-. Magnus Hirschfeld 1930 Andreas Burnier Benno Premsela ^56'. MarshaP. Jones Deze Duitse arts en seksuoloog (1868-1935) wil duidelijk maken dat homoseksualiteit tot de natuurlijke variatie behoort. Niets om bang of afkerig van te zijn. Hij strijdt ervoor om het uit de criminele sfeer te halen. Onder anderen Albert Einstein en Leo Tolstoi ondertekenen zijn petitie. Een bekende uitspraak van hem: 'Veel ou ders realiseren zich niet dat er veel kinderen worden geboren die an ders zijn dan de anderen'. De arts richt in 1897 de eerste organisatie voor homorechten op, het Wissenschaftlich-humanitares Komitee, de voorloper van de gaybeweging. In mei 1990 schrapt de Wereld gezondheidsorganisatie homoseksualiteit van de lijst van ziekten. Pseudoniem van Catharina Irma Dessaur (1931-2002). De Nederlandse schrijfster heeft met haar boeken in de jaren 60 veel betekend voor de emancipatie van lesbiennes. Haar liefde voor vrouwen neemt ze in haar eer ste roman, Een tevreden lach (1965) als uit gangspunt. Volgens Dessaur is het een voorrecht te worden geboren in een onder drukte groep. 'Voor iemand die behoort tot de heersende kaste is het veel moeilijker ooit tot enig inzicht van belang te komen.' i Premsela (1920-1997) geldt als groot voorvechter van de homo-emancipatie. Hij heeft na 1945 een actieve rol gespeeld als bestuurder van onder meer De Kleine Kring, Stichting Dialoog en het COC, waarvan hij in 1962 voorzitter wordt. De binnenhuisarchitect en vormgever begrijpt nooit zo goed waarom van homoseksualiteit zo'n punt wordt gemaakt. Hij stelt dat als homo's zichzelf aanvaarden en hun seksualiteit positief bekijken, de buitenwereld dat voorbeeld zal volgen. Zo gemakkelijk gaat dat niet. Ondanks dat in de jaren 70 de wettelijke ongelijkheid verdwijnt, ziet Premsela 'nog steeds te veel homo's die zichzelf niet accepteren'. Deze activiste en dragqueen, geboren als Malcolm Mike Michaels, wordt vaak gezien als de eerste publieke transvrouw van Amerika. Ze raakt in 1969 betrokken bij de Stonewall Inn- rellen in New York. De vlam slaat in de pan als agenten voor de zo veelste keer homoseksuelen en travestieten willen oppakken. Bijna tweeduizend woedende LHBT'ers raken bij de rellen rond de homo- bar betrokken. Uiteindelijk geven de rellen aanleiding tot een heftiger strijd tegen ongelijke rechten. Het leidt tot de allereerste Gay Pride in november van dat jaar. Jones, populair in de kunst- en homo wereld, wordt in juli 1992 dood aan getroffen in de Hudson rivier. De politie doet het af als zelfdoding. 221 zaterdag 4 augustus 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 87