Een boek om te herkauwen RECENSIES Echt mamma gaan trouwen! (De Vries- Brouwers, €13,95), niet het feit dat Tessa twee moeders heeft en geen vader. Joske en Boudewijn (Ingrid ter Haar, via Boekscout, €16,95) zijn buurkinderen en beleven elke dag een klein avontuurtje, net als Jip en Janneke. Joske woont met haar vader, moeder en broertje in het ene huis, Boudewijn en zijn twee moeders in het andere. Dat vindt niemand raar, en het is ook niet extra leuk. Ouders blij ven ouders, nietwaar? Pieter Feller, geestelijk vader van het roodharige kleutermeisje Kolletje uit de gelijknamige boe ken, schreef ook Een cavia en twee moeders (9+, Gottmer), waarin Sep van 10 met zijn moeders vanuit Amsterdam verhuist naar het platteland. Daar is niet ieder een gewend aan zo'n modern gezin, wat spannende situaties oplevert. Maar er zijn andere, belang rijker dingen die Sep bezighou den. Dat zijn vriendinnetje Tibby ineens een vriendje heeft. Dat zijn opa is overleden en zijn oma nu heel eenzaam is. Geluk kig kan Sep zijn hart luchten bij Kobus, zijn cavia. Deze boeken komen van pas als kinderen vragen beginnen te stellen over hoe dat zit met die twee buurvrouwen, of thuis zelf twee vaders hebben rondlopen. Niet alle titels zijn nog te koop, maar grote kans dat ze nog wel te vinden zijn in de bibliotheek. Ontdekkingsreis Voor andersgeaarde pubers en jongvol wassenen zijn er al veel boeken waarin de hoofdpersoon de eigen seksuele identi teit verkent. Ook interessant voor jonge ren die niet zelf worstelen met bijvoor beeld homoseksualiteit, maar hun beste vriend of hun zus wél. Meestal is die ontdekkingsreis het be langrijkste onderwerp van het boek. Niet zo gek, het is ook heel ingrijpend, puber zijn. Maar zijn er ook boeken voor jonge ren waarin een bijrol is weggelegd voor homo's, lesbiennes of transgenders? Dat valt dan weer een beetje tegen, maar ze zijn er wel. Echt waarvan Jacques Brooijmans (13+; Clavis, €19,95) gaat over Mom «mi Mum •rr é,rttint Married! waar de 12-jarige Vincent die met zijn homoseksuele vader, les bische pleegmoeder, zusje en de broer van zijn vader in een huis woont. Zijn pleegmoe der heeft een vriendin en zijn vader een vriend. Maar daar gaat het boek niet over. Vincents vader is namelijk een heel goede, maar niet heel succesvolle muzikant - tot op een dag de telefoon gaat: iemand uit Letland ver telt dat Vincents vader daar is 'ontdekt' en op nummer één in de hitparade afstevent. Al leen, er is niemand die Vin cent gelooft. En dan ver dwijnt zijn vader ook nog eens in dat Letland Droomtuin van Ingrid Klu- vers (12+; Moon, €17,50) gaat overloop. Joop boft maar, met twee superleuke vaders en twee lieve moeders én een stoere oma. Ze kan haar geluk niet op als ze de hoofdrol krijgt in de schoolmusical. Maar dan wordt Joop heel erg ziek. Ze wordt met spoed op genomen in het ziekenhuis en daar zal ze een tijd moeten blijven. Balen! Joop heeft nergens meer zin in, tot op een dag een heel knappe dude die een ernstig ongeluk heeft gehad haar kamer wordt ingereden. Op dat gezin na, een heel 'normaal' puberboek, waarin het vooral over de impact van Joops ziekte gaat, en over haar verliefd heid natuurlijk! Chicklit met een roze randje. Wellicht zijn er voor pubers nog veel meer boeken met een 'terloopse homo'. We weten het niet, omdat het, als het goed is, niet wordt vermeld op de achter kant. Maar als ze er niét zijn, dan ligt hier een schone taak voor auteurs. Dames, heren, en alles wat daartussenin zit: laat eens zomaar een andersgeaarde opdraven in uw nieuwe boek. Gewoon, heel terloops. II ■4 Cynan Jones (43) schreef met De lange droogte (Kop- pernik, €18,50) een kleine, maar grootse roman over schoonheid en verval. Boer Gareth gaat erin op zoek naar een verdwenen koe en onderweg houden 'gedachten die als geluiden waren' en kleine problemen 'die hen beschadigen als splinters' hem gezelschap. Jones vertelt in 133 pagina's ontzettend veel. Na amper een dag met het boeren gezin raak je verknocht aan dochter Emmy (die 'net als een tekening van haar, steeds mooier en gecompliceerder wordt'). Je voelt de hitte ('alsof je je hand dicht bij een strijkijzer houdt') en wilt het geheim van moeder Kate delen en gillen dat de paddenstoel met de rafelige steel giftig is. Zoals de koe plotsklaps zwanger blijkt van een tweeling, herbergt ook de roman twee 'kalfjes': eenvoud en wijsheid. Neem deze passage: 'sinds ze heel klein was dacht ze dat het beste wat je kon doen met wat voor pijn of zorgen dan ook, naar bed gaan was. Omdat het ding dat je pijn doet ook moet slapen. En dan hoefde je alleen maar heel stilletjes op te staan, zodat je het slechte ding niet wakker maakte. Dan stapte je uit bed en liet het slapen, zodat het je geen pijn meer deed'. De lange droogte is een boek om te her kauwen. Ondanks de vele perspectief wisselingen gunt Jones de lezer genoeg rust. Voor moeilijk verteerbaar voedsel hebben koeien vier magen. Voor de de pressie van Kate, de opgekropte woede van Gareth en alle veranderingen die tegen wil en dank plaatsvinden, heeft de schrijver witregels. Deze bijna ritmisch uitgestippelde adempauzes zorgen voor aangename verstilling en ze prikkelen de verbeelding. Het ontbreken van regen speelt in de roman ook een rol. De queeste van Gareth lijkt grotendeels te draaien om absorberen. Om de vraag welke dingen we opnemen. Waaraan onttrekken we ons en waarom? De lange droogte is een bron waarin je eindeloos je emmers kunt laten zakken. NadineAncher LITERATUUR CYNANJONES, DE LANGE DROOGTE 361 zaterdag 4 augustus 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101