Middelburg hernieuwt oude handelsrelatie 18 ZEELAND LAMA JAMPA BEZOEK AAN WOLPH AARTSDIJK LamaTsultrim JampaGyatso, een tantrische, Tibetaans- boeddhistische meester, verblijft een maand in De Wilgetuunin Wolphaartsdijk. Wie is hij en wat komt hij doen? Lama is de aanduiding voor een geestelijk leraar in het Tibetaanse boeddhisme. Monniken die zich zo ontwikkeld hebben dat ze anderen kunnen onderwijzen, krijgen deze eretitel. Maar Lama Jampa komt niet uit het oosten, hij komt uit Spanje en werd in 1965 geboren in Granada. Eigenlijk heet hij Juan Ra- mon Galvez Marin. Hij is in mili taire dienst geweest, hij eet vlees en drinkt soms een biertje, zijn lieve lingsgerecht is paella en hij loopt meestal in westerse kleren rond. Als boeddhistisch leraar wordt hij het liefst eenvoudigweg aangespro ken als 'Lama Jampa'. In hun sa menhang kunnen deze Tibetaanse woorden begrepen worden als 'oce aan van liefde en wijsheid'. Door toeval (al bestaat dat volgens de boeddhisten niet; alles is karma, het resultaat van de wet van oor zaak en gevolg). Op een dag wan delde de dertienjarige Juan met zijn ouders in Parijs, waar zijn vader werkte. Daar liep hij de boeddhisti sche leermeester Kalu Rinpoche tegen het lijf, een van de eerste la ma's die in het westen onderricht gaf. Vanaf dat moment wilde Juan nog maar één ding: het klooster in en door hem onderwezen worden in de leer van Boeddha. Na vier jaar werd hij toegelaten. Van zijn 17de tot zijn 21ste woonde Juan in een klooster. Ondertussen studeerde hij voor verpleegkundige, omdat zijn meester vond dat hij in zijn ei gen cultuur geworteld moest blij ven. En hij beoefende vechtspor ten. Een beetje wel. Hij is meester in vechtsporten als Tai Chi, Qi Gong, Kung Fu, Wing Chung en Lama Pai. Hij volgt de Shaolin-traditie van martial arts. Hij heeft twee keer drie jaar in zwijgende meditatie doorgebracht. Tot hij besloot dat hij de wereld beter diende door er voor anderen te zijn. Geen woorden, maar daden. Dharma is de leer van de eerste Boeddha: Siddharta Gautama, een Indiase prins (circa 500 voor Chris tus). Hij verruilde na een ontmoe ting met een monnik de luxe van zijn paleis voor een leven in een voud, op zoek naar verlichting (af wezigheid van lijden, volgens het Boeddhisme). Het boeddhisme ziet meditatie als weg om geestelijk en lichamelijk lijden te verlichten. Op zijn beurt inspireerde Siddharta anderen. Zo ontstond de ononder broken overleveringslijn van Tan trische meesters, waarvan Lampa Jampa onderdeel is. 'Het' Boed dhisme is uiteengevallen in diverse stromingen, die net als in het Christendom claimen de enige ware te zijn. Als tegenreactie ont stond de Ri-me beweging, verge lijkbaar met de oecumene. Ri-me predikt respect en tolerantie voor de verschillende stromingen, die ieder een ander soort mens aan spreken. Lama Jampa behoort tot de Ri-me maar heeft zijn basis in de Shangpa Kagy (geen woorden maar daden) en Nyingma (spon taan begrijpen, helder weten, volle dige vrijheid, puurheid en waar achtigheid). Van 16 tot 26 augustus geeft Lama Jampa dagcursussen in De Wilge- tuun in Wolphaartsdijk: 'Dro Dragkpa' (werken met de energie van stenen), 'Ti Shi Kuem Qi Gong' (helende kracht van geluid en be weging), Medicijn Boeddha Initia tie, 'De vier drala's' (werken met het subtiele energiesysteem van het lichaam) en Tibetaanse trulkor yoga. Hij gaat terug naar zijn huidige woonplaats, Lago Maggiore in Ita lië, waar hij zijn studenten onder wijst. Maar eerst komt hier nog een afsluitende vuur-puja (reinigings ceremonie). En natuurlijk: een goede paella. „Misschien gaan na dat bezoek In donesische bedrijven of de over heid ook proberen om economie en toerisme te combineren", zegt stadsacquisiteur Cees Verhage. Want hij neemt begin november de Indonesische gasten mee naar Seafarm in Kamperland. „Waar op land vis gekweekt wordt, maar waar ook een voortreffelijk restau rant is. Dat is een mooie combina tie die daar ook kan werken." De vijftig Indonesische bedrij ven zijn geïnteresseerd in water management, visserij, voeding en landbouw en gaan die vier dagen op bezoek bij tal van Zeeuwse be drijven die op dat gebied actief zijn. Maar ook een bezoek aan een koffiebranderij in Antwerpen staat op het programma. „Want Indonesië is ook op dat terrein ac tief', vult wethouder Chris Dek ker aan. Gastheer Middelburg doet samen met een aantal andere steden mee aan het project 'De Nederlandse Gouden Eeuw'. Dat gebeurt onder meer om het toerisme in die steden te pro moten. Maar er vloeien ook andere projecten uit voort. Zoals het aan boren van de banden met de zake lijke contacten uit de zeventiende en achttiende eeuw. Middelburg vindt dat heel Zeeland van het pro ject hoort te profiteren. Vandaar de rondgang door de provincie. Dekker: „Als hoofdstad hebben we een verantwoordelijkheid richting de andere Zeeuwse gemeenten." Verhage en de Dekker vertellen dat ze eerst op bezoek zijn geweest bij de ambassade in Den Haag om daar dat plan voor te leggen. Toen er enthousiast werd gereageerd, vroeg de Middelburgse delegatie in welke bedrijfstakken ze interesse hebben. Verhage: „Wij zijn de gastheer, de gasten mogen bepalen wat ze willen zien en horen." Ver volgens benaderde de Middel burgse delegatie een groot aantal Zeeuwse bedrijven en organisaties die actief zijn op de gebieden van die terreinen: watermanagement, visserij, voeding en landbouw. Nu hebben ze een flinke lijst van be drijven en instellingen die in no vember de Indonesische delegatie wil ontvangen of spreken. „Van de HZ en Proefboerderij Rustenhoeve tot Damen en het NIOZ (Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee) in Yerseke." Er wordt ech ter ook buiten Zeeland gekeken. Verhage: „We willen ook Campina en Verstegen Kruiden Spece rijen erbij betrekken." Hij geeft aan dat ook andere bedrijven wel kom zijn. „Ze kunnen zich mel den." zaterdag 4 augustus 2018 Geen woorden, maar daden Ondine van der Vleuten Wolphaartsdijk Een lama, is dat een Oosterse wijze of zo? Hoe word je als westerling Tibe- taans-boeddhistische monnik? Kung fu, net als in die film met Da- vid Carradine? De term Dharma duikt vaak op in relatie tot boeddhisme. Wat is dat eigenlijk? Dus wat gaat daar nu gebeuren, in Wolphaartsdijk? De Tibetaans-boeddhistische Lama Jampa komt in Wolphaartsdijk verschillende dagcursussen geven, foto mechteld jansen En wat doet Lama Jampa als hij hier klaar is? Middelburg haalt de banden aan met landen waarmee in de ze ventiende en achttiende eeuw handel werd gedreven. Als eer ste gebeurt dat met Indonesië. Een handelsmissie uit dat land komt van 1 tot en met 4 oktober naar Zeeland. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54