#2 €300 Q 0 162.000 m nnn 200.000 54 1 miljard 10 banken 5% -46% -65% EUWS 11 HARDE BREXIT FLINKE SCHADEA Dodental ebola neemt snel toe Arrestaties bij homoprotest Zorgen om uitgezet gezin handelspartner O O O O werknemers per jaar miljoen ton per jaar bloemen export Na Duitsland is geen enkel land zo'n belangrijke handelspartner voor Nederland als het Verenigd Koninkrijk. Zo'n 80.000 bedrijven doen jaarlijks zaken met het land. Een harde brexit - een volledig Brits vertrek uit de EU zonder nieuwe handelsafspraken - kan de Nederlandse economie liefst 4,5 procent groei kosten, een scha depost van tientallen miljarden euro's. Om dat te voorkomen berei den steeds meer bedrijven zich nu al voor op het ergste. Een sector die hard getroffen kan worden is de landbouw. Afgelopen jaar werd voor 8,6 miljard euro aan vlees, zuivel, bloemen en andere landbouwproducten naar het land vervoerd. Alleen al aan groente en fruit gaat er voor twee miljard naar het eiland. Een kwart van de chips bij de beroemde fish-and-chips is van Nederlandse makelij. Landbouworganisatie TLO Ne derland moet er niet aan denken dat die export wegvalt. Of dat een vrachtwagen met snijbloemen dagen aan de grens staat voor de lading naar binnen mag. „We moe ten wel nadenken over de gevolgen van een harde brexit," zegt Klaas Johan Osinga van LTO-Nederland. Osinga zit in Brussel met zijn neus op de onderhandelingen en hij is niet optimistischer geworden de laatste tijd. „We moeten er reke ning mee gaan houden dat het helemaal misloopt." Voor boeren is dat heel belang rijk. „Een varkenshouder die speci aal voor de Engelse markt produ ceert moet bepalen of hij zijn pro ductie gelijk houdt of opvoert of dat hij juist minder varkens moet gaan houden", schetst Osinga. Dat geldt ook voor de vraag of je nog zaad moet kopen van gewassen die je speciaal voor de Britse markt teelt. Die onzekerheid is het grote pro bleem. Gokken op een zachte brexit kan funest zijn, maar gokken op een harde brexit kan ook verkeerd uit pakken. Maar niets doen is ook geen optie, waarschuwen werkgevers organisaties. Het Verenigd Koninkrijk is dade lijk geen EU-land meer en dat bete kent dat er andere regels gelden bij export en import. „Zorg bijvoor beeld dat je tijdig een douanenum mer aanvraagt en dat je weet hoe de procedures zijn bij de handel", zegt Edwin van Scherrenburg van VNO-NCW. „Als je tot volgend jaar wacht, sta je achteraan in de rij." De werkgeversclub heeft een heuse brexit-scan ontwikkeld waarmee bedrijven de eventuele gevolgen voor hun bedrijf kunnen bereke nen. Die wordt al volop geraadpleegd. De agrarische sector heeft ervaring met het plotseling wegvallen van afzetmarkten. In 2014 stonden als gevolg van een boycot vrachtwa gens met zuivel, vlees en bloemen vast aan de Russische grens. „Toen kwam alle schade op het bordje van de boeren en de expor teurs terecht", weet Osinga. „Maak daarom tijdig afspraken met je Britse afnemers over wie voor Spreek af met je Britse afnemers wie voor welke kosten opdraait welke kosten op moet draaien." Door schade en schande wijs geworden is men nu ook al op zoek naar alternatieve afzetmarkten. Bij de Russische boycot duurde het zoeken naar voldoende nieuwe ex portbestemmingen een half jaar. „Dat ging om één miljard euro aan export. Naar het Verenigd Konink rijk praten we over 8,6 miljard euro", aldus Osinga. Daar is niet een-twee-drie een andere bestem ming voor gevonden. Ook in de transportsector groeit het besef dat het weieens zou kun nen mislopen. Nu kunnen vracht wagens nog ongehinderd door de Kanaaltunnel of op de ferry. Als de vrachtwagens weer alle maal moeten worden geïnspec teerd, wordt het een chaos, vreest TLN, de brancheorganisatie voor de transportbranche. „We maken jaar lijks zo'n 162.000 ritten naar het ei land", zegt een woordvoerder van TLN. „We hebben al eens berekend dat alleen