IK BEN EEN OUWE HOMO MAAR ZEKER GEEN OUWE NICHT moeilijk onderwerp is, zegt hij. „Omdat die mensen er niet mee zijn opgegroeid. Daarom moeten we voorlichting geven, het uitleggen." Met gelijkgestemden riep Bongers De Roze Loper in het leven, een onder scheiding voor verzorgings- en verpleeg huizen met een 'homovriendelijk kli maat'. „Dat betekent niet meer en niet minder dan dat homo's er zichzelf kun nen zijn. Dat er goed wordt gelet op pes terijen en uitsluiting, en dat medewer kers en medebewoners voorlichting krijgen over homoseksualiteit." Afkeuring Hij vraagt ook aandacht voor de thuis zorg, nu ouderen steeds langer zelfstan dig moeten blijven. „Oudere homo's krij gen vaak zorg van laagopgeleide mensen uit landen waar homoseksualiteit een taboe is, zondig en afkeurenswaardig. Dat brengt het risico met zich mee dat ze in hun eigen huis worden gepest, en dat ze uit angst hun geaardheid verbergen. Ook daar is het antwoord: geef het probleem aandacht, regel goede voorlichting, leid die mensen goed op." Er komt een dag dat homo's en hetero's als gelijken worden gezien, zegt hij. „Het zal nog niet allemaal geregeld zijn op de dag dat ik word begraven, maar ik geloof in de vooruitgang." Toch maakt hij zich ook zorgen. „De tolerantie voor homo's is flinterdun, hè. Nog altijd worden homo's en lesbiennes uitgescholden, gepest, be dreigd en mishandeld." Ook al heeft hij in zijn leven veel men sen gesproken die het door hun homo seksualiteit niet altijd even gemakkelijk hadden of hebben, Clem Bongers heeft zijn eigen homoseksualiteit altijd zonder meer omarmd. Het heeft hem 'een inten sief leven' gegeven, zegt hij. „Ik heb veel seksuele contacten gehad, en die heb ik nog steeds, hoewel ik alweer dertig jaar samen ben met mijn vriend Jac. Hij is twintig jaar jonger dan ik en we zijn ge lukkig samen. Misschien juist doordat we niet monogaam leven." 41 Hij heeft veel jongeren kunnen helpen met hun zoektocht, zegt hij, maar hij kreeg ook ouders op bezoek die zeiden: door u is onze dochter lesbisch geworden! Ondanks zijn leeftijd blijft Bongers strijdbaar en activistisch. Zo zet hij zich nu in voor oudere homo's en lesbiennes in verzorgings- en verpleeghuizen. „Het is echt tenhemelschreiend hoe die soms getreiterd worden. Ik ken het verhaal van een lesbisch stel waarvan een partner in het verpleeghuis zit, maar die elkaar van wege alle pesterijen alleen op het station durven ontmoeten. Geroddel, gemene opmerkingen, ook van het personeel, uit sluiting: jij mag hier niet zitten. Ik ken mensen die lang geleden uit de kast zijn gekomen, maar er in het verpleeghuis weer in teruggaan omdat ze bang zijn voor de reacties. Het is toch verschrikke- Gesprekken Hij schreef instellingen aan om het pro bleem aan de orde te stellen, maar kreeg meestal geen reactie. Dan plande hij be zoeken bij de directeur. „We werden met alle egards ontvangen. 'Nee, heel goed, hoor, dat u zich inzet voor homo's, heel belangrijk ook. Maar bij ons speelt dat probleem niet, want wij hebben hier geen homo's'." O, zei hij dan, daar moet u onmiddel lijk mee in de krant, u bent uniek! „Want één op de tien mensen is homo, lesbisch of biseksueel. Meestal begonnen ze dan te lachen en was er een opening voor een gesprek." Hij begrijpt best dat homosek sualiteit voor een bepaalde generatie een lijk dat je daar op je oude dag, in al je kwetsbaarheid, mee te maken krijgt?" Roze loper Clem Bongers riep samen met ande ren De Roze Loper in het leven, een onderscheiding voor verpleeg-en verzorgingshuizen met een homo- vriendelijk klimaat. wg magazine 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98