ZOMER universiteit M 8 Angela Maas (61), is cardioloog in het Radboudumc in Nijmegen en de eerste hoogleraar cardiologie voor vrouwen in Nederland. „Vrouwen met hartproblemen voelen zich vaker begrepen. Maar we zijn er nog niet." Mannen zijn in staat hun stress te parkeren. Benen omhoog, biertje erbij, voetbal kijken De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over ontwikkelingen in hun vakgebied. f ^B ^B et was in 1991 - ik fa was een paar jaar cardioloog - toen ^B een vrouwelijke pa- Hl wÈÊ tiënt tijdens het spreekuur kwaad op mij werd. Ze sloeg met haar hand op tafel en zei: 'Waarom zegt u niet wat ik mankeer? U kunt maar niks vinden, maar ik heb wel klachten.' Die klap op mijn bureau maakte mij letterlijk wakker, raakte me echt. Inderdaad: wat wist ik van vrouwen met hartproblemen? Ik was opgevoed en opgeleid met het mannenmodel van de hartpa tiënt. Leerde dat vrouwelijke patiën ten rare klachten hadden. Dat hun fietsproeven afweken, maar dat er vervolgens niets in de kransvaten was te zien. Vrouwen 'klopten' nooit, zal ik maar zeggen. Ik had er op dat moment vrede mee. Het was gewoon zo. In die tijd verscheen in het medi sche tijdschrift The New Engeland Journal ofMedicine een aantal artike len over de problemen bij vrouwe lijke hartpatiënten. Ze werden min der vaak gedotterd, hadden andere afwijkingen. Er was echt iets anders met hen aan de hand. Het hoofdredactionele commen taar was Yentl Syndroom getiteld. Naar het boek van Isaac Bashevis Sin- ger over een meisje dat zich als jon gen voordoet. De strekking: vrouwen kunnen zich beter als man gedragen om door cardiologen serieus geno men te worden. Dan luisteren ze in elk geval naar je. PASPOORT Ik ben toen letterlijk alles over dat thema gaan lezen. De grondtoon in de literatuur was dat vrouwen wer den gediscrimineerd en achterge steld. Te weinig gedotterd, te weinig geopereerd. Mede dankzij de technologische ontwikkelingen van de afgelopen 25 jaar weten we nu dat er destijds geen opzet in het spel was. Er bestaan evi dente verschillen tussen hartziekten bij man en vrouw. Neem aderverkal king. Bij mannen zijn eerder en op jongere leeftijd de kransvaten ver nauwd. Zij worden gedotterd of krij gen een bypass. Vrouwen daarente gen kennen afwijkingen die zich daar veel minder goed voor lenen. Bovendien hebben vrouwen varia ties op het klassieke type hartinfarct. Lang dachten we dat een hartinfarct bij iedereen hetzelfde was: aderver kalking, een scheur daarin, dan een stolsel dat het bloedvat blokkeert en zie daar: een infarct. Typisch voor mannen en ook voor vrouwen op la tere leeftijd." Aderverkalking „Maar we weten nu dat vrouwen op middelbare leeftijd tussen de 40 en 60 jaar, andere type infarcten heb ben. Bij hen komt, terwijl er nauwe lijks sprake is van aderverkalking, een gescheurd vat véél vaker voor. We zien daarin een relatie met stress. Onze samenleving weerspiegelt zich in onze ziektes. De snelheid, de haast, de druk. En mannen en vrou wen gaan anders om met stress. Mannen zijn in staat hun stress makkelijker te parkeren. Benen om hoog, biertje erbij, voetbal kijken. Vrouwen lukt dat minder. Die pieke ren en tobben heel wat af. Mijn leerstoel richt zich tevens op vrouwen die een ernstig hoge bloed druk tijdens de zwangerschap had den. We hebben nu hard bewijs ver zameld dat deze groep vanaf 50 jaar aantoonbaar meer aderverkalking heeft. Dat betekent: hen eerder bij de lurven pakken en vroeger beginnen met preventie. We zien dat deze vrouwen op jonge leeftijd vaak last hadden van mi graine. En als ze in de 40 zijn en hun hormoonspiegel zakt omdat ze rich ting overgang gaan, krijgen ze soms ook ontstekingsachtige verschijnse len als reumatische klachten en schildklierproblemen. En pijn op de borst. Hun zwangerschap was vaak dra matisch, soms met een doodgeboren kind. Nu informeert ook de huisarts ernaar. En laten we deze vrouwen thuis hun bloeddruk meten. Mijn derde aandachtsgebied is de microvasculaire angina pectoris - de veroudering van de microscopische haarvaatjes van de hartspier— een typische kwaal voor vrouwen rond en na de overgang. Zij hebben lucht- tekort. Als ze de trap oplopen, staan ze hijgend bovenaan, 's Avonds, na een drukke dag, zitten ze in hun stoel met druk op de borst. Hebben last tussen de schouderbladen, soms pijn aan de kaken. We willen dat syn droom handen en voeten geven, want de klachten worden vaak weg gezet als iets tussen de oren. Er moet een goed medicijn komen en we die nen de technieken te verfijnen om deze aandoening beter zichtbaar te maken. Er zijn vrouwen die zes keer per jaar op de Eerste Hulp belanden. Dat leidt tot grote frustratie. Deze vrou wen staan in rijen op de stoep. Ik ben er allesbehalve trots op dat we hier in Nijmegen een wachtlijst van een jaar hebben. In Nederland laten we mo menteel nog te veel patiënten in de kou staan. Mijn laatste onderzoekspoot is te genwoordig booming: de cardio-on- cologie. Bij vrouwen is borstkanker de meest voorkomende kanker, die gelukkig steeds vaker goed is te gene zen. Maar de medicijnen die worden gebruikt bij de behandeling - che motherapie en aanvullende medica tie - kunnen behoorlijke hartschade veroorzaken. Je hebt vrouwen die met een knob beltje komen, worden geopereerd en klaar is Kees. Maar er zijn ook patiën ten die na hun operatie worden be straald en chemotherapie, de kanker remmer Herceptin en hormonen krijgen. Het hele pakket, kortom. Als je nog jong bent kun je best wat hebben, maar vrouwen in de 70 met hoge bloeddruk en fors verhoogd zaterdag 4 augustus 2018 GO 'Hartinfarct bij vrouw is echt anders' Arno Gelder Angela Maas studeerde medicij nen in Groningen en werkte in het St. Antonius zie kenhuis in Nieuwe- gein, het Rijnstate Ziekenhuis Arn- hem/Velp en de Isala Klinieken in Zwolle. In 2003 was zij de eerste in ons land met cardiolo gische spreekuren, specifiek voor vrouwen. In 2012 werd ze hoogle raar Cardiologie voor vrouwen in het Radboudumc. Ze is gehuwd en heeft twee zonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8