de vertraging aan de grens al zo'n 25 miljoen euro per jaar kost." Het is tijd voor actie, vindt de woordvoerder. „Bereken wat je kosten worden na een harde brexit. Breng in kaart welke papieren en vergunningen je nodig hebt. En maak afspraken met je afnemers. Misschien is het handig om extra opslag in het Verenigd Koninkrijk te huren en alvast een deel van de voorraad daar op te slaan. Zo kun je voorkomen dat je lading niet op tijd aan de overkant krijgt." verliezen vergunning omzetverlies visvangst export agro-food 00=00 0 vrachtwagens maandag 6 augustus 2018 GO KINSHASA In de Democra tische Republiek Congo is het totaal aantal mensen dat is overleden als gevolg van de ziekte ebola, in twee weken waarschijnlijk opgelopen tot 33. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van het Afrikaanse land. Bij dertien slachtoffers is de diagnose zeker; van twintig anderen moet de officiële doodsoorzaak nog worden vastgesteld. Het land begint naar verwach ting volgende week met de distributie van ebolavac- cins in de getroffen regio. SINT-PETERSURG De Rus sische politie heeft zater dag zeker 25 demonstran ten gearresteerd bij een betoging voor homorech ten in Rusland. De autoriteiten hadden geen toestemming gege ven voor de protestbijeen komst. De organisatoren hadden om dat te omzeilen bedacht eenpersoons protesten op te voeren om vrijheid van vereniging te eisen na de weigering. De politie pakte actievoer ders op die regenboog- vlaggen ontvouwden of borden vasthielden, en sleepte ze in politiebussen. DEN HAAG Twaalf men senrechtenorganisaties willen dat staatssecretaris Mark Harbers (Justitie en Veiligheid) opheldering geeft over zijn nieuwe asielbeleid voor kwetsbare Afghaanse gezinnen. Hij deed onlangs toezeg gingen dat gezinnen met minderjarige kinderen uit Afghanistan beter zouden worden beschermd. De overheid stuurde zater dag echter voor het eerst sinds die beleidswijziging een kwetsbaar Afghaans gezin terug. Daardoor is het gezin 'in groot gevaar' gebracht, stelt de coalitie van mensenrechtenorgani saties, waaronder Vluchte lingenwerk, Amnesty Inter national en Oxfam Novib. Het Verenigd Koninkrijk (VK) is na Duitsland onze belangrijkste handelspartner. Zo'n 200.000 Nederlanders hebben werk dankzij de handel met de VK. I-I l-l l-l l-l Een harde brexit kost elke werkende Nederlander naar schatting meer dan 300 euro p.p. per jaar tot 2030. Meer dan 54 miljoen ton per jaar gaat er vanuit Rotterdam van en naar het VK. Meer dan 11 procent van het totaal. Nederland exporteert voor één miljard aan bloemen, planten en bollen. Hierover moeten straks tot honderd miljoen aan import heffingen worden betaald. Bedrijven bereiden zich voor op harde brexit Een harde brexit kan Neder landse bedrijven tientallen miljarden gaan kosten. Alleen al het oponthoud aan de grens levert een schadepost op van 25 miljoen euro. Peet Vogels Den Haag Nederlandse bedrijven doen jaarlijks zaken met het Verenigd Koninkrijk. - Klaas Johan Osinga (LTO-Nederland) Tien Nederlandse banken met een kantoor in het VK kunnen hun bankvergunning verliezen. Zij zullen fiks moeten investeren in een nieuw Brits dochterbedrijf. 111111111 h Omzetverlies van circa 5 procent verwacht voor producenten van machines, chemische producten en fabrikanten van onderdelen. Nederlandse vissers verliezen 46 procent van hun vangst. Haringvissers zelfs 80 procent; makreel vissers 72 procent. Nederland is de grootste expor teur van landbouwproducten naar het VK. In 2016 voor 8,6 miljard euro. Door een harde brexit neemt dit mogelijk met wel 65 procent af. Jaarlijks rijden 162.000 vrachtwagens naar het VK. Extra controles, files in havens en kostbaar tijdverlies door douaneformaliteiten. 0608181JGI BRON: HET EUROPEES PARLEMENT/ CBS RABOBANK DE VISSERIJSECTOR NVB DOUANE DE BLOEMENSECTOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11