Een echte Van Gogh, voor aan de voeten 4 Ze hebben de kunst afgekeken van de Italiaanse maffia, werken in stilte én bestuderen hun tegenstander, de politie. Hoe Albanese drugscriminelen op hoog niveau in Nederland opereren. COCAÏNEMARKT MACHTSOVERNAME Spookpanden noemt de politie ze, luxe appartementen in woontorens waar geen bewoner staat ingeschreven. De mannen die de appartementen met contant geld huren, laten zich nauwelijks zien. Het liefst sturen ze hun auto rechtstreeks de inpandige parkeergarage in, om met ge vulde sporttassen in de hand anoniem de lift naar boven te ne men. Het is de manier van leven voor veel Albanezen die geruis loos hun geld verdienen in de Rotterdamse en Amsterdamse drugsscene. Bij een grote politieactie op 12 juni vallen agenten binnen in zo'n spookappartement in de Rotterdamse Schielandtoren, een bakstenen kolos van 101 me ter hoog. Drie Albanezen schrik ken wakker als de voordeur met een dreun wordt opengebeukt. In hun appartement liggen pak jes cocaïne, dure telefoons en merkkleding. Diezelfde ochtend haalt de politie zes andere appar tementen overhoop in het cen trum van Rotterdam, waarbij nog vier Albanezen worden ge arresteerd. Agenten vinden wik kels met briefjes van 200 en 500 euro, dure telefoons en kogelwe rende vesten. Jammer dan Politieacties zoals deze zijn een ingecalculeerd risico voor de Al banese maffia, zegt een ervaren rechercheur. „Worden er een paar gepakt? Jammer dan. Ze we ten dat Nederland mild is met vervolging, dus dat verlies pak ken ze. En net zo snel wordt een nieuwe crew ingevlogen." Albanese drugsbazen maken razendsnel carrière op de Neder landse drugsmarkt. Stonden ze enkele jaren geleden nog bekend als de onderknuppels die zee containers met drugs leeghaal den, anno 2018 hebben ze de co- caïnemarkt veroverd. „Er zijn een paar grote jongens actief. Ik ken een mager kereltje in Rotter dam dat je geen cent zou geven, maar hij is dé man op dit mo ment", zegt een insider in het drugsmilieu. „Die Albanees trekt partijen van honderden kilo's te gelijk binnen." Dat bevestigt een rechercheur die meerdere onderzoeken naar Albanese drugscriminelen deed. „Ze zijn begonnen zoals de Ma rokkanen. Eerst knapten ze de vuile klusjes op, maar we zien dat ze een steeds dominantere positie innemen in de drugs markt. Die hadden ze al in Enge land, maar omdat de Britse poli tie stevig op ze drukt, komen steeds meer kopstukken richting Amsterdam en Rotterdam. Daar zitten grote jongens tussen, die inmiddels zelf zakendoen met Zuid-Amerikaanse kartels." Betrouwbaar Verschillende bronnen geven aan dat de Albanezen de positie overnemen van de Marokkaanse drugscriminelen in Nederland. Tot voor kort haalden groeperin gen zoals die van de gezochte Utrechter Ridouan Taghi grote partijen cocaïne binnen. Talloze brutale liquidaties richtten de schijnwerpers op de mocromaf- fia, zoals de moord op de broer van kroongetuige Nabil B. eerder dit jaar. Door al die aandacht hebben Marokkanen moeite om zaken te doen, zegt een insider in het milieu. „Ze zijn een beetje uit de gratie geraakt. Albanezen springen in dat gat. Ze werken geruisloos en zijn betrouwbaar." Politierechercheurs vrezen dat die machtswisseling kan leiden De geselecteerde werken, die persoonlijke momenten uit het leven van Vincent van Gogh ver tegenwoordigen, sluiten volgens de schoenenfabrikant aan bij het creatieve ethos van Vans. „Elk ontwerp is een ode aan de meesterwerken van Van Gogh. Alle modellen uit de schoenen collectie hebben een op maat gemaakte finishing touch. Het voetbed bootst de penseelstre ken van Van Gogh na met de lo go's van het Van Gogh Museum en Vans lock-up. Bovendien is elk item voorzien van een label dat meer vertelt over de achter grond van het kunstwerk waar het item op geïnspireerd is", zo klinkt het. De verkoopactie lijkt een succces: de servers van het museum raakten meteen over belast. Ze staan afgebeeld op de kleding en sneakers. Met de Vans x Van Gogh Mu seumcollectie haalt het museum de wereldberoemde kunstwer ken van Van Gogh naar eigen zeggen letterlijk van de muur en presenteert ze buiten de muse ummuren op een nieuwe manier aan een nieuw publiek. „We zijn blij met de samen werking met Vans, omdat het project aansluit bij onze missie om het leven en werk van Vin cent van Gogh toegankelijk te maken voor zoveel mogelijk mensen. Om hen te verrijken en te inspireren", zegt zakelijk di recteur Adriaan Dönszelmann. De kleding en sneakers zijn vanaf vandaag verkrijgbaar en gemaakt in samenwerking met de Amerikaanse schoenenfabri kant Vans. Het museum en de schoenenfabrikant selecteerden een aantal meesterwerken van Van Gogh zoals De Zonnebloe men, Schedel, Amandelbloesem, Zelfportret als schilder, Oude wijngaard met boerin en verschillende brie ven van de schilder zaterdag 4 augustus 2018 GO Amandelbloesem in twee versies, foto van gogh museum Koen Voskuil Amsterdam ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Van Goghsneakers, die te koop zijn via het Van Gogh Museum, foto van goghmuseum Er waren al pennen, posters, rollen behang, mokken en vaasjes, nu zijn de wereldbe roemde schilderijen van Van Gogh ook als kledingstuk en schoeisel te verkrijgen. Caspar Naber Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4