ROOKVRIJp GENERATIE Agema (PVV): 'Bizar, een rookverbod in de buitenlucht' 3 BEVERWIJ KSTRAAT ROOKVRIJ OPENLUCHT Het Rotterdamse plan om in enkele straten roken te verbieden, is slechts een voorbode. Tal van gemeenten onderzoeken of het kan. Want dat is wel de vraag: kan het? „We hebben rechtszaken nodig, het wordt spannend." De eerste rookvrije straat in Neder land? Die bestaat eigenlijk al: in de Beverwijkstraat in Amsterdam- Noord hangen sinds februari 'rook vrij-borden'. Huisarts David Koet sier - die ook de pont over het IJ al peukvrij maakte - kreeg het voor elkaar. Toch liggen de peuken links en rechts op straat. „Dat kun je po sitief en negatief uitleggen," zegt Koetsier. „Negatief: men houdt zich er niet aan. Positief: de mensen in de straat spreken rokers aan en die trappen meteen hun peuk uit." Het toont het probleem aan van de eerste rookvrije straat van Ne derland: het is geen verbod, maar een vriendelijk verzoek. Het ant woord op de vraag of het werkt, be gint Koetsier met een seconden- lange aarzeling. „Eeehhhh... De mensen herkennen onze borden vaak niet. Een blauw bord met een vink erdoor en het woord 'rook vrij'... Niet iedereen snapt dan dat je niet mag roken. En technisch ge zien mag het ook nog wél. Er staat nog niets in de Algemene Plaatse lijke Verordening, de APV. Een echt verbod en boetes zijn nog wel no dig. Maar veel mensen durven hier nu wel rokers aan te spreken." Toch is de Beverwijkstraat een opstap naar wat onvermijdelijk gaat gebeuren: rookvrije buitengebie den in Nederland. Wat begon met openbare gebouwen (1990), ge volgd door de werkplek (2004), uit dijde naar de horeca (2008) en nu doorgroeit naar speeltuinen, sport clubs en schoolpleinen, kan nooit ophouden bij straten en pleinen. De stad Groningen loopt, aange jaagd door verslavingsarts Robert van de Graaf, wat dat betreft voorop. Volgende maand moet de gemeenteraad instemmen met het plan om via de APV roken ook bui ten te kunnen verbieden. „In Gro ningen zijn we eigenlijk veel verder Niet iedereen snapt datje niet mag roken. En technisch gezien mag het ook nog dan in Rotterdam", zegt Van de Graaf. „Neem het ziekenhuis UMCG. Dat gaat roken op het eigen terrein helemaal verbieden. Maar wat gebeurt er: vlakbij de ingang van het ziekenhuis staan ze te ro ken. Want dat is gemeentegrond. Dus ligt bij de gemeente het ver zoek om roken op het plein voor het ziekenhuis te verbieden. Want het kan niet dat als je net een hartaan val hebt overleefd, en je het zieken huis uitloopt, je meteen langs de ro kers moet." Van de Graaf beseft zich terdege dat de vraag 'waar houdt dit op' zich opdringt bij het verbieden van ro ken op straat. „Je botst op een gege ven moment met de persoonlijke vrijheid van het individu. Je kunt niet zomaar overal roken verbieden. Er züllen rechtszaken komen. En dat is goed, die hebben we nodig om grenzen te bepalen. Wat mij be treft moet de APV gebruikt worden op plekken waar kwetsbare men sen zijn. Een totaal rookverbod is niet nodig. En kan ook niet." Blowverbod Advocatenkantoor Van Benthem en Keulen uit Utrecht zocht eind vorig jaar de juridische mogelijkhe den uit om de roker van straat te verjagen. Via de APV is inderdaad een en ander mogelijk, maar daar zitten grenzen aan. Amsterdam kreeg in 2011 zelfs een plaatselijk blówverbod niet voor elkaar, omdat blowen op straat al was geregeld in de Opiumwet. En voor het 'gewone roken' kent Nederland sinds 1990 de Tabakswet. Maar omdat de Tabakswet niets zegt over roken in de buitenlucht, biedt dat volgens Van Benthem Keulen wél de mogelijkheid om een en ander in de