dat we geen geld uitgeven Eva de Goede: Beste Nederland waarin ik speelde HAM 20 IS 27 „Ik heb me laten vertellen door mijn coach Bart Bennema dat mijn voeten het belangrijkste zijn. Daardoor kan ik hard hordelopen. Van nature heb ik sterke voeten. Als ik land, na de horde, is dat hoog op mijn tenen. Ik zak niet in naar de rest van mijn voet, maar ga meteen door, in tegenstelling tot anderen. Dat gevoel heb ik van na ture. Het contact met de grond is kor ter, je bent sneller. „Ik verzorg mijn voeten niet extra. Ik laat ze wel behandelen door de fy- sio, net als de rest van mijn lijf. Er staat vaak spanning op de voetboog. Er komen natuurlijk flinke klappen op." iv-ül HT'Ó'VGiVctVvv, HOOFD „Het mentale gedeelte is erg belangrijk. In de sprint kun je je geen foutje veroorloven zodra het start schot gaat. Bij de WK indoor, toen ik derde werd in maart, won ik van een Amerikaanse die een wed strijd of tien ervoor harder had gelopen. Zij was fa voriet. Ik was op dat moment mentaal sterker, zij eindigde achter mij. Ik weet niet wat het was, maar ik had er gewoon vertrouwen in toen. Ik twijfelde niet, dacht niet aan anderen die misschien beter zijn. „Een jaar eerder haalde ik de finale op de WK, toen was ik ontzettend blij. Vervolgens viel het te gen. Nu dacht ik dus: ik heb de finale gehaald, maar dan moet ik ook in die finale hard lopen, daarna is het pas klaar. Dat lukte. „Ik vind het nooit leuk om doelen uit te spreken voor een toernooi. Wil er niet later op afgerekend worden. Veel hangt af van het moment zelf. Maar natuurlijk, ik ga voor een medaille." BUIK „Als ik niet zo intensief sportte, zou ik dit lichaam ook willen hebben. Al hoefik dan niet per se zoveel buikspieren te zien als nu, dan mag het wel gewoon plat zijn. Nu vind ik die buikspieren mooi. Het is een soort prestatie, het hoort bij wat ik doe. Om me heen op de atletiekbaan zie ik andere lichamen, tuurlijk kijk je dan. Dat motiveert mij ook om er zelf moeite voor te doen om er goed uit te zien. „In de winter zijn die buikspieren ook weieens weg. Het kan snel gaan in een vakantie. Dat is soms lastig. Aan de ene kant denk je: ik wil doen waar ik zin in heb, het mag. Aan de andere kant wil je ook dan nog een beetje controle houden. Je lichaam de kant zonder buikspieren op veranderen, gaat makke lijker dan andersom." HAMSTRING „Ik heb de afgelopen periode last gehad van een ham stringverrekking, later kreeg ik nog wat last op een andere plek in diezelfde hamstring. Mijn wedstrijd voorbereiding is dus niet ideaal. Het meest verve lende vind ik dat ik geen wedstrijden heb kunnen lo pen zonder de rem erop. Daar had ik flink de pest over in. Maar goed, ik moet het ermee doen. Het gaat nu goed. Ik heb verder een goed seizoen gehad, maar ik zou wel balen als het dan op de EK net niet lekker gaat. „Ik weet dat ik meestal op toernooien wel goed ben. Voor de WK indoor had ik ook geen heel goede voorbereiding door kleine blessuretjes. Toen zei ik twee weken ervoor nog: 'Waarom ga ik ernaartoe? Ik ben totaal niet in vorm.' Dat geeft nu vertrouwen." ingespeeld, terwijl je zelf nog in een opbouwfase zit, is moeilijk. In augustus zit je daar hoe dan ook nog in. Hoe vroeg je ook begint. Daar komt nog bij dat wij op dit moment zes potentiële basisspe lers door blessures niet op het trai ningsveld hebben staan." „Nee, zo werken wij niet. Dat er deze transferzomer veel binnen komt, is mooi. Maar wij willen daardoor geen risico's gaan ne men. Als wij op basis van emotie transferbeleid gaan maken, komen we in de problemen. Wij zullen over het algemeen spelers blijven halen die bij het grote publiek niet bekend zijn of waar in elk geval sceptisch over wordt gedaan. Zo hebben we dat gedaan met bij voorbeeld Jozy Altidore, Fredrik Midtsjo, Jonas Svensson, Vincent Janssen en ook met Weghorst en We zullen over het algemeen spelers blijven halen die niet bekend zijn of waar men sceptisch over is Jahanbakhsh. Meer geld uitgeven aan transfers of salarissen van spe lers zou pas kunnen als er structu reel meer binnen zou komen. Transfers worden bij AZ gezien als incidentele inkomsten." „Wij werken met alle mensen hard om de exploitatie rond te krijgen. En we investeren in het verder professionaliseren