Kinderboeken waarin de hoofdpersoon worstelt met zijn of haar geaardheid: ze zijn best te vinden. Maar hoe zit het met hun mamma's en pappa's, buren en vriendjes? Op zoek naar roze jongerenliteratuur. Shocking hoor, anno 2018! Ondanks de voortschrijdende homo-emancipatie, de overvloed aan rolmodellen - zelfs Bat- woman is tegenwoordig lesbisch - en de berg jeugdboeken waarin anders geaardheid aan bod komt, bestaat het nog dat een directeur van een openbare montessorischool in Hengelo twee homorollen uit de eindmusical schrapt. Niet omdat het homo's zijn, maar omdat in de klas een meisje zit dat Jehova's Ge tuige is. 'Ik wil niemand uitsluiten van dit eindfeest en dat gebeurt wel als we die rollen zo op het toneel brengen', is zijn argument. Hij voorzag dat de ouders van het meisje weieens voor de nodige problemen zouden kunnen zorgen, omdat Jehova's Getuigen het niet zo op homoseksualiteit hebben. En dat dus op een montessorischool, een onderwijssysteem met als uitgangs punt 'dat een kind een natuurlijke, nood zakelijke drang tot zelfontplooiing heeft. Dat uit zich in een spontane belangstel ling van kinderen'. De kinderen hadden de homorollen nota bene zeifin het ver haal geschreven. De directeur zegt met iedereen reke ning te houden, maar wat voor signaal is dit naar kinderen die wél met hun geaardheid worstelen? Want die leerlin gen zitten natuurlijk ook op die school. Afijn, het schijnt allemaal ook weer uit gepraat te zijn. Terloops Gelukkig bestaan voor die kinderen een hoop boeken waaraan ze houvast kunnen hebben. Omdat de hoofdpersoon zelf ontdekt dat hij/zij 'anders' is. En er zijn ook boeken waarin andersgeaarden en passant worden opgevoerd. Terloops. Homoseksualiteit is geen issue, het is gewoon heel normaal. Maar hoe vind je ze? Want dat is het dubbele aan deze kwestie: wil het normaal worden dat sommige rollen in boeken worden ver- magazine |35 vuld door andersgeaarden, dan zou het raar zijn daar de nadruk op te leggen, want zo maak je het toch weer bijzonder. De website Gay School, onderdeel van de stichting School 8c Veiligheid, stelde een lijstje samen van 'boeken met een roze randje'. Handig voor meesters en juffen die - naar aanleiding van de actualiteit of de situatie bij leerlingen thuis - zo'n onderwerp in de klas willen bespreken. Maar ook handig voor pappa's en mamma's (of pappa's en pappa's, of verzin maar een combinatie). Op dat lijstje van Gay 8c School staan bijvoorbeeld: Filola wil een krokodil (LaVita Pu- blishing) gaat over een meisje met een aparte verjaarswens. Dus gaan Filola's moeders op pad, om een krokodil voor hun dochter te vin den. Dat Filola twee moeders heeft, is verder geen issue. In Toch Moederdag voor Tommy (Graviant, €12,95) maken de kinde ren een knutselwerkje voor hun moeder. Tommy is nieuw op school en zit met een probleem: hij heeft twee pappa's. Die kun je toch geen Moederdagcadeau geven? Twee pappa's? De andere kinderen vin den het maar gek, tot de juffrouw uitlegt dat het helemaal niet raar is. En Tommy maakt gewoon twéé knutselwerkjes: voor zijn oma's. Een ander (voorlees)boek gaat over Tessa. Als zij hoort dat haar ouders gaan trouwen, fantaseert ze meteen over een grootse bruiloft met alles erop en eraan, en zijzelf als bruidsmeisje natuurlijk. Maar haar moeders hebben andere plan nen. Dat is het onderwerp van Mam en boeke met een oze rana e Tekst ANNET DE GROOT Illustratie STUDIO VONQ WG Toch Moederdag voorTommy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100