Zingen over Feyenoord valt niet echt lekker 33 2016 2012 2011 2014 1997 2016 rond de positie van lhbt'ers (lesbien nes, homo's, biseksuelen en trans- genders) in Nederlandse tv-series of tv-films. 54 jaar nadat het Vara-pro- gramma Achter het nieuws het taboe doorbrak met een interview met een homoseksueel en een lesbienne (de twee kregen een gefingeerde naam en werden op de rug gefilmd), is de emancipatie op televisie nog niet vol tooid. Volgens Ad van Dam, schrijver van het boek Roze in beeld over lhbt'ers in de Nederlandse media en samenstel ler van de gelijknamige website en Facebookpagina, houdt de beeldvor ming gelijke tred met de technische ontwikkeling van de televisie. „In de tijd van de zwart-wittelevisie was ook het beeld over homo's heel zwart-wit: namelijk dat van de enter tainer. Albert Mol in Wie van de Drie bijvoorbeeld, Jos Brink en André van Duin. Ze waren altijd de nichterige clown. Overigens is lachen met homo's nog steeds een ding. Als ik iemand vraag welke homo's ze ken nen van de tv, zeggen ze altijd Paul de Leeuw. Of Geer en Goor." Toen de kleurentelevisie zijn intrede deed, kwamen er meer scha keringen qua seksualiteit en gender op de buis. Ook in tv-series en films. Van Dam herinnert zich de cultklas- sieker De Vierde Man uit 1983, naar een roman van Gerard Reve. In de erotische thriller tongzoenen Jeroen Krabbé en Thom Hoffman met elkaar, terwijl een van beiden ook ge voelens koestert voor het personage van Renée Soutendijk. Op Van Dam maakte het persoon lijk vooral indruk dat hij een homo seksuele man in de hoofdrol zag. „Dat raakte me erg: omdat ik het gevoel kreeg dat je als homo ook belangrijk bent. Je hoeft niet altijd de bijrol te spelen." Transseksueel Daarna doken er langzamerhand ook lesbiennes, biseksuelen en transgen- ders op in Nederlandse films en tv-series. Bea Meulman en Leontine Borsato zoenden begin jaren 90 in Vrouwenvleugel. In 1997 verscheen in GTST het transseksuele personage Meta. En wie kent de serie In de Vlaamschepot nog, uitgezonden tus sen 1990 en 1994? Een homostel runde daarin een restaurant, zonder dat hun geaardheid een onderwerp was. Volgens Van Dam valt er deson danks nog veel te verbeteren aan de seksuele representatie in de media. „Elomoseksuele mannen zie je in middels vaker in series, maar lesbi sche stellen zijn zwaar in de minder heid." Ramses (2014), waarin acteur Maarten Heymans Ramses Shaffy vertolkt, is een voorbeeld van een recente serie over een biseksuele man. „Maar verder vind je biseksue len bijna nooit in een script terug. Laat staan zwarte of biculturele Wat ik nog mis op tv: homo's die een gezin hebben of een sporter spelen. Dat laatste ligt vooral nog gevoelig lhbt'ers. En wat ik ook mis: homo's die een gezin hebben of een sporter spelen. Dat laatste ligt vooral nog ge voelig." Toch is er al veel gebeurd, vindt Anya Koek, hoofdschrijfster van de jeugdserie Spangasv an KRO-NCRV. „Pakweg tien jaar geleden ging een serie waarin een meisje met een hoofddoek speelde, altijd voor een deel over die hoofddoek. Tegenwoor dig lukt het steeds vaker om haar als een gewoon karakter neer te zetten. Het mooiste zou het zijn als lhbt'ers een rol kunnen spelen waarbij hun identiteit of geaardheid geen onder deel van de verhaallijn vormen." Spangas, gericht op jongeren tus sen de 8 en 15 jaar, speelt in deze ont wikkeling een voortrekkersrol. In 2007 introduceerde de serie een homoseksuele verhaallijn rond leer ling Flip van Hamel, gespeeld door acteur Jasper Gottlieb. „Het was een liefdevol plot over een jongen die werd overvallen door verliefdheid op een klasgenoot. Dat gevoel herkent bijna iedereen." Toch volgde op de kus van Flip en Koen een gewelddadig incident. Gottlieb werd in Amsterdam van zijn fiets getrokken en geslagen door een groep jongens. „Hij kwam de vol gende dag trillend op de set. Maar hij wilde doorgaan. 