van de organisatie. De jeugdopleiding is een pijler van ons en ook zijn we bezig om het nieuwe trainings complex verder uit te breiden. Het is niet dat we geen geld uitgeven, natuurlijk. Johnsen bijvoorbeeld is de grootste transfer die wij de af gelopen vier jaar hebben gedaan." Zelfvertrouwen De Nederlandse hockeysters zijn niet anders gewend dan de topfa voriet te zijn op een mondiaal toernooi. „Maar waar we vroeger de media de schuld gaven als er werd geschreven dat we het goud móésten winnen, spreken en stra len we nu zelf uit dat we de beste zijn", zegt middenveldster Eva de Goede (29, foto). „Gewoon omdat het zo voelt. We zijn al een jaar ongeslagen. Dat geeft vertrouwen. We denken heus niet dat we het goud hier even komen opha len, de halve finale tegen Australië wordt super- spannend. Maar het voelt bij ons in het team allemaal zo goed op het moment, dat we niet te rugdeinzen voor de favo- rietenrol." Het team is de leider Met het stoppen van Maartje Pau- men, Ellen Hoog en Naomi van As ontstonden er vacatures bij Oranje. Maar niemand van de hui dige selectie heeft de behoefte om het nieuwe hockeyboegbeeld van Nederland te worden. Ook Lide wij Weiten en De Goede niet. Er heerst gelijkheid en rust in het team. Bij de training gister middag viel het ook op: geen grap penmakers, geen geschreeuw en gedol. Al kan dat ook met de tro pische omstandigheden te maken hebben gehad. „Natuurlijk is er hiërarchie", zegt De Goede. „Die heb je ook nodig. Maar niemand is de echte leider. Iedereen gunt el kaar alles, het vertrouwen is groot. Dat voelt heel erg lekker." Tiki-taka Twee Engelse kranten noemden het spel van Oranje in de kwartfi nale tegen Engeland (2-0) gisteren los van elkaar 'Guardiola-hockey'. Een mooier compliment is voor voetballiefhebster De Goede niet denkbaar. „Het betekent passen, passen, passen. Tiki-taka. En druk zetten op de bal. Hockey is een simpele sport, maar het is moeilijk om het simpele goed te doen. Kijk naar onze doelpunten tegen Enge land, dat was gewoon passen, meer niet. Als je dat beheerst, speel je een tegenstander hele maal stuk." Het spel van Oranje is volgens haar 'een wereld van ver schil' met dat van vóór de Olym pische Spelen in Rio (2016). „We spelen nu mét elkaar in plaats van iemand de bal geven en kijken wat die ermee doet. Maar dit is mis schien wel mooier. Dit is het beste Nederlandse team waarin ik ooit speelde, qua niveau en hoe hockey in mijn beleving hoort te zijn. Zó zie ik een teamsport voor me." Topf it, technisch en tactisch superieur Bondscoach Alyson Annan verge leek haar team donderdag avond na de kwartfinale met een bulldog die da genlang thuis in een kooi zit, te wachten tot hij wordt losgelaten. Engeland hapte al in het eerste kwart naar adem. „Natuurlijk zijn we fitter dan onze tegenstanders, maar dat komt ook omdat wij niet gaan rennen met de bal", legt De Goede uit. Annan wil namelijk twee din gen niét zien in haar ploeg: tikkies terug (of balletjes breed) en lopen met de bal. Haar speerpunten: druk zetten, bal afpakken en naar voren spelen. De tegenstanders Niemand die het ontkent, de con currentie is weieens sterker ge weest in het hockey. De Goede: „Na Rio zijn heel veel landen erop achteruitgegaan, qua spel en fit heid. Wij niet." Basistechnieken als een bal netjes stoppen, slaan of een goede sticktackel: het is be paald geen gemeengoed dit WK. „Bij Oranje kan iemand zonder probleem een slechte dag hebben. Wij hebben op elke positie sleu telspelers. Weet je hoe fijn dat voelt, op het veld?" VOETEN zaterdag 4 augustus 2018 GO AZ heeft door de verkoop van Weghorst en Jahanbakhsh nu veel geld. Gaan jullie volgend jaar in juli een gearriveerde spe ler halen die er in augustus di rect staat? -Max Huiberts Waar gaat al dat geld van de transfers nu dan heen? De hockeysters liggen op koers voor de wereldtitel. Er lijkt niets veranderd, maar 'Oranje 2018' zit op een aantal fronten anders in elkaar. Het aanstaande goud, misstappen daargelaten, door Eva de Goede ontleed aan de hand van vijf ingrediënten. Rik Spekenbrink Londen Op tv: Nederland-Australië, NP02 om 17.30 uur. Vreugde bij de Nederlandse hockeysters. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27