Factor 40 bij Keuken Kamnioen Welzijn kinderen onder de loep Dat adviseert het ZB Planbureau naar aanleiding van een eigen on derzoek onder Zeeuwse ouders van driejarigen. De onderzoekers bekeken welke vormen van op vang de ouders kiezen. Daaruit blijkt dat, vergeleken met twaalf jaar geleden, in Zeeland nu twee keer zoveel gebruik wordt ge maakt van een vorm van opvang. Ouders brengen hun kind gemid deld vier dagdelen per week weg. Ruim een kwart regelt zes of meer dagdelen per week opvang. Opvallender is de conclusie dat die vier dagdelen vaak op meer dere plekken worden afgenomen. Regelmatig is sprake van een mix aan opvangvormen, zoals kinder dagverblijf, gastouders en familie of bekenden. Uit eerdere onder zoeken blijkt dat jonge kinderen er niet bij gebaat zijn dat meer dan zes volwassenen betrokken zijn bij hun opvoeding. Dat kan leiden tot 'stress en onrust'. Bij steeds wisselende oppasadressen en ook bij bezoek aan grote opvangloca- ties met meerdere leiders, hebben kinderen dus te maken met veel 'opvoeders'. Een 'bredere discus sie en nader onderzoek' naar de gevolgen voor het welzijn van kinderen in Zeeland is daarom nodig, vindt het ZB Planbureau. Binnen opvangorganisaties wordt veel rekening gehouden met dat gegeven, vertelt Ilona de Cocq, manager bij Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. „Ook wij gaan ervan uit dat het beter is voor de ontwikkeling van kinderen als ze dezelfde gezichten steeds te rugzien. Dat geldt zeker voor ba by's en peuters. Daarom ook zijn we wettelijk verplicht om kinde ren zoveel als mogelijk aan vaste mensen te koppelen." Puzzel Dat is een hele puzzel, geeft ze aan. „We hebben planners in dienst die de hele dag niets anders doen dan ervoor zorgen dat dat in orde komt." Ook ouders vragen om bekende gezichten, ervaart De Cocq. „Dat vind ik alleen maar lo gisch. Het is als ouder fijn als je het gevoel hebt dat de pedago gisch medewerkers jouw kind echt kennen. Dat praat en overlegt toch net wat gemakkelijker." Ook bij kinderopvangorganisa tie Kibeo wordt geprobeerd kin deren aan vertrouwde medewer kers te koppelen, geeft woord voerster Thamar Davidse aan. „Kinderen hebben een vaste groep, en daar zijn maximaal drie verschillende, vaste gezichten aanwezig." Joke Janisse is gek van bingo. De 80-jarige Middelburgse speelt het spelletje met 75 getallen al 40 jaar. „Ik doe het niet voor de prijzen", zegt Joke. „Het is voor mij een moment om er even tussenuit te zijn." 40 VAKANTIES CADEAU Kampioen8 Keuker It zaterdag 4 augustus 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Peuters hebben veel 'opvoeders' Zeeuwse ouders van peuters kiezen steeds vaker voor een mix aan opvangvormen voor hun kroost. Daardoor krijgen kinderen te maken met steeds meer opvoeders. Het zou goed zijn uit te zoeken wat dat met peuters doet. Martijn de Koning Terneuzen ZEELAND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37