'Want', zei hij, 'deze rol is blijkbaar meer nodig dan ooit'." In de huidige reeks volgt ook een transgendermeisje lessen aan het fic tieve Spangalis College. Iris Amber Stenger speelt Caro Out. Scenario schrijver Koek: „We wilden de rol per se door een echt transmeisje laten spelen. Dan is het pas geloofwaardig. Iris is geboren als jongen, maar heeft zich altijd een meisje gevoeld. Dat geldt voor Caro ook. Ze speelt niet zichzelf, maar een gedramatiseerde versie." Ruimdenkend „Caro's intrede is een groot onder werp voor onze doelgroep. Er wordt veel online over gepraat. Of we soms niet te snel gaan? Daarvoor moeten we oppassen, ja. Niet iedereen in Ne derland is even ruimdenkend. „We moeten met onze missie te gen vooroordelen dus voorzichtig te werk gaan, maar de richting is duide lijk: iedere puber moet zich bij ons vertegenwoordigd voelen. Alles waarvan een kind kan denken: 'Wat ik voel is abnormaal, dit heeft nie mand anders' komt bij ons voor. We laten zien: dit is wél normaal." Goede Tijden, Slechte Tijden gaat in die zin iets omzichtiger te werk, zegt Gottschalk. „We stellen ons niet tot doel de kijker op te voeden, maar hoeven ook niet iedereen te vriend te houden. Daarom zullen we komend seizoen een nieuwe verhaallijn bin nen het Ihbt-thema introduceren. Hoe precies is nog geheim, maar we volgen als altijd de ontwikkelingen in de maatschappij." Ach, kijk 'm daar nou eens gaan. Door de regen fietst een Antilliaan. Met een shirt van Feyenoord aan... Zo klinkt het eerste refrein van de nieuwe single van de 3JS op Spo- tify. Maar wie goed naar de bijbe horende videoclip op YouTube luistert, hoort wat anders. Daar draagt de fietsende Antilliaan opeens een shirt van Nederland. De drie bandleden, de Volen- dammers Jan Dulles (43), Jaap Kwakman (41) en Jan de Witte (30), besloten een minuscule wij ziging in de tekst aan te brengen nadat ze zowel uit hun eigen omgeving als van hun fans hadden gehoord dat er aanstoot werd genomen aan de keuze voor voet balclub Feyenoord. Vooral de Ajaxfans waren er niet over te spreken. „En dat was nou juist niet de bedoeling van het liedje", zegt manager Alice Buijs. „Er is destijds voor Feyenoord gekozen omdat het lekker klonk. Maar er had ook prima AZ, Ajax of NAC kunnen staan." Volgens Dulles gaat het num- mer Mensen om eensgezindheid en tolerantie. „En dat staat haaks op de oorlog die voetbal soms is. Ajax en Feyenoord, dat zullen nooit vrienden worden. Die den ken anders over eensgezindheid en tolerantie. Dus het moest eruit. Het nummer moet aan alle kanten uitstralen dat we in Nederland al lemaal één zijn. Toen we het liedje schreven, hebben we er gewoon niet over nagedacht", geeft Dulles aan. „Ik heb zelf helemaal niet zo veel met voetbal, dus het maakt mij niet uit om welk shirt het gaat. Feyenoord bekte gewoon lekker. Er waren zelfs mensen die zeiden dat ze het nummer niet wilden luisteren omdat er Feyenoord in voorkwam." zaterdag 4 augustus 2018 A'dam - E.V.A. - Jerom Smit (Rutger Remkes) en Harm-Jan Nelissen (Rick-Paul Mulligen) zijn co-ouders met een goede vriendin. Ferry Doedens kust met een moslim homo in GTST Eerste ho movrijpar tij in GTST (Raynor Arken bout en Ferry Doedens) Homo huwelijk in GTST, Menno (Dave Mantel) en Lucas (Ferry Doedens) Transgen- der Meta (Paul Schotel) speelt in GTST Iris Amber, eerste trans- gender in Spangas 44 Ad van Dam Het is maar een liedje, zou je zeggen. En voetbal is in het leven toch bijzaak? Toch pasten de 3JS de songtekst aan van hun nieuwe single Mensen. Omdat het gebruik van de naam Feyenoord niet bij iedereen goed viel. Bonne Kerstens De Antilliaan met het Oranje-shirtje uit de videoclip van de 3JS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33