APV op te ne men. Zeker waar roken tot overlast leidt. En anders is er vanaf 2021 de nieuwe Omgevingswet, met als doel 'het in stand houden van een veilige en gezonde fysieke leefom geving'. Dat zijn nóg meer juridi sche wapens voor de anti-rook- lobby. Volgens Edward Ernst van de VNG zijn enige tientallen gemeen ten al bezig met de APV, maar is het nog nergens zover. Ook niet de ge meenten Ureterp en Abcoude, die recent riepen 'de eerste rookvrije gemeente van Nederland' te willen worden. „Maar het komt er aan," zegt Ernst, „het wordt spannend." REACTIE POLITIEK Rotterdam krijgt mogelijk als eerste plaats in Neder land twee straten waar he lemaal niet meer mag wor den gerookt, zo werd giste ren bekend. Het Erasmus MC, Erasmiaans Gymna sium en Hogeschool Rot terdam willen de sigaret uit hun buurt verbannen en hebben daarover een brief gestuurd aan burgemeester Aboutaleb. „Bizar, een rookverbod in de buitenlucht", reageert PW'er Fleur Agemam (foto). „Maar de an tirooklobby zal zijn zin wel weer krijgen met het slappe college in Rotterdam." Zelf is Agema al jaren gestopt, al rookt ze soms een sigaretje mee. „Ik ben ook niet vóór roken en zal iedereen aansporen te stoppen, maar ik vind die antirooklobby soms zo agressief dat die zijn doel voorbijschiet." D66 is juist heel erg te spreken over het plan. Ka merlid Antje Diertens: „Mooi dat ziekenhuizen en scholen deze stappen zet ten. Zulke initiatieven werken het beste als ze van onderaf worden geno- men. D66 vindt het een goede ontwikkeling dat steeds meer men sen aan de gezondheid van meerokers denken." PvdA en CDA laten we ten dat het aan de lokale politiek is om hier uitein delijk een besluit over te nemen. „De PvdA steunt landelijke maatrege len zoals sigaretten uit het zicht en minder verkoop punten. Die zor gen ervoor dat roken minder vanzelfsprekend wordt en daarmee komt een rookvrije genera tie dichterbij", aldus Ka merlid Lilianne Ploumen (foto). „Het is goed te zien dat er zo'n sterke maat schappelijke beweging ac tiefis die zich inzet voor de publieke gezondheid", voegt CD A-parlementariër Anne Kuik nog toe. Ton Wurtz van de Stich ting Rokersbelangen vindt het voorstel maar 'valse stemming makerij'. „We moeten geen hetze tegen het roken creëren. Al leen maar alles verbieden, is tegen woordig de hype. Ik hoop dat Aboutaleb zal in zien dat een ban niet de op lossing is. Overleg hier ge woon met z'n allen over en sluit een verbond tussen rokers en niet-rokers!" Longarts Wanda de Kanter wijst al jaren op de schadelijke gevolgen van roken en meeroken. Zij vindt het Rotterdamse voorstel een 'topplan'. „Niet alleen rookvrije zie kenhuizen, ook het gebied eromheen. Tegelijk: het moet samenhangend be leid zijn en niet afleiden van de meest effectieve maatregelen, zoals een ho gere tabaksprijs en minder verkooppunten. Nog steeds beginnen elke dag 75 kin deren met roken." De tabaksindustrie wil niet reageren op het plan. zaterdag 4 augustus 2018 GO 'Rookverbod op straat? Dat worden rechtszaken' Victor Schildkamp Amsterdam - David Koetsier, huisarts OP WEG NAAR EEN Het bord in de rookvrije Beverwijkstraat in Amsterdam-Noord wordt niet door iedereen begrepen, foto pim ras Politici en belangenbe hartigers reageren wisse lend op Rotterdamse plannen voor een rook verbod in een complete buurt. De rooklobby spreekt van een hetze, te genstanders van de siga ret zien dit initiatief juist als een volgende stap richting een rookvrije sa menleving. Edwin van der Aa Den Haag Kijk op de site bij /video voor de voor- en tegenstanders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3