Ontslag dirigent Daniele Gatti om #MeToo-gedrag 30 graden in de schaduw, maar de kruidnoten zijn er al 8 Ryanair zit weer eens in de knel Medewerkers klagen, staken en dreigen de vakantieplannen van miljoenen Europeanen in de war te schoppen. Topman Michael O'Leary geeft echter geen duimbreed toe. RYANAIR OPROER Het nieuws van het ontslag sloeg gisteren in als een bom in de wereld van de klas sieke muziek. Het Ko ninklijk Concertge bouworkest neemt met onmiddellijke ingang afscheid te nemen van zijn Italiaanse chef-di rigent. Het ontslag is het gevolg van be richtgeving in The Was hington Post over seksueel grensoverschrijdend gedrag. Die krant berichtte over twee vrouwen die hem beschuldigen van voorvallen die plaatsvonden in 1996 (VS) en 2000 (Italië). Na die publi citeit meldde zich volgens het Con certgebouworkest 'een aantal vrou welijke collega's' met ervaringen die 'ongepast zijn gezien zijn posi tie als chef-dirigent'. 'Dit heeft ge zorgd voor een onherstelbare be schadiging van het vertrouwen tus sen het orkest en de chef-dirigent', staat in de verklaring van gisteren. Beschuldigingen In The Washington Post stond het verhaal van sopraan Alicia Berne- che, toen 24. Ze was in 1996 voor het eerst aan het werk bij de Lyric Opera en vertelde dat Gatti (toen 34 jaar) haar uitnodigde in zijn kleedkamer om een afspraak te ma ken voor een coachingsessie. „Een maal binnen legde hij zijn handen op mijn billen en stak hij zijn tong in mijn mond." Ze duwde hem van zich af en maakte dat ze wegkwam. Ze maakte de zaak niet aanhangig, uit vrees ontslagen te worden. So praan Jeanne-Michèle Charbonnet had een soortgelijke ervaring. De publicatie zorgde voor ophef in Amsterdam. Het Concertge bouworkest meldt daarover in de verklaring: 'Deze beschuldigingen en de reacties hierop van Gatti heb ben veel commotie veroor zaakt onder musici en staf, en bij stakeholders in binnen- en bui tenland.' Laakbaar Gatti liet vorige week nog weten dat hij zich niet be wust was van laak baar gedrag, en dat hij de indruk had dat er sprake was van acties met wederzijds goedvinden. Niettemin bood hij zijn excuses aan als het zo mocht zijn dat hij de vrouwen onrecht had aange daan. Daags erna kwam hij met een persbericht waarin hij zich bij alle vrouwen op de wereld verexcu seerde, jong en oud, en al dan niet werkzaam in de klassieke muziek. Hij beloofde voortaan extra goed op te letten bij zijn contacten met vrouwen. Voor dat bericht had hij een pr-bureau ingeschakeld met de naam Reputation Doctor LCC. Gatti werd in 2014 aangesteld als de zevende chef-dirigent in de ge schiedenis van het orkest. Zijn be noeming ging in vanaf het seizoen 2016/2017. Hij is de eerste chef dirigent van het orkest die voortij dig moet vertrekken. Alle met Daniele Gatti geplande concerten zullen doorgaan met andere diri genten. Bij kruidnoten denk je mis schien aan koude wintermaan den, Sinterklaas en warme cho colademelk, maar zeker niet aan bloedhitte en overvolle stran den. Toch zijn ze ook bij dit weer te koop. Iets waar niet alle klanten enthousiast over zijn. „Mussen vallen door de warmte van de daken, maar de Jumbo in Leeuwarden verkoopt ze ge woon al. Idioterie", reageert iemand op Twitter. Elk jaar lijken de kruidnoten er nóg wat vroeger te zijn, maar dat beeld klopt niet, zeggen de supers. Sommige lokale filialen zijn er gewoon elk jaar vroeg bij. Zoals die van Jumbo en Coop. „Ze liggen in enkele ves tigingen verspreid over het land. Die filialen hebben ze lo kaal ingekocht", vertelt een zegsvrouw van Jumbo. Zoals Leeuwarden. Ook bij een vesti ging van Coop in het Groningse Ten Boer gaan ze al als warme broodjes over de toonbank. Klanten van Plus en Albert Heijn kunnen ze op daar op z'n vroegst vanaf eind augus tus kopen. et een verdeel-en-heersstrategie pro beert Ryanair zijn medewerkers on der de duim te houden. Topman Mi chael O'Leary wil best een hork zijn, als zijn vliegmaatschappij maar de goedkoopste blijft. Maar hoever kan Ryanair gaan? Het is een vraag waar het bedrijf zelf misschien nog wel het meest benieuwd naar is. Gisteren verscheen een persbericht van de Ierse prijsvlieger, die de laat ste weken weer eens negatief het nieuws beheerst. Onderwerp: de nieuwe vervoerscijfers. Ze zullen in hun vuistje hebben gelachen, in Ier land, toen ze op de verzendknop drukten. In juli vervoerde het bedrijf namelijk 13,1 miljoen passagiers, en dat zijn er 4 procent meer dan in de zelfde maand van 2017. Waar zijn ze nou, die klanten die in september 2017 nog beweerden dat ze nooit meer met Ryanair zouden vliegen? Toen maakte het Ierse be drijf een soortgelijke crisis door als nu. Personeelstekorten zorgden ervoor dat ruim twintigduizend vluchten uitvielen. De reizigers die daar de dupe van waren, werden niet echt heel goed bijgestaan, om het netjes uit te drukken. 'Nooit meer Ryanair!' riepen ze in koor op sociale media. Maar O'Leary maakte zich er niet al te druk over. „Mijn vluchten zitten vol met mensen die ooit zeiden nooit meer met Ryanair te vliegen", is een beroemde uitspraak van hem. Hij weet, of denkt te weten, dat de klan ten toch wel komen, als de prijs maar laag genoeg is. En de cijfers van giste ren geven hem dus opnieuw gelijk. Blijkbaar maakt het miljoenen Euro peanen inderdaad niet uit hoe O'Leary met zijn personeel omgaat. Van alle beschikbare stoeltjes is ge middeld 97 procent bezet, en dat is veel. Personeel Nu doemt echter een nieuw pro bleem op. Want die stoeltjes kunnen wel voor een bodemprijs verkocht zijn, de klant is uiteindelijk pas te vreden als hij ook daadwerkelijk op zijn bestemming aankomt. Hierin speelt het personeel van de Ierse maatschappij, naar passagiersaantal len gemeten de grootste van Europa, natuurlijk een cruciale rol. Dat personeel lijkt het nu echt ge had te hebben met de omstandighe- vrijdag 3 augustus 2018 GO Daniele Gatti (56), dirigent van wereldfaam en sinds twee jaar chef bij het Concertgebouw orkest, moet weg. Aantijgingen van ongepast gedrag, ook vanuit het eigen orkest, maakten zijn positie onmogelijk. Erik Voermans Amsterdam ROTTERDAM We zitten mid denin een hittegolf, maar on dertussen liggen de eerste kruidnoten alweer in de schappen. f-iC'v Sander van Mersbergen eary is liever een hork dan te duur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8