Deze vrouwen en mcmnen hielpen bij cle emancipatie van LHBT+'ers. 1962 1956 Mariene Dietrich Niek Engelschman Anna Blaman David Bowie Harvey Milk magazine 23 De glamouractrice en zangeres (1901-1992) loopt vaak in mannen kleding - er is zelfs een broek naar haar vernoemd. Zij houdt niet verborgen dat ze biseksueel is. Ze zegt ronduit: 'Ein bis- schen bi schadet nie.' Dietrich geeft de eerste lesbische kus op het witte doek in Morocco (1930). Ze komt overal ermee weg. Bekend zijn ook haar escapades met mannen, onder wie John F. Kennedy. Engelschman (1913-1988) is een Neder- landse acteur, verzetsman en medeoprichter n. van het COC. Engelschman beseft in de jaren 30 dat het taboe op homoseksualiteit alleen via een politieke strijd wordt doorbroken. Hij begint het tijdschrift Levensrecht - en hervat de uitgave na de oorlog. Omdat er geen plaatsen zijn waar homo's elkaar gemoedelijk kunnen treffen, richt hij in 1946 de Shakespeare Club op. Die verandert haar naam in 1949 in Cultuur- en Ontspanningscentrum (COC). De belangenorganisatie zet zich in voor rechtsgelijkheid. Overigens heeft het tot 1971 geduurd voordat de strafbaar- heid van homoseksualiteit uit het Wetboek van Strafrecht verdween. Samenstelling CATHÉRINE VAN DER LINDEN Pseudoniem van Johanna Petronella Vrugt (1905-1960). Deze beroemdste vrouwelijke en bekendste lesbische auteur van de jaren 50 maakt geen geheim van haar geaardheid. Daarmee helpt ze indirect andere lesbo's. Sommige kranten bestempe len haar eerste boek, Vrouw en vriend, als pervers en schadelijk, omdat ze openlijk over seksualiteit schrijft. In 1956 wordt haar de P.C. Hooft-prijs toegekend. De Britse rockmuzikant (1947-2016) geldt als een van de helden van de biseksuele gemeenschap. In 1972 ver schijnt zijn lp Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, Bowie op z'n androgynst. 'ledereen zou een biseksuele held kunnen zijn', stelt hij. Dat hij bi was, trekt hij later overigens weer in. Milk (1930-1978) stort zich in de politiek vanuit zijn fotocamerawinkel in een homovriendelijke buurt van San Francisco. Als openlijke homo slaagt hij er na drie pogingen (1972,1975 en 1977) in om in de board of supervisors te komen, een overheidsorgaan dat de stad bestuurt. Milk is daarmee een van de eerste gekozen homoseksuele bestuurders in de VS. 'Wij homo's moeten uit de kast komen om de leu gens, mythen en verdraaide feiten te bevechten.' Hij maakt zich ook sterk voor extra kinderopvang, ouderenzorg, gratis openbaar vervoer en goedkope huurwoningen. Harvey Milk en burgemeester George Moscone worden op 27 november 1978 doodgeschoten door een homofobe tegenstander van Milk. Zie voor meer details de film Milk, met Sean Penn in de hoofdrol. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 88