5 tot een clash met Marokkaanse cri minelen. „Tot nu toe gebruiken de Albanezen zo min mogelijk ge weld, maar we weten ook dat ze het niet schuwen wanneer het no dig is." Dat bleek in 2015, toen twee Albanese broers na een mis lukte drugsdeal in Rotterdam met een automatisch vuurwapen wer den doorzeefd. Verschillende bronnen zeggen dat Albanezen ook achter de liquidatie van twee Surinamers zitten, in december 2017 in Rotterdam Beverwaard. „Die mannen werden verdacht van het stelen van cocaïne. Dat bleek later niet het geval te zijn. Het is een vergismoord." Volgens de politie proberen de Albanezen schietpartijen in het buitenland te voorkomen. „Alles is gericht op handel drijven. Ze zijn slim en vermijden geweld. Zo blij ven ze onder de radar van de poli tie en zijn ze welkome gasten in de drugswereld." Door hun stille manier van wer ken, heeft de politie grote moeite om grip te krijgen op de Albanese drugsbazen. „Ze weten precies hoe de politie werkt en maken gebruik van onze zwaktes. Ze wonen bij voorbeeld net over de grens met Duitsland, doen zaken in België en halen drugs binnen in Nederland. Of ze komen Nederland binnen op een visum voor negentig dagen en Alles is gericht op handel drijven. Ze zijn slim en vermijden geweld. Zo blijven ze onderderadar sturen daarna weer een nieuwe crew. Als wij dan net wat perso nen in beeld hebben, zijn ze al weer vertrokken." Volgens de politie hebben de Al banezen alles mee om uit te groeien tot dé dominante crimi nele groepering in Nederland. „Ze worden daarbij geholpen door hun thuisland, waar wetteloosheid en corruptie heerst. Albanië is één van de armste landen van Europa, maar je ziet er de duurste auto's rondrijden", zegt een rechercheur. „Je hebt er clans die gevormd wor den rond de dorpen. Of je nu werkt bij de overheid of in de drugshandel, je bent lid van zo'n clan en daar doe je alles voor." De clanstructuur lijkt sterk op die van de Italiaanse maffia, zegt een politie-expert. Het is geen toe val dat Albanezen samenwerken met maffiaclans. „Ze herkennen eikaars dna. Zo hebben ze beide een sterke zwijgcultuur." Boven dien is Albanië hemelsbreed nog geen 100 kilometer verwijderd van het zuiden van Italië. Van oudsher is er een levendige tabaks- en wa pensmokkel over het smalste punt van de Adriatische Zee. „Albane zen zijn opgevoed door de Itali aanse maffia. Het is ook geen toe val dat zo'n honderd maffialeden permanent in Albanië verblijven." Albanië, een land van nog geen drie miljoen inwoners, is sinds 2014 kandidaat-lidstaat van de EU. Om toe te mogen treden, moet on der meer de corruptie worden te ruggedrongen. Een voortgangs rapport van dit jaar stelt dat Alba nië daarin vorderingen maakt. Po- litierechercheurs vrezen het mo ment dat Albanië toetreedt tot de EU. „We moeten beseffen dat de corruptie er diepgeworteld is. Als Albanië toetreedt tot de EU, krijgt het ook toegang tot onze politie systemen. Dat wordt meteen de zwakste schakel van de EU." De Schiedamse advocaat Cem Kekik staat veel Albanezen bij die in Rotterdam worden opgepakt. Hij nuanceert het gevaar van de Albanezen. „Als je de dagvaardin gen bekijkt, zie je een patroon van dure panden, coke en cash", zegt hij. „Maar wat mij opvalt, is dat het altijd om relatief kleine hoeveel heden van pak hem beet 4 kilo gaat. De vraag is: waarom vindt de politie bij de Albanezen geen gro tere hoeveelheden, zoals 50 of 500 kilo? Welke groeperingen zijn de politie te slim af? Mijn moeder zou er een stuk geruster op zijn als de politie de mannen oppakt die voor honderden miljoenen euro's aan cocaïne verschepen." Frustrerend Voorzitter Jan Struijs van politie bond NPB wijt dat aan een capaci teitsgebrek bij de politie. Hij spreekt geregeld rechercheurs in onderzoeken naar verdovende middelen. Zij zijn gefrustreerd dat ze de grote bazen moeten laten lo pen, vertelt Struijs. „Rechercheurs pakken af en toe een of twee uit voerders op met een paar kilo coke en een vuurwapen, maar krijgen niet de tijd om achter de grote jon gens aan te gaan. De politietop en het Openbaar Ministerie vinden die onderzoeken te lang duren." Volgens Struijs maakt de Alba nese maffia handig gebruik van die onderbezetting bij de politie. „Er gaan verhalen dat Albanezen speciaal tijdens grote evenemen ten in actie komen, omdat ze we ten dat de politie dan geen capaci teit heeft. Het zijn jongens met een maffiatraining, die instructies op hoog niveau krijgen. Recher cheurs maken zich terecht ern stige zorgen, want dit fenomeen brengt de maatschappij in gevaar." zaterdag 4 augustus 2018 GO Geruisloze Albanezen pikken drugshandel in Politiewoordvoerder De politie vond bij invallen in spookpanden van crimine len onder meer bundels bankbiljetten, foto politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5