II Wespennesten. Wat nu? Waterschap herstelt de stormschade in de haven 5 BINGO JUBILEUM Een hengel, tv, broodrooster, koffiezetapparaat,of een complete tuinset. Je kunt het zo gek niet bedenken of Joke Janisse (80) heeft het wel gewonnen. De Middelburgse speelt al veertig jaar bingo en reist het hele land door om het spelletje met ballen te spelen. „Ik heb een moeilijke tijd achter de rug, maar bingoën blijf ik doen zolang het gaat." De bijna 8i-jarige Middelburgse moet binnenkort een zware opera tie ondergaan en verloor pas haar man en een van haar kinderen. Maar stoppen met bingo? Dat nooit. Het spel met 75 getallen geeft haar veel levensvreugde. Vo rige week werd ze in Aagtekerke in het zonnetje gezet om haar 40-ja- rig bingojubileum te vieren. „Het is voor mij echt een moment om er even tussenuit te zijn. Ik kijk er heel de week naar uit. Ik ben maar alleen en vind het leuk om in ge zelschap te zijn." Ze kan zich haar eerste bingo nog goed herinneren. „Dat was in Aagtekerke, ik was toen 39. Ik ging er met een vriendin heen. Ik had een rijtje goed en had prijs, maar ik mocht daarna niet meer mee doen om de hoofdprijs. Dat is me wel bijgebleven. Erg jammer was dat- Winkeltje Toch bleef ze doorgaan met het spelletje dat in de zomermaanden volop wordt gespeeld op cam pings en in buurthuizen. Ook deze woensdagavond is Janisse weer van de partij in verenigings gebouw Amicitia in Aagtekerke. „Ik doe het niet voor de prijzen hoor", vertelt ze. „Wat ik allemaal heb gewonnen? Dat kan ik alle maal niet opnoemen hoor, het is een hele berg. Maar ik geef alles weg aan de (klein-)kinderen. Ik had anders wel een winkeltje kunnen beginnen." Met de prijzen had ik wel een winkeltje kunnen beginnen Iedereen kent Janisse inmiddels wel tijdens de bingoavonden en ze heeft er ook vrienden en ken nissen aan overgehouden. „'Daar komt Joke weer om een prijs hoor', krijg ik dan wel eens te ho ren in de zaal. 'Daar betaal ik toch voor', zeg ik dan altijd maar. Als je prijs hebt, mag je zelf iets uitzoe ken. Dat is het leuke ervan." Het geluksgetal van Janisse is nummer vijf. „Het heeft met de geboortedatum van m'n man te maken en ik ben zelf ook op de vijfde geboren. Vorige week zat ik heel de tijd te wachten op num mer 36. Die viel maar niet, je zit dan wel een beetje in spanning, ja. Je moet goed op blijven letten." Want op een valse bingo zit ook Janisse natuurlijk niet te wachten. Toch heeft ze die wel eens gehad. „In Brabant wel eens ja, want ook daar heb ik vaak gespeeld. Ze ken nen me in heel Nederland wel, want ik heb vroeger ook in Den Haag meegedaan. Dan werd er ge speeld om 10.000 gulden." De fanatieke bingoster zorgt dat ze altijd op tijd aanwezig is in de zaal. „Als het om 20.00 uur be gint, ben ik er om 19.00 uur. Ik wil vooraan zitten, dan heb je de beste plek en kun je het oplezen van de getallen goed verstaan." In Aagte kerke gebeurt dat deze woensdag avond in twee talen: Nederlands en Duits, want er zijn ook veel toeristen. Aan hoeveel bingo's ze heeft meegedaan, durft Janisse niet te zeggen. „Ik zou het echt niet we ten. Het zullen er wel een paar honderd zijn. Alleen in de zomer vakantie speel ik al zes keer. Ik moet binnenkort een operatie on dergaan in Utrecht, maar het is te hopen dat ik daarna gewoon kan doorgaan. Want wat er ook ge beurt, ik zal naar de bingo gaan." In de gemeente Hulst is het wel erg vaak prijs: daar komen al drie we ken lang per dag gemiddeld vijf meldingen binnen, vertelt een woordvoerster. Bewoners uit alle kernen van de gemeente hangen aan de lijn. Ook op andere Zeeuwse gemeentehuizen wordt telefonisch regelmatig bericht over nesten. Op Schouwen- Duiveland kwamen in juli ongeveer 170 meldin gen binnen, andere gemeenten, zo als Kapelle, spreken van minder forse verhogingen van het aantal bellers. Overigens gaan gemeenten ver schillend om met die meldingen. In Hulst wordt mensen aangeraden zelf een ongediertebestrijder in te schakelen of, als het om bijen gaat, een imker. Op Schouwen-Duive- land komt de gemeente wel in actie, laat een woordvoerder weten. „Wij gaan altijd kijken, in eerste instan tie om te zien of het om wespen of om bijen gaat. Bij bijen schakelen we een imker in. Als het wespen zijn, bellen wij naar een ongediertebestrijder." Overigens moet die wel door de bewoner betaald worden. In Kapelle nemen ambtenaren bij twijfel over de precieze diersoort ook eerst een kijkje. Gaat het om bijen, dan wordt een imker gebeld. Blijken wespen de boosdoeners, dan wordt mensen aangeraden zelf een bestrijder te bellen. Het aantal meldingen van wes pennesten is in het hele land groot - op sommige plekken is zelfs sprake van vier keer zoveel nesten ten opzichte van vorig jaar. De die ren spinnen garen bij de intense droogte. VLISSINGEN Op de westelijke dam van de buitenhaven in Vlis- singen en in de Van Cittershaven in Vlissingen-Oost hebben golven tijdens stormen schade veroor zaakt. Waterschap Scheldestro- men gaat die de komende tijd her stellen. Ook de havendam bij het gemaal in Waarde wordt aange pakt. In Waarde gaat het om verster king van de huidige functie, om aan de veiligheidseisen te kunnen blijven voldoen. Daar wordt de komende dagen begroeiing en zeewier verwijderd, en vanaf 13 augustus breuksteen gestort. Eind deze maand is het werk daar klaar. Tot die tijd is het buitendijkse fiets- en voetpad dicht tussen Den Inkel en het haventje van Waarde. Het werk aan de havendam in Vlissingen - ter hoogte van res taurant De Punt - begint op 27 au gustus. Over een lengte van zo'n tweehonderd meter worden be schadigde stukken opgevuld met breuksteen. En in de Van Citters haven moet, ter hoogte van Zee land Refinery, een deel van de steenbekleding worden hersteld. Beide werkzaamheden moeten op 1 oktober klaar zijn, want dan begint het stormseizoen. zaterdag 4 augustus 2018 'Ik doe het niet voor de prijzen hoor' Maurice Steketee Middelburg Joke Janisse streept de getrokken nummers door op haar bingokaart, foto ruben oreel -Joke Janisse In Zeeuwse gemeentehuizen komen de afgelopen weken steeds meer meldingen binnen van wespennesten. Gemeenten gaan er verschillend mee om: sommige verwijzen meteen door, andere komen in actie. Bob Maes/Martijn de Koning Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41