5 .a&gs&Éfe Begin augustus was het nog nooit zo droog. We hebben tweehonderd dagen regen nodig om op een normaal grondwaterpeil te komen. Gelukkig hebben we onze nationale 'regentonnen' nog. De leden van hengelsportvereniging De Meun in Rheden balen als een stekker. Hun visvijver is drooggeval len; de laatste levende vissen moesten ze vangen en overzetten naar een die pere plas. Voetbalverenigingen in het hele land zitten met de handen in het haar. Hoe moeten ze zich voorberei den op de competitie nu hun velden erbij liggen als dorre steppes? Een Saoedische topclub - toch wel wat ge wend - heeft zijn geplande trainings kamp in de regio Rotterdam afgezegd. Ze kwamen speciaal om te oefenen op natuurgras. Maar dat is nergens meer te vinden. De greens van golfclub Pa pendal in Ede kunnen inmiddels beter tot yellows worden omgedoopt. Het neerslagtekort in Nederland zal komende twee weken oplopen tot 308 millimeter, verwacht het Landelijke Coördinatiecentrum Waterverdeling. Niet alleen is sinds begin juni amper een druppel regen gevallen, ook de grote rivieren voeren steeds minder water aan. De Rijn bij Lobith zakte deze week onder de kritische grens van 1000 kubieke meter per seconde. Komende week daalt de wateraanvoer verder naar nog maar zo'n 900 kuub. Het zuiden en oosten van Ne derland breken het record van de lang ste hittegolf die ooit in Nederland is gemeten. In die delen van Nederland is het al 22 dagen achter elkaar warmer dan 25 graden. Het RIVM stelde giste ren het hitteplan opnieuw in. Waterbuffers Ook komende dagen is op de radar geen regenwolkje te zien. Bij deze hoge temperaturen verdampt zoveel water, dat het kabinet en de waterbe heerders gisteren hebben opgeschaald naar droogteniveau 2. Deze 'code oranje' houdt in dat een waterverde lingsplan in werking is gezet en een landelijk crisisteam ingesteld. Bij Rijkswaterstaat en de water schappen is het alle hens aan dek. Zij controleren ofingedroogde dijken niet op instorten staan, zoals in 2003 ge beurde bij Wilnis. Waar nodig repare ren ze scheuren, houden ze veendij- ken nat en verbieden ze boeren hun vee op dijken te laten lopen. Zelfs kan toorpersoneel wordt ingezet om te zorgen dat boeren zich aan berege- ningsverboden houden. De NVWA inspecteert of fabrieken hun warme koelwater niet stiekem lozen in de ri vieren, waar de waterkwaliteit achter uit holt. Toch maken de drinkwaterbedrij ven zich nog geen zorgen. 40 procent van ons drinkwater komt uit de rivie ren. „We houden de kwaliteit dag en nacht in de gaten", zegt directeur Ar jen Frentz van hun koepelorganisatie Vewin. „In waterbuffers als het IJssel- meer, Markermeer, de Biesbosch en de duinen ligt bovendien nog voor vele weken genoeg water opgeslagen." Om die buffers nog enigszins op peil te houden, zijn de sluizen van het IJssel- meer gesloten: er stroomt geen drup- Code rood is nog niet aan de orde. Daarvan was voor het laatst sprake in 2003 pel zoetwater meer de zee in. De na tionale 'regentonnen' zijn aangelegd in de jaren 50 en 60, toen de rivieren soms zo vervuild waren dat ons drink water in gevaar kwam. Ook in deze tij den van extreme droogte doen we er ons voordeel mee, zegt Frentz. „In Spanje is de situatie veel ernstiger. Daar vallen nu rivieren droog." Code rood is voorlopig nog niet aan de orde. Daarvan was voor het laatst sprake in 2003. Toen was het rivierwa ter zo warm dat elektriciteitscentrales moeilijk konden worden gekoeld. Nu dreigt er geen stroomuitval. „We heb ben geleerd van 2003. De belangrijkste energiecentrales zijn verplaatst naar de Maasvlakte en Eemshaven. Zij kun nen hun koelwater kwijt op zee." Terwijl zonaanbidders de zomer van hun leven hebben, hopen boeren naarstig op regen. Als verzachting van hun pijn versoepelde Minister Carola Schouten van Landbouw gisteren een paar regels. Zo mogen ze langer mest uitrijden, waardoor gewassen aan het eind van de zomer wat meer tijd heb ben om te groeien en er in de winter meer veevoer beschikbaar is. Wat er nodig is om een einde te ma ken aan de droogte? Maar één ding: „Typisch Hollands weer", zegt voor zitter Bart Vonk van de landelijke commissie Waterverdeling. Roken en open vuur verboden i.v.m. droogte vrijdag 3 augustus 2018 Extreme droogte in Nederland. Zwartgeblakerde bomen na een natuur- brand, verdorde akkers, gebarsten grond. Met linksboven: de woonboot in Beneden-Leeuwen is weliswaar drooggevallen in de Waal, maar er kan nog gezwommen worden in het zwembad, fotoskoen verheijden Uitzonderlijke droogte, maar (nog) géén paniek Annemieke van Dongen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5