w P 13 Ik heb Emile Ratelband één keer gesproken. Als ik terugkijk: naïef Éy: rvï V. AAN DE HAAK „Toen mijn ouders gingen scheiden, dacht ik: hoe hebben ze dat nou geregeld, hoe komen ze tot af spraken. Waar heb je recht op? We hadden een wo ning nodig, mijn moeder had een uitkering dus werd het een sociale huurwoning. Ze kreeg voor rang, ineens zaten we in zo'n woning. Toen begon ik politiek interessant te vinden. Later kwam de opmars van Pim Fortuyn, ik ging dat volgen omdat het vermakelijk was. Er gebeurde wat, dat trok aan." „Politiek begon bij mij te leven door Fortuyn, ik ging als 14-jarige op verschillende plekken rond snuffelen. Ik verzamelde informatieboekjes over politieke jongerenorganisaties. Dat doe je dan, en daarna ga je steeds serieuzer nadenken: wat is dat, wat wil ik eigenlijk? Ik ben nooit op partijcongres sen geweest, maar bij De Jonge Fortuynisten kon ik meepraten op een forum. Ik was geen vooraan staand lid van de Fortuynbeweging: het was voor mij een kennismaking met politiek. Ik wilde wel weten hoe dat allemaal ging. Je gaat eens naar een bijeenkomst, je bestelt flyers van meerdere jonge renorganisaties, je bent een hobby aan het ontwik kelen. Ik begon me af te vragen: wat vind ik er nou van?" „Achterafis het een jeugdzonde. Ik was 17. Die lijst heeft heel even bestaan. Ik zat net op het havo en wilde iets organiseren op school met politici om dat de verkiezingen eraan kwamen. Weinigen re ageerden, hij wel. Zo ontstond dat. Ik heb hem een keer gesproken. Als ik terugkijk: naïef. Je leert er van als je zo jong naar politiek kijkt, je ontdekt zo steeds nieuwe dingen." „Onwijs, wat een eer. Het is mijn drijfveer om te zorgen dat beleid bestendig is voor latere genera ties. Daarom werd ik eerder actief voor FNV Jong. Vakbonden zijn belangrijk, maar soms vergrijsd en te weinig vernieuwend. Ze moeten daar verder kij ken dan de korte termijn. Met die drive zit ik in in de Kamer. En dat tegen een achtergrond van meer dan 200 jaar geschiedenis. Dat is iets waar ik toch even stil van word. Dat besefik bijna elke dag wel. En ook al ben je een klein radertje, ik geloof wel echt dat je het verschil kunt maken." „Het gaat nu goed met de WD. Er kan altijd een mindere periode aanbreken. Het belangrijkste is: we hebben een verhaal als het niet goed met Ne derland gaat en ook verhaal als het wel goed gaat. Ik geloof daarin, maar dat verhaal is niet in beton gegoten, dat moet je zoeken." „In de Kamerdebatten die ik mag doen, ervaar ik een heel hoge mate van voorspelbaarheid en wei nig verrassing. Bij Sociale Zaken weet ik al hoe dat debat gaat lopen, wat welke partij gaat zeggen en wat er uitkomt. Zelfs al welke moties er gaan ko men. En dan heeft niemand nog een woord ge zegd! Dan dreigt een debat een toneelstukje te worden. Ik wil geen onderdeel worden van wat er telkens wordt bekokstoofd. Waar heb je nou een debat voor? Dat is om dingen met elkaar te wisse len, ideeën op te doen en dan op een beter ant woord uit te komen. Die voorspelbaarheid is zo'n rem om verder te komen met verfrissende oplos singen." „Hij zegt gelukkig: wat fijn dat je een goed idee hebt." „Als je het vergelijkt met vijftig jaar geleden is Ne derland liberaler, we zijn minder afhankelijk van elkaar, er is best welvaart. Veel huishoudens heb ben het echt goed voor elkaar. Maar solidariteit lijkt soms wel een product van de overheid te zijn geworden. Als iets tegenvalt in mijn leven, kijk ik eerst naar mezelf en dan naar mijn omgeving en pas dan naar de overheid. Dat vind ik normaal. Veel mensen doen dat niet. De reflex van sommige linkse partijen is om het allemaal naar de overheid toe te trekken. Dan stappen mensen minder snel naar elkaar toe. Dat is in essentie de bijl aan de wortel van een gezonde, echt goede samenleving. Dat je niet meer voor elkaar klaar staat. „Ik hoop dan wel een meer dan gemiddeld goed Kamerlid te zijn. Geweest. Als ik het dan nog ben, dan heb ik het echt goed gedaan. Voor mij is het Kamerlidmaatschap het hoogste ambt. Je rekent zelf af en je controleert, maar je wordt er ook zelf echt op afgerekend hoe je het hier doet. Verder hoop ik dan nog steeds gelukkig te zijn met mijn vrouw en een mooi gezin te hebben. Ik zou het leuk vinden de wereld nog een keer rond te zeilen. Carrières zijn anders dan vroeger. Als ik naar mijn vader kijk: hij heeft 25 jaar bij een bedrijf gewerkt, en bakt nu patat in zijn eigen snackbar in Franeker. Soms denk ik: hé dat lijkt me ook nog wel een keer wat." zaterdag 4 augustus 2018 GO 'Debat is vaak een toneelstuk' MsSlilS VISSEN „Naar zo'n dobber kijken met vissersge- duld, daar had ik niet veel mee. Ik was van de grote stappen snel thuis. Dan gooide ik zo'n net vanaf een brug en dan hoopte je dat er wat in zat." AFSCHAKELEN „Dat is af en toe nog wel zoeken. Ik vind hardlopen leuk, maar hardlopen zonder doel, daar ben ik niet goed in. Dan schrijf ik me in voor de mara thon van New York en dan loop ik die." JOVD „Net voordat het niet meer kon, kreeg ik in de campagne als ca deautje een lidmaat schap van de liberale jongerenorganisatie. Ik had er nooit zoveel mee, te ballerig of zo. Dat bleek trouwens wel mee te vallen, maar met 32 ben ik er nu al te oud voor." Wat was uw eerste besef van politiek? Dan begint u ook te pionieren in allerlei jonge renorganisaties. Wat was daar de lol van? Hoe kwam u in 2003 als nummer 16 op de lijst van Emile Ratelband te staan? En dan bent u in 2017 ineens nummer elf op de lijst van de VVD. Dit is de derde achtereenvolgende periode in de Tweede Kamer dat het VVD goed gaat. Dat houdt een keer op. Wat schuurt er in de politieke cultuur van de Tweede Kamer? Als u last hebt van een goed idee, zegt fractie voorzitter Klaas Dijkhoff dan niet: 'Houd op man, dat kan niet volgens het regeerakkoord!' Waar verbaast u zich over in de Tweede Kamer? U bent 32, waar hoopt u te staan als u 50 bent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13