'Mijn gezondheid is het belangrijkste' U 29 EK: Sprinters pakken goud Lars Boom maakt rentree Postma aan de leiding op WK ZWEMMEN EK IN GLASGOW UITSLAGEN „Een topsportleven is prachtig. Ik heb ontzettend mooie momenten meegemaakt en ik had het nooit willen missen, maar nu stop ik. Het is fysiek en mentaal namelijk ook zwaar", laat de 27-jarige Yvette Broch telefonisch vanuit Honga rije weten. Het jarenlange boeg beeld van het Nederlands team en de speelster bij Györi maakte gis teren bekend dat ze haar topsport- carrière beëindigt en haar contract inlevert. Niet olympisch goud, maar het winnen van de Champi- ons League was jarenlang het doel van Broch. Een jaar geleden lukte dit voor het eerst, dit jaar we derom. „En eigenlijk is het afgelo pen jaar ook het beste uit mijn car rière. Niet omdat we alle prijzen hebben gepakt die we konden winnen, maar vooral de manier waarop. We hadden veel tegen slag, maar het team stond er." Toch dacht ze na de Champions League: het is genoeg geweest. Mijn lichaam heeft rust nodig. „Dan heb je je doel bereikt en merkje ineens datje jezelf niet meer zo wilt pushen als je altijd deed. Niet dat ik makkelijk tot deze keuze kwam, daar deed ik ze ker een paar weken over, maar heel diep van binnen wist ik al dat dit goed was." Haar Hongaarse club houdt vooralsnog de optie open voor een terugkeer. Broch kreeg te horen: of dit nou binnen drie maanden, over een jaar of over twee jaar is, je bent welkom. „Heel speciaal en ik ben blij met die mogelijkheid, voorals nog heb ik op dit moment niet die intentie, maar wie weet." Het betekent ook dat Broch niet meer zal uitkomen voor het Ne derlands team. In 2016 werd ze vierde op de Spelen, voor het eerst in de geschiedenis stonden de Ne derlandse vrouwen op het olympi sche toernooi. „Ik kreeg veel lieve berichtjes uit het team. Natuurlijk had ik ooit het idee om revanche te nemen in Tokio, maar ik leef nu en heb nu rust nodig. Mijn ge zondheid is het allerbelangrijk ste." Broch werd in 2015 tweede op het WK, een jaar later tweede op het EK en afgelopen december derde op het WK. Zenuwachtig Toussaint had in de catacomben van de zwemarena een grote glim lach op haar gezicht. „Ik was van middag zó zenuwachtig. Echt niet normaal. Maar in de voorstart kort voor de finale viel alles van me af." De in Amsterdam trainende Tous saint maakte voor het eerst haar op wachting in een estafettefinale op een groot toernooi. „Deze medaille is echt een mooie bekroning." De Nederlandse estafetteman nen eindigden op de 4x100 vrij als zesde in een tijd van 3.14,60. Rus land won goud in 3.12,23. Het is een unicum in de geschiede nis van de Nederlandse estafette vrouwen: Ranomi Kromowidjojo die zich na afloop van de 4x100 me ter vrije slag schuldbewust opstelt tegenover haar ploeggenoten. „Drie dames hebben goed gezwommen, maar ik niet. Ik heb het goud laten liggen. Ik heb alles gegeven, maar het voelde allemaal niet overtui gend. Deze keer durf ik wel te zeg gen: het lag aan mij." Dat waren de harde woorden van Kromowidjojo, nadat titelverdedi ger Nederland op twaalfhonderdste het goud miste in de estafettefinale van de EK in Glasgow. De splittijd van 53,22 seconden was niet goed van slotzwemster 'Kromo', evenals haar trage overnametijd van 0,30 seconden. Uiteindelijk eindigde de Nederlandse ploeg in een tijd van 3-34,77 op de tweede plek achter Frankrijk: 3.34,65. Denemarken be haalde brons (3.37,03). De Oranjevrouwen startten met twee nieuwkomers in een EK-fi- nale. De 20-jarige startzwemster Kim Busch deed het naar behoren de tweede plek geleid met een splittijd van 52,33. 'Kromo' sloot dus af met 53,22. „Nee, dat is geen tijd om trots op te zijn", verzuchtte Kromowidjojo. De drievoudig olympisch kampi oene wilde zich niet verstoppen achter het feit dat ze kort voor de estafettefinale ook de halve finale van de 50 me ter vrije slag moest zwem men. „Nee, er zat veertig minuten tussen. Ik kon nog even uitzwemmen." Ook op de kortste sprintaf stand, wist 'Kromo' in Glasgow niet te overtuigen. Ze bereikte de fi nale op de 50 meter vrije slag in 24,58 seconden. Waar Kromowidjojo baalde na zilver, klonken Heemskerk, Busch en Toussaint daarentegen opgeto gen. „Ik denk dat zilver hartstikke goed is met deze nieuwe ploeg", stelde Heemskerk. „Frankrijk heeft haar favorietenrol waargemaakt. Laten we vooral de positieve pun ten benadrukken. Dit is een hart stikke mooie start", aldus de 30-ja- rige routinier. Busch: „Het werd nog wel heel spannend, dus het was even balen dat we geen goud won nen, maar ik ben heel blij met zil ver." met een tijd van 54,75 seconden. De andere debutante, Kira Toussaint (24), zwom op de 100 meter nooit harder dan 55 seconden. Tot gister avond, toen ze als derde zwemster een splittijd van 54,47 noteerde. Tussendoor had 'good old' Femke Heemskerk Nederland naar Het voelde allemaal niet overtuigend. Deze keer durf ik wel te zeggen: het lag aan mij zaterdag 4 augustus 2018 BAANWIELRENNEN De Nederlandse teamsprinters hebben in Glasgow bij de EK goud veroverd. Roy van den Berg, Harrie Lavreysen en Jeffrey Hoogland ver sloegen in de finale Frank rijk: 42,888 tegen 43,693. Kirsten Wild veroverde gis teren het eerste goud op het EK in Glasgow. De 35- jarige Zwolse, als regerend wereldkampioene gehuld in de regenboogtrui, was na 10 kilometer de snelste in de sprint. Het duo Kyra Lamberink en Shanne Bra- spennincx redde het niet en werd vierde. WIELRENNEN Lars Boom (foto) maakt vandaag zijn rentree in het wielerpeloton na een maand schorsing. De renner van LottoNL- Jumbo is opgenomen in de ploeg voor de Ronde van Polen. Boom werd begin juli voor een maand ge schorst door de UCI. De Brabander kreeg het in Noorwegen aan de stok met Preben Van Hecke en deelde een klap uit. ZEILEN Pieter-Jan Postma heeft de leiding genomen bij het WK zeilen in de Finn-klasse. De Nederlan der won gisteren in het Deense Aarhus een race en eindigde twee keer als derde. Postma heeft na vier races een voorsprong van vijf punten op de Canadees Tom Ramshaw en Kroaat Josip Olujic. „Ik moest goed starten en dat ging super. Dit was maar één dag, ik moet dit volhouden." TENNIS Mannen. Los Cabos (Mex), kwart finale: Del Potro (Arg/1) - Gerasi- mov (WRu) 6-1 6-1, Dzumhur (Bos/3) - Mmoh (VSt) 6-2 6-3, Nor- rie (Gbr) - Mannarino (Fra/4) 6-4 6-4, Fognini (lta/2) - Nishioka (Jap) 6-2 6-2. Kitzbühel (Oos), halve finale: Isto- min (Oez) - Jarry (Chl) 7-5 6-7 (4) 6-4, Klizan (Slw) - Munar (Spa) 7-6 (3) 6-3. Challenger, Sopot (Pol), kwartfi nale: Cachin (Arg) - De Bakker (Ned) 6-3 3-6 6-2. Vrouwen. San Jose, CA (VSt), tweede ronde: V. Williams (VSt/3) - Watson (Gbr) 6-4 4-6 6-0. 'Kromo' neemt de schuld op zich Handbalster Yvette Broch stopt als topsporter, zo liet de 27-ja- rige cirkelloopster gistermiddag weten. Lisette van der Geest Györ Yvotte Broch juicht voor haar Hongaarse club Györi. fotoafp Kim Busch, Kira Toussaint en Femke Heemskerk moedigen Ranomi Kromowidjojo aan. fotoanp De Nederlandse estafettevrou wen grepen op de EK zwemmen in Glasgow net naast het goud. Een teleurstelling voor Ranomi Kromowidjojo, een geweldige prestatie voor de twee nieuwko mers. Natasja Weber Glasgow - Ranomi Kromowidjojo (27)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29