WEER EVEN THUIS II 19 Bertus Gilden groeide op in Hotel Smalheer in Zierikzee. Door de Watersnoodramp werd zijn ouderlijk huis verwoest. Zijn ouders bouwden een nieuw hotel. Bertus legde de eerste steen. Wie aan het hoekpand op de kruising Nieuwe Haven met de Hoofdpoort straat in Zierikzee denkt, denkt al snel aan de Chinees. Maar op de plek waar veel Zierik- zeeënaren weieens een bak babi pan gang hebben gehaald, stond ooit het bekende Hotel Smalheer. Bertus Gil den (70) groeide er op. Zijn eerste jeugdherinnering is een pittige. Bertus die als vijfjarig jochie 's nachts bij de potkachel op een stoel werd aangekleed terwijl het water om de poten van die stoel heen klotste. Het was de nacht van de Wa tersnoodramp, van 31 januari op 1 fe bruari 1953. In Hotel Smalheer hield de Loterijvereniging die avond een feestje in aanwezigheid van de bur gemeester. Die sloeg vanuit het hotel alarm, waarna de 'fluit van Doele- man' (de toeter van bakkerijgrond- stoffenfabriek Zeelandia) in werking werd gesteld om de stadsbewoners te waarschuwen. De familie Gilden en hun gasten schuilden op de eerste verdieping tot ze uiteindelijk het hotel ontvlucht ten. En dat was maar goed ook. Hotel Smalheer werd in die rampnacht voor een groot deel verwoest. „Ik heb levendige herinneringen aan die nacht. Het was heel indrukwek kend", vertelt Bertus. Foto's te over ook van de puinhoop die van Hotel Smalheer overbleef. Met een half weggedreven piano en de potkachel scheefhangend tussen de brokstuk ken. Pa en ma Gilden werkten snoei hard om hun hotel weer op te bou wen. „We hebben twee keer op nieuw moeten beginnen, heeft mijn moederweleens gezegd. Ze hadden eerst al de Tweede Wereldoorlog meegemaakt." Op 16 juni 1955 werd Hotel Smal heer, Bertus legde de eerste steen, heropend. Het hotel-café-restaurant kreeg de naam 'In 't Wapen van Zee land'. Het pand was eerst volledig ge sloopt en daarna opnieuw gebouwd. Met zestien kamers, een multifuncti onele zaal met biljart en als eerste hotel op Schouwen-Duiveland warm en koud stromend water. Het is met trots dat Bertus over die erfenis van zijn ouders praat. Vertegenwoordi gers, clubs, mensen die betrokken waren bij de heropbouw van het ge bied: ze wisten het etablissement van de familie Gilden goed te vinden. Maar het werk van Bertus' ouders had ook een keerzijde. Veel tijd om zich om hun jongste zoon te bekom meren, was er niet. Dus werd hij naar een internaat in Den Briel gestuurd. Dat hakte er bij Bertus stevig in. „Dat ik Zierikzee moest verlaten, heeft me altijd zeer gedaan. Ik ben met hart en ziel een Zierikzeeënaar. Er werd altijd gezegd: het is voor je eigen bestwil. En daar moest je het maar mee doen. Maar ik miste mijn ouders, mijn zusters en Zierikzee. Daar had ik door het hotel natuurlijk ook wel een heel vrij le ven." Reisde hij in de weekenden naar huis (een reis van bijna acht uur met tram, trein, bus en pontje) dan wachtte Duitse herder Nora haar baasje trouw op. „Die hond lag heel vaak midden in de Hoofdpoortstraat. Dat kon toen nog in die tijd. Menig kind uit de buurt heeft op haar liggen slapen. Het was zo'n schat. Als mijn tas eerder thuis werd gebracht dan dat ik zelf kwam, was ze daar niet weg te slaan tot ik er eindelijk was." Na het overlijden van zijn vader Jo- han in 1960 zette moeder Rika met hulp van familie het Zierikzeese ho tel nog een tijdje voort. De boel over nemen? „Nee", zegt Bertus stellig. „Zulk werk heeft zo'n impact op je leven. Ik had geen zin om dat mijn ei gen gezin aan te doen." Het hotel werd verkocht, wisselde af en toe van eigenaar en kwam een paar jaar terug leeg te staan. Sinds kort zijn er nieuwe eigenaren. Zij zijn van plan er een hotel met wijnbar te vestigen. Tot grote vreugde van Bertus. „Dat doet echt heel veel goed. Ik vind het een eer voor mijn ouders dat het ho tel wordt voortgezet. Zij waren er trots op en ik ben dat ook. Het is toch iets wat je ouders op poten hebben gezet." Dat ik Zierikzee moest verlaten, heeft me altijd zeer gedaan. Ik ben met hart en ziel een Zierikzeeënaar zaterdag 4 augustus 2018 GO Trots Esme Soesman op erfenis van ouders Bertus legt de eerste steen van het nieuwe hotel. Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Bertus Gilden voor het hotel. Zijn ouders doopten het na de Ramp 'In 't Wapen van Zeeland', daarvoor heette het Hotel Smalheer, later Lotus en Man Li. foto ernestaverburg - Bertus Gilden Hotel Smalheer voor de Watersnoodramp. Rechts de brokstukken van Hotel Smalheer na de Watersnoodramp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55