouw koffie ging drin ken. Je krijgt opeens een andere mo dus als je 24 uur bij elkaar op de bank zit. Je bent ook je structuur kwijt. Je komt in een periode waarin het geen mallemoer uitmaakt wanneer je op staat. Sta jezelf dat ook toe, werd er gezegd. We zaten in de groep met mensen die in de jaren vijftig zijn ge boren. We hebben de crisis van de ja ren tachtig meegemaakt en zijn op gevoed met hard werken. Dat hoeft nu niet meer." Dick is er meer dan klaar voor om met pensioen te gaan. „Ik werk al vanaf m'n zestiende. Het lijkt me zo heerlijk om eindelijk m'n eigen dag in te delen. Ik heb een boot, vier kleinkinderen waar ik tijd aan kwijt kan. Ja, ik vul de tijd wel op hoor. Ik maak me geen zorgen." maandag 6 augustus 2018 Hou het leuk, die zeeën van tij d na j e pensioen Babette Rijkhoff Heerjansdam Dick en Saskia Daal hof genieten met een kleindochter van het pensioen, foto arie kievit —Esmeralda Jongmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12