14 WEE De koran verbieden, alle moskeeën sluiten. Vincent Mareels uit Goes wil er naar eigen zeggen niets van weten. Hij zei de PVV vaarwel en maakte met Nieuw Goes een opvallende entree in de Goese politiek. „Twaalfhonderd mensen hebben op mij gestemd. Daar ben ik trots op." PORTRET VINCENT MAREELSA Wij hebben zowel linkse als rechtse punten in ons programma staan Wie binnen stapt in de woning van Vincent Ma reels (24) treft pal achter de voordeur een Nederlandse vlag. In de woonkamer hangt op een promi nente plaats een grote Zeeuwse vlag. Ja, de Goesenaar is trots op zijn roots. Hij studeerde aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, maar wist al tijd dat hij in Zeeland wilde blijven wonen. „Hier woont mijn familie en heb ik vrienden. Hier voel ik me thuis." In zijn geboortestad Goes verraste lijsttrekker Mareels samen met zijn kompanen vriend en vijand door met zijn partij Nieuw Goes drie zetels in de gemeenteraad te bemachtigen. Tussen de gelouterde partijen delen drie jonge honden (Mareels' fractie genoten zijn 23 en 25 jaar oud) nu mee in de macht. „Het was inderdaad een uitslag om van te dromen. Hoewel ik altijd heb geloofd dat we zetels zouden halen, hoor. Ik ben er trots op. We kwamen uit het niets, maar bijna 2000 men sen hebben op ons gestemd. Zelf kreeg ik 1200 voorkeursstemmen. Dat is nogal wat." „Het was natuurlijk even wennen, maar we hebben er bewust voor ge kozen het niet eerst een tijd rustig aan te kijken. We zijn er vol ingegaan, bijvoorbeeld met ons voorstel om de hondenbelasting af te schaffen. Daar mee hebben we meteen een verkie zingsbelofte waargemaakt." SP-raadslid Floor van Lamoen heeft wel eens gezegd dat zijn par tij niet heel warm werd onthaald toen ze in 2010 in de raad kwam. Heb je dat ook zo ervaren? „Nee, dat kan ik niet zeggen. Ik zag wel dat de anderen de kat even uit de boom keken. Zo van: wie zijn die lui? Maar ik denk wel dat ze merken dat we serieus zijn en dit niet als een leuk avontuurtje zien. Wij willen dingen bereiken." „Zeker wel. In mijn persoon hadden we ook een wethouderskandidaat. Maar het had evengoed iemand an ders kunnen worden hoor, afhanke lijk van de portefeuille." „Tja... Niet helemaal, eigenlijk. Wij hadden een mooi verkiezingspro gramma met doordachte punten, stellen ons netjes op en zijn allemaal goed opgeleid. Waarom zouden we die verantwoordelijkheid niet kun nen dragen? Maar ik wil niet vier jaar zitten mokken, hoor. We gaan zoveel mogelijk punten uit ons programma proberen door te voeren. Ik geloof dat de coalitie (een voortzetting van CDA, VVD en SGP/CU, red) het echt wel meent dat ze meer dan ooit de hele gemeenteraad bij het beleid wil betrekken. Ze hebben natuurlijk ook geen keus, met zo'n krappe marge." „Juist vanwege hoe het tot voor kort ging. Wij woonden de raadsvergade ringen al een paar jaar bij en zagen dat het steeds weer oppositie versus coalitie was. Een motie indienen als oppositiepartij had nauwelijks zin. Dat zou niet zo moeten zijn. Wij staan voor bestuurlijke vernieuwing. Het moet transparanter. Burgers moeten meer te zeggen krijgen. Wij pleiten voor het invoeren van een re ferendum en, zodra de landelijke overheid dat toestaat, het recht streeks kiezen van de burgemeester door de inwoners." „Dat is waar. En hoewel dat dus niet de manier is waarop wij vinden dat het moet, sta ik daar nog steeds ach ter. Zolang dit de procedure nog is, spelen we het spel mee. Als ik niet in de commissie was gaan zitten, had ik mijn kiezers tekortgedaan. Boven- PASPOORT dien verlies je dan ook een beetje het recht van spreken als je later vindt dat een burgemeester het niet goed zou doen. Ik heb er trouwens alle vertrouwen in dat Margo Mulder een goede burgemeester wordt hoor." „Die kans is zeker aanwezig. Als het om de gekozen burgemeester gaat, ligt de bal echt bij het Rijk. Maar een referendum kun je op gemeentelijk niveau regelen. Ik meen dat de ge meente Utrecht een referendum verordening heeft. Wij willen dat ook Goesenaren kunnen afdwingen dat de bevolking zich kan uitspreken over een besluit van de gemeente raad." „Absoluut niet. Wij hebben zowel linkse als rechtse standpunten in ons programma staan. Neem nu so ciale woningbouw. De komst van meer huurwoningen is één van onze speerpunten." „Klopt, maar wel een fatsoenlijke vind ik. Van zaken als het verbieden van de koran en het sluiten van alle moskeeën moet ik niks hebben. Dat is ook de reden dat ik de PW heb verlaten. Die partij werd steeds ex tremer. Maar ik vind wel dat je, zon der meteen voor extreem-rechts te worden uitgemaakt, moet kunnen vaststellen dat er een grens zit aan het aantal mensen dat je kunt op vangen. Ik zie de samenleving als een soort spons. Die is een keer vol. Laten we ons nu eerst eens richten op een goede integratie van de nieuwkomers die er al zijn. Dat ze goed Nederlands leren en weten wat onze normen en waarden zijn." „Ik vond het een vals artikel. Ze heb ben ook helemaal geen wederhoor gepleegd. Maar goed, Kafka is een club waarvan de AIVD heeft vastge steld dat ze extreemlinks is en aanzet tot haat en intimidatie. Dan weet je wel met wat voor mensen je te ma ken hebt. Ze zijn niet serieus te ne men." „Ik vond dat we dit niet over onze kant konden laten gaan. Als je niet reageert, kunnen mensen denken dat er een kern van waarheid in zit. We hebben het meteen de kop inge drukt. Ik heb trouwens helemaal niet het idee dat mijn verleden bij de PW me achtervolgt, hoor. Eigenlijk heeft niemand het daar ooit over." „Geen van beide. Ik ben van Nieuw Goes. Echt, ik laat me niet in een hokje plaatsen." „Het is een soort bingokaart. Kijk, het afschaffen van de hondenbelas ting kunnen we al wegstrepen. En winkels mogen sinds kort elke zon dag open. Al moet ik daarvoor ook credits aan Carel Bruring van Groen- Links geven. Eerlijk is eerlijk. We hopen de komende jaren nog veel meer dingen te kunnen wegstrepen. Meer huurwoningen, bijvoorbeeld. Of lagere parkeertarieven. Waarom maken we het Molenplein niet gratis of flink goedkoper? Daar staat nu bijna niemand. Daarmee maken we Goes een stuk aantrekkelijk voor toeristen." „Natuurlijk. Het moet wel kunnen. Daar willen wij als Nieuw Goes echt heel realistisch in zijn. Als wij met voorstellen komen, moeten die be taald kunnen worden. Wij gaan niet zomaar iets roepen. Maar niet alles hoeft veel geld te kosten natuurlijk. Neem nu de toeristische ganzen- route die wij willen. Het idee daar voor heb ik opgedaan tijdens een va kantie in Dijon in Frankrijk. Daar is een uil het symbool van de stad. Er is daar een prachtige route uitgestip peld langs alle mooie plekjes. Een voudig te lopen, omdat er om de vijf tig tot honderd meter een tegeltje ligt met een uil erop. Zoiets zouden we in Goes met ganzen moeten doen." zaterdag 4 augustus 2018 GO 'De PVV werd mij veel te extreem' Rob Paardekam Drie zetels, dat had je vast niet ver wacht? Hoe waren de eerste maanden? Dat doe je vooral door in het col lege te zitten. Had je dat graag ge wild? In het verslag dat informateur Ad Schenk destijds uitbracht, viel te lezen dat vrijwel alle andere par tijen vonden dat jullie eerst maar eens wat ervaring moesten opdoen in de raad. Snap je dat? Waarom was de komst van Nieuw Goes eigenlijk nodig? Je ging wel in de vertrouwenscom missie zitten die een nieuwe burge meester voor Goes uitzocht. Vincent Mareels (24) werd geboren in Goes, maar bracht een groot deel van zijn jeugd door in Heinkens- zand. Daar zat hij op openbare ba sisschool De Rei ger. Zijn vwo-di- ploma haalde hij op het Goese Ly ceum. Daarna stu deerde hij rechten aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Daar haalde hij zijn meestertitel. Hij werkt als juri disch medewerker bij North Sea Port (voorheen Zee land Seaports). Daarvoor was hij meer dan zeven jaar werkzaam bij Shell-station De Baar in Goes. In zijn vrije tijd kweekt hij cactus sen en beoefent hij graag de schietsport. Mareels is vrijge zel en woont in Goes-West. En het referendum. Gaan jullie daar nog energie in steken? Waar staan jullie eigenlijk in het politieke spectrum? Je stond in 2015 op de lijst van de PVV bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten in Zeeland. Is Nieuw Goes een soort PVV-light? Maar jullie hadden ook een stevige migratieparagraaf. Een paar dagen voor de verkiezin gen plaatste Kafka een artikel over Nieuw Goes op haar website, waarin werd gezegd dat kandida ten betrokken zijn geweest bij ex treemrechtse initiatieven. Waarom vonden jullie het dan toch nodig om uitgebreid te reageren? Maar waar moeten we je plaatsen? Ben je links of rechts? Wat kunnen we de komende drieënhalf jaar nog van Nieuw Goes verwachten? (Mareels laat een flyer zien. Daarop staan, ver deeld over negen hokjes, de be langrijkste standpunten van de partij.) Dat kost de gemeente wel een pak